Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Największe farmy fotowoltaiczne na świecie


Branża fotowoltaiczna rozwija się dynamicznie. Sprzyjają temu między innymi ciągłe ulepszenia technologiczne. Na instalacje fotowoltaiczne decyduje się coraz więcej osób fizycznych, ale inwestują w nie też, a może przede wszystkim przedsiębiorcy. Niektóre inwestycje są naprawdę imponujące, coraz więcej pojawia się także farm fotowoltaicznych.

Longyangxia Dam Solar Park to największa na świecie farma fotowoltaiczna powstała w Chinach. Składa się z prawie 4 000 000 paneli fotowoltaicznych. Do wybudowania takiej instalacji potrzeba 27 m2 powierzchni. Ilość energii jaką produkuje równa jest 850 MW.

Drugie miejsce pod względem wielkości zajmuje farma Kamuthi Solar Power Project z Indii. Produkuje 647 MW energii rocznie.

Kolejne trzy miejsca w rankingu największych farm fotowoltaicznych zajmują elektrownie słoneczne z USA. Łączna moc energii produkowanej przez nie w ciągu roku to 1605 MW.

W planach są już farmy o dużo większej mocy. Jedna z nich powstaje w Arabii Saudyjskiej. Za jej budowę odpowiedzialny jest japoński koncern. Biorąc pod uwagę, że Arabia Saudyjska jest drugim największym producentem ropy naftowej – jej udział w zużyciu w skali świata to ok. 13% – budowa takiej farmy w tej lokalizacji, to dobry znak. Czas, żeby wszystkie kraje na świecie w jak największym stopniu inwestowały w rozwój odnawialnych źródeł energii. Budowana farma ma być 100-krotnie większa niż obecnie największa farma fotowoltaiczna.

W Polsce największą wybudowaną dotychczas farmą jest naziemna farma fotowoltaiczna w Czernikowie o mocy 3,7 MW. W skład tej instalacji wchodzi ok. 16 tys. paneli. Wyprodukowana z niej moc jest w stanie pokryć zapotrzebowanie ok. 1 600 gospodarstw domowych. Dzięki energii ze słońca emisja CO2 została zmniejszona o 3 000 ton dwutlenku węgla.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.