Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Andrychów świeci przykładem! Czy warto postawić na fotowoltaikę w gminie?


Najlepiej oświetlona gmina i miasto w Polsce, instalacja fotowoltaiczna i energooszczędne oświetlenie LED-owe w każdym obiekcie użyteczności publicznej w gminie, farma fotowoltaiczna o mocy 1MW zamiast składowiska odpadów komunalnych – to wszystko w jednej gminie. Rozmawiamy z zastępcą burmistrza miasta Andrychów – Mirosławem Wasztylem.

Najlepsze w Polsce oświetlenie ma Gmina Andrychów – wręcz „godne naśladowania”. Tak brzmi uzasadnienie I Nagrody dla Urzędu Miejskiego w Andrychowie w konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 r.” w kategorii „Za modernizację oświetlenia ulicznego na terenie gminy”. Andrychów jest prekursorem wymiany oświetlenia sodowego na LED-owe. W gminie wymieniono aż 2700 lamp, w ramach Programu SOWA. – Gmina Andrychów od paru lat realizuje program oszczędności energii i ograniczenia niskiej emisji CO2. Są to dla nas zadania priorytetowe. W roku 2015 zrealizowaliśmy kompleksową wymiane oświetlenia ulicznego na ekologiczne oświetlenie LED-owe, w 100% finansowane ze środków zewnętrznych, uzyskując tytuł Najlepiej Oświetlonej Gminy w Polsce w 2015 roku. – mówi nam Mirosław Wasztyl.

W ramach rekultywacji składowiska odpadów na terenie starego andrychowskiego wysypiska gmina planuje wybudować farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. -Pierwszą w gminie instalacje fotowoltaiczną zamontowaliśmy na dachu przedszkola nr 5 w Andrychowie. Jest to instalacja o mocy 10,5 kWp. Docelowo w roku 2016 – 2017 planujemy wykonać tego typu instalacje we wszystkich 30 obiektach użyteczności publicznej, oraz w dwóch własnych spółkach, tj. gospodarki komunalnej i zakładach wodociągowych i kanalizacji. – dodaje wiceburmistrz.

Głównymi przesłankami naszych działań proekologicznych są dwa aspekty. Pierwszym jest ekologia, czyli czysta i zielona gmina – poprzez ograniczenie zużycia energii i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Drugim, równie ważnym, jest aspekt ekonomiczny – czyli oszczędności finansowe. Wszystkie te instalacje będą produkowały energię ze słońca na potrzeby własne, bez udziału komercyjnego, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na realizację innych potrzeb w placówkach. – mówi Mirosław Wasztyl.

Wszystkie te działania podejmowane przez władze sprawiają, że Andrychów staje się jedną z najbardziej proekologicznych gmin w Polsce, ale również dają wymierne korzyści finansowe. Są to przede wszystkim oszczędności w rachunkach za energię, po wymianie oświetlenia ulicznego na LED-owe – sięgające 50 procent . W połączeniu z inwestycjami w instalacje fotowoltaiczne, wydatki Andrychowa na energię elektryczną spadną jeszcze bardziej, a w budżecie gminy zostaną pieniądze, które można wykorzystać na inne cele.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.