Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Rodzaje paneli fotowoltaicznych w zasięgu Twojej ręki

17 czerwca 2018

Na rynku instalacji OZE dostępne są rozmaite technologie, od których właściwości zależy ich sprawność. Tak też jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Ogółem dzieli się je na ogniwa pierwszego oraz drugiego typu i wyróżnia się m.in.: panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne, z krzemu amorficznego, z ogniw CdTe i ogniw CIGS. Wszystkie są w zasięgu Twojej ręki, ale nie wszystkie przyniosą wysokie uzyski energii, więc nie zyskasz na nich sporych oszczędności dla swojego domu.

Panele słoneczne pierwszego typu o wysokiej sprawności

Panele słoneczne pierwszego typu charakteryzuje wysoka sprawność. Wśród nich wymienia się ogniwa polikrystaliczne, wykonane w starszej technologii i rozpoznawalne jako niebieskie, wydajniejsze ogniwa monokrystaliczne, rozpoznawalne jako całe czarne, oraz panele amorficzne.

Najlepszą sprawnością mogą pochwalić się ogniwa monokrystaliczne (czarne) – waha się ona w granicach 15-19%, co przekłada się na dużą produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni. Im większa moc paneli, tym mniej ich potrzeba, aby zasilić wszystkie sprzęty w Twoim domu. Ponadto tego rodzaju panele słoneczne charakteryzuje elegancja. Wiąże się ona z ciemną, jednolitą barwą kryształu krzemu oraz pozostałych elementów instalacji. Dzięki temu całość lepiej komponuje się z rozmaitymi pokryciami dachowymi

Natomiast ogniwa polikrystaliczne cechuje niższa sprawność, która waha się w przedziale od 14-16%. Dotychczas były one najpopularniejsze na rynku i często mylone z kolektorami słonecznymi ze względu na niebieską, mieniącą się barwę. Ogniwa tego typu wytwarza się z wielu kryształów krzemu.

Najsłabsze spośród paneli słonecznych pierwszego typu są amorficzne. Wytwarzane z krzemu amorficznego (niekrystalicznego) osiągają sprawność jedynie na poziomie 6-10% i również mają kolor niebieski.

Panele słoneczne drugiego typu, czyli panele cienkowarstwowe

Panele słoneczne drugiego typu nazywa są cienkowarstwowymi, ponieważ najczęściej wytwarzane są z jednego ogniwa, mają grubość kilku mikrometrów i można je montować na elewacjach. Wśród ich rodzajów wymienia się ogniwa CdTe oraz CIGS o sprawności na poziomie 10-14%. Czasem ze względu na niską wydajność klasyfikuje się do nich również te amorficzne.

W przypadku tego typu paneli słonecznych najczęściej sięga się po ogniwa CIGS. Ich nazwa pochodzi od pierwiastków, z których zostały zbudowane: miedzi, indu, galu i selenu. Dzięki takiemu składowi mogą absorbować więcej promieniowania słonecznego. Dlatego sprawdzają się na elewacjach budynków, do których słońce dociera bezpośrednio, odbite lub rozproszone.

Natomiast ogniwa CdTe wykonane są głównie z półprzewodnika – tellurku kadmu. Cały moduł fotowoltaiczny zazwyczaj zbudowany jest z jednego ogniwa i powstaje przez napylenie cienkiej warstwy półprzewodnika na szkło lub inne podłoże. Na rynku pojawiają się o barwie czerwonej lub czarnej.

***

Wśród krótko przybliżonych i scharakteryzowanych rodzajów ogniw największy potencjał mają panele monokrystaliczne. Zapewniają najwyższą produkcję energii elektrycznej, sprawdzają się w polskim klimacie i gwarantują oszczędności.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.