Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Czy magazynowanie energii się opłaca?


Magazyny energii elektrycznej umożliwiają przechowywanie prądu kiedy produkcja przeważa nad zużyciem. Zgromadzone nadwyżki mogą być wykorzystywane, w momentach zwiększonej konsumpcji. W przyszłości magazyny energii mogą odegrać kluczową rolę w rynku energetyki, na razie jednak koszty przechowywania energii w ten sposób odstraszają potencjalnych konsumentów.

Rozwój rynku magazynów energii

Na chwilę obecną w Polsce magazynowanie energii na dużą skalę jest nieunormowane prawnie. Ministerstwo Energii dopiero prowadzi w tej kwestii prace regulujące. Główną przyczyną rozwoju rynku magazynów energii jest potrzeba stabilizacji sieci, dla której coraz większym wyzwaniem jest zwiększenie udziału w energetyce odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, korzystanie z energii wytworzonej i magazynowanej w lokalnie, eliminujemy problem strat na przesyle i konieczności ciągłego inwestowania w rozproszoną infrastrukturę. Kolejną pobudką jest przeobrażanie się rynku transportu ze spalinowego na elektryczny. W przyszłości sieć może być bowiem przeciążona przez zmienność poboru energii dla samochodów elektrycznych. Niestabilność sieci to poważny problem, który może mieć wpływ na rozwój gospodarczy.

Magazyn energii dla prosumenta

W przypadku instalacji fotowoltaicznych wytworzona energia nie zawsze zostaje wykorzystana w całości, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest zmienne. Dzisiaj niewykorzystana energia elektryczna trafia do sieci, skąd możemy ją pobrać z powrotem w 80%. Jest to dziś najbardziej efektywne, dostępne rozwiązanie umożliwiające korzystanie z fotowoltaiki. W miarę rozwoju technologii i zmniejszenia się kosztu konsumenckiego magazynu energii będzie on atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób które czerpią prąd z domowej instalacji fotowoltaicznej Korzystnym rozwiązaniem dla prosumentów być może już za kilka lat staną się samochody elektryczne, które oprócz swojego konwencjonalnego zastosowania, będą pełniły funkcję baterii, w której przechowywujemy wyprodukowaną energię.

Zalety i wady magazynowania energii

Największą zaletą magazynów jest to, że prosument może odebrać tyle energii ile wyprodukowała jego instalacja, inaczej niż w przypadku bilansowania, gdzie zakład energetyczny pobiera 20%. Systemy te dobrze sprawdzą się w miejscach z utrudnionym podłączeniem do sieci lub takich które narażone sąna częste przerwy w zasilaniu.

Jednak instalacja pozwalająca na magazynowanie energii jest zdecydowanie bardziej kosztowna, niż taka podłączana do sieci. Za magazyny najczęściej służą ogniwa litowo-jonowe. Firmy zajmujące się produkcją akumulatorów proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii czy pojemność akumulatorów. Ceny baterii zaczynają się od ok. 10 tys. zł, a pojemności to od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh. Należy również pamiętać, że dzisiaj produkowane akumulatory zużywają się dość szybko. Ich żywotność to zazwyczaj około 10 tysięcy cykli ładowania, co przeciętnie przypada na okres od 5 do 8 lat. Gwarancja w zależności od producenta wynosi do 10 lat, a warunkiem ochrony jest instalacja i serwis jedynie przez certyfikowanego instalatora.

Jaka będzie przyszłość konsumenckich magazynów energii?

Magazynowanie energii jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju energetyki odnawialnej. Jednak na chwile obecną inwestycja w magazyny energii dla zwykłego prosumenta jest nieopłacalna. Koszty akumulatorów wynoszą ponad połowę kosztów poniesionych na zakup własnej elektrowni fotowoltaicznej. W miarę rozwoju technologii, ceny akumulatorów będą spadać, a  przechowywanie energii stanie się coraz popularniejsze.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.