Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Jesteś na:

Co uwzględnia projekt instalacji fotowoltaicznej?


Zanim instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana na dachu, trzeba stworzyć jej projekt. Dobry plan to podstawa prawidłowego funkcjonowania systemu, błędy w projekcie instalacji fotowoltaicznej mogą skutkować zbyt niską wydajnością systemu lub przewymiarowaniem instalacji. Na co zwrócić uwagę projektując instalację fotowoltaiczną?

Projekt instalacji fotowoltaicznej – indywidualne podejście

Każda instalacja powinna być zaprojektowana pod indywidualne potrzeby Klienta i dostosowana do warunków technicznych miejsca instalacji. Co warto wiedzieć przed montażem fotowoltaiki? Aby stworzyć projekt instalacji fotowoltaicznej niezbędne są szczegółowe informacje o miejscu montażu jak:

Etapy tworzenia projektu instalacji fotowoltaicznej

  1. Określenie bieżącego i planowanego zużycia prądu w gospodarstwie domowym – dzięki temu możliwy jest właściwy dobór mocy instalacji. Zbyt mała moc sprawi, że elektrownia słoneczna nie będzie wystarczająco wydajna, z kolei za duża moc to niepotrzebna inwestycja i wydłużony czas zwrotu.
  2. Ocena możliwości montażowych i dobór wielkości instalacji przy uwzględnieniu strat wynikających np. z zacienienia. Gdy wiemy już ile modułów należy zamontować należy rozplanować rozmieszczenie paneli na dachu biorąc pod uwagę strefy zacienień jakie mogą się tworzyć w ciągu dnia.
  3. Obliczenie uzysku energii elektrycznej w ciągu roku (wynikającego z zaplanowanego położenia paneli). W przypadku jeśli nie jest możliwe zamontowanie modułów w strefach bez zacienienia należy zaplanować zastosowanie optymalizatorów mocy, które będą wymuszać pracę w punkcie mocy maksymalnej, dzięki temu zwiększymy uzysk z instalacji.
  4. Ustalenie technicznych możliwości rozmieszczenia przewodów instalacji – przed przystąpieniem do montażu ustala się miejsce wpięcia instalacji fotowoltaicznej do instalacji wewnętrznej elektrycznej w budynku oraz miejsce montażu falownika. Prawidłowo wykonane opracowanie zawiera także plan wykonania instalacji zabezpieczającej układ przed przepięciami prądowymi i sprzężeniami.
  5. Określenie planowanego efektu ekologicznego – w wyniku budowy instalacji fotowoltaicznej następuje redukcja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, powstających w procesie spalania paliw dla celów energetycznych. Aby ocenić efekt ekologiczny szacuje się wielkość emisji unikniętej w wyniku zastosowania energii odnawialnej.

Dobry projekt instalacji fotowoltaicznej kluczem do sukcesu

Każdy projekt jest inny, dostosowany do konkretnych warunków technicznych i zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Na indywidualnym spotkaniu doradca Columbus Energy ma już gotowy projekt rozmieszczenia instalacji na dachu Klienta i konsultuje z nim możliwości montażowe jak np. umiejscowienie falownika. Dzięki wizycie na miejscu montażu i rozmowie z zainteresowanym, specjalista jest w stanie precyzyjnie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i zaplanować rozmieszczenie okablowania, paneli na dachu/lub gruncie. Dobry projekt zapewnia prawidłową pracę systemu fotowoltaicznego który generuje wymierne oszczędności.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.