Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Panele fotowoltaiczne w gotowaniu – to ma sens!

2 października 2018

Wiele krajów trzeciego świata stosuje niebezpieczne metody gotowania zarówno dla siebie, jak i ekosystemu. Przy zastosowaniu odpowiednich systemów fotowoltaicznych negatywne skutki obecnych metod gotowania mogą zostać zredukowane.

Tradycyjne gotowanie – ryzyko dla człowieka i środowiska

Zanieczyszczenia, są spowodowane nieprawidłowym spalaniem paliw czy brakiem komina w pomieszczeniu. Powstające opary powodują choroby serca, płuc czy udary, dodatkowo stanowią wysokie ryzyko pożaru. Do tego emisja pyłów i gazów ze spalania powoduje zmiany klimatyczne.

Co więcej, zbieranie biomasy wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym, często podczas gromadzenia opału dochodzi także do wypadków. Większość społeczeństwa mieszka na wsi lub na terenach rolnych i ich priorytetem nie jest szkoła, a ciężka fizyczna praca. Dzięki stopniowym wprowadzaniu ułatwień, możliwa będzie zmiana.

Rozwiązanie problemu – panele fotowoltaiczne

Nowa metoda gotowania oparta na fotowoltaice może stać się przyszłością, jest ona niezawodna, tania i bezpieczna. Rozwiązanie polega na wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych jako źródła energii dla kuchenek elektrycznych. CyboEnergy – firma z Kalifornii zaproponowała system umożliwiający gotowanie zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Przykładowa instalacja obejmuje od 2 do 4 paneli fotowoltaicznych, jeden wyłączony falownik solarny i płytę grzejną. System może generować szczytową moc prądu do 1,15 kW na płyty grzewcze, grille, elektryczne naczynia kuchenne i inne elektryczne elementy grzewcze w zakresie od 500 W do 3000 W. Ten nowoczesny system gotowania na słońcu jest idealny dla każdego obszaru, w którym energia elektryczna nie jest dostępna.

***

Pozostaje jedynie promocja tego typu systemu gotowania i wdrożenia go na masową skalę. Dzięki temu komfort życia mieszkańców, wielu obszarów wiejskich świata ulegnie poprawie. Co więcej, zredukowana zostanie emisja zanieczyszczeń do atmosfery, a to jednym z głównych celów rozwoju branży odnawialnych źródeł energii.

Źródła: cyboenergy.com, solarcooking.wikia.com, offgridenergyindependence.com

 

Oceń ten artykuł.
Proszę czekać... Energia ze słońca przelicza głosy.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.