Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Budynki użyteczności publicznej – w jakie odnawialne źródła energii zainwestować?

4 stycznia 2019

Budynki użyteczności publicznej również coraz chętniej inwestują  w Odnawialne Źródła Energii. Czy kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne w  przypadku szkół, szpitali czy kościołów są tak samo opłacalne?

O ile montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze wydaje się być rozwiązaniem dobrym, o tyle jeżeli chodzi o generowanie zysków z kolektorów słonecznych nie w każdym przypadku jest takie opłacalne. Dlaczego? Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną ze słońca, która ulega bilansowaniu zgodnie z zasadą net-meteringu. Oznacza to, że nadwyżka wyprodukowanej ze słońca energii trafia do zakładu energetycznego, a następnie może zostać w 80% przez prosumenta odebrana. Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę, że kolektory służą podgrzaniu ciepłej wody użytkowej przy pomocy promieni słonecznych w danym momencie, niewykorzystana energia nie może zostać w żaden sposób zmagazynowana. Co więcej, wygenerowana i niezużyta moc może popsuć sprzęt. Dzieje się tak, ponieważ kolektory, które nie mogą oddać ciepła, przegrzewają się.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii takich jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne podnosi wartość budynku, dlatego warto zdecydować się na nie w przypadku domów jedno lub wielorodzinnych. Jeżeli natomiast myślimy o inwestycji w kolektory słoneczne w przypadku budynków użyteczności publicznej, dobrze przemyśleć taką inwestycję. Przykładem może być szkoła, która w okresie wakacji jest zamknięta. Energia cieplna wyprodukowana przez kolektory podczas wakacji w szkole nie zostanie wykorzystana. Co więcej, kolektory mogą ulec przegrzaniu. Większe korzyści wynikną w szkole z montażu instalacji fotowoltaicznej i pozyskania darmowej energii ze słońca.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.