Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Proste jak instalacja fotowoltaiczna

21 czerwca 2018

Zastanawiasz się nad panelami fotowoltaicznymi, które wyprodukują prąd dla Twojego domu? To świetnie! Ale przed zakupem dobrze byłoby wiedzieć z czego składa się cała instalacja PV.

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa paneli słonecznych to podstawa Twojej przyszłej instalacji. Dzięki nim wyłapujesz promienie słoneczne i zyskujesz prąd. I to one będą najbardziej widoczne na Twoim dachu lub w Twoim ogrodzie.

Panele słoneczne zbudowane są z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych – półprzewodnikowych płytek. Wykorzystują  efekt fotoelektryczny i wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego. A to oznacza, że za darmo masz energię ze słońca!

Obecnie ogniwa najczęściej wytwarza się z krzemu. W Polsce na dachach widać już panele niebieskie – polikrystaliczne i czarne – monokrystaliczne.

 

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne to te niebieskie, wyprodukowane z wielu monokryształów krzemu, tańsze w produkcji i o mniejszej mocy

 

panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne to te o jednolitym kolorze, wyprodukowane z jednego monokryształu krzemu, droższe w produkcji, ale o większej mocy

Ogniwa umieszczone są w ramie i za pomocą połączeń prądowych podłączone do puszki połączeniowej. To ona pozwoli na przyłączenie kolejnych elementów instalacji. Całość chronią dwa typy foli oraz hartowana szyba. Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie bardziej wytrzymała niż blachodachówka!

Falownik zwany inwerterem

Falownik zwany inwerterem to mózg instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego z paneli słonecznych na prąd przemienny dla wszystkich urządzeń w Twoim domu. Dba więc o to, aby dostarczyć energię o odpowiednich parametrach. Dzięki niemu zyskujemy bezpieczeństwo.

Dzięki falownikowi wiesz:

  1. ile produkujesz,
  2. ile zyskujesz,
  3. ile oszczędzasz!

Rozdzielnica prądu stałego – Twoje bezpieczeństwo

Rozdzielnica prądu stałego to gwarant bezpieczeństwa dla Twojej przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Zabezpiecza ona elementy, które mają styczność z napięciem stałym. Zapobiega lub rozładowuje nadmierne naprężenia prądu oraz niweluje zagrożenia przeciwprzepięciowe wywołane np. burzą.

System montażowy

W całej instalacji fotowoltaicznej niezbędne jest również odpowiednie okablowanie. Najczęściej wykorzystuje się przewody o przekroju poprzecznym 4mm2. Podpięte są one do paneli, falownika i rozdzielnicy za pomocą złącza MC4.

Pozostałe elementy montażowe dostosowane są do miejsca, w którym będzie znajdować się Twoja instalacja fotowoltaiczna. Do wyboru masz dach pochyły lub płaski oraz grunt.

Na dachu skośnym panele słoneczne montowane są na szynach aluminiowych. Przytwierdza się je za pomocą kotew do konstrukcji dachowej (więźby) lub poszycia dachowego.

Na dachu płaskim potrzebny jest odpowiedni kąt nachylenia paneli słonecznych. Zyskasz go dzięki konstrukcji podpór trójkątnych obciążonych lub odpowiednio przymocowanych.

Na gruncie panele słoneczne montuje się na profilach stalowych odpornych na warunki atmosferyczne i ustawiające ogniwa pod odpowiednim kątem.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.