Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Full Black na Twoim dachu – panele monokrystaliczne

22 czerwca 2018

Najwydajniejsze na rynku panele monokrystaliczne coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów. Czarne płytki ich ogniw z lepszą sprawnością wyłapują promienie słoneczne, co przekłada się na większą produkcję energii elektrycznej.

Monokryształ równa się lepsza efektywność

Pojedyncze ogniwo w panelach monokrystalicznych wykonane jest z jednego dużego monokryształu krzemu o kształcie walca i średnicy około 30 centymetrów. Tnie się go na płytki o grubości 2-3 milimetrów. Pierwotnie krzem krystaliczny ma kształt kolisty, więc nie wycina się z niego kwadratów, a ośmiokąty. Pozwala to uniknąć sporych strat materiału.

Wycięte ogniwa zazwyczaj łączy się w trzy sekcje, w których napięcie energii wynosi około 35-40 V. Do każdej sekcji podpięta jest dioda, co zabezpiecza przed zbyt dużym spadkiem mocy ogniwa, gdy zacienieniu ulegnie jedna z jego części. Całość, tak jak w przypadku paneli polikrystalicznych, pokryta jest warstwą antyrefleksową.

Ogniwa monokrystaliczne wyróżniają się czarną barwą. Producenci instalację wyposażają również w aluminiową ramę w tym samym kolorze, aby panele elegancko prezentowały się na dachu.

Dlaczego warto zainwestować w panele monokrystaliczne?

Monokrystaliczne panele słoneczne to gwarancja większej wydajności i najlepszej sprawności na rynku – na poziomie 15-19%. Modułu tego rodzaju wyróżnia również niska masa i mniejsze rozmiary. To sprawia, że na tej samej powierzchni dachu zmieści się więcej paneli monokrystalicznych, niż polikrystalicznych, które dodatkowo wyprodukują więcej energii elektrycznej.

Monokryształy to również najmniejszy spadek mocy w czasie użytkowania oraz najwyższa trwałość – minimum 30 lat. Nowoczesna, dopracowana technologia produkcji umożliwia współpracę paneli z wszystkimi typami inwerterów i sterowników.

Instalacja monokrystaliczna cechuje się wysoką odpornością na różne anomalie pogodowe.Nie zagraża jej silny wiatr, grad, ani zalegający mokry śnieg. Dobrej jakości panel ma specjalne rowki, które pozwalają na samooczyszczanie się ich powierzchni i wydajniejszą produkcję prądu nawet podczas kiepskiej pogody.  

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.