Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Zużycie prądu a fotowoltaika


Zużycie energetyczne może rosnąć wraz z liczbą domowników i ilością nowych sprzętów. Odpowiedzią na coraz większe potrzeby energetyczne jest fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne pozyskują darmowy prąd ze słońca, przy większym zużyciu energetycznym, możemy więc zaoszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za prąd.  

Zużycie energetyczne wynikające z eksploatacji sprzętów różni się w zależności od mocy, jak również częstotliwości ich używania. Niektóre jak np. suszarka do włosów czy czajnik używane są sporadycznie, inne zaś jak lodówka, są stale podłączone do prądu.

Jeszcze inne zużycie prądu będzie w przypadku domu, w którym używa się urządzeń elektrycznych do ogrzewania np. pompy ciepła lub podgrzewaczy elektrycznych. Te urządzenia potrzebują więcej energii.

Mniejsze zużycie prądu

Przykładowo obliczmy roczne zużycie prądu dla czajnika o mocy 2200 W, w którym woda zagotowuje się w 3 minuty. Przyjmijmy, że codziennie dwukrotnie gotujemy wodę dla całej rodziny – na śniadanie i na kolację. Biorąc pod uwagę, że cena za kWh wynosi ok. 60 gr.

2,2 kW (=2200 W) x 0,05 h (=3 min) = 0,11 kWh

0,11 kWh x 0,60 zł = 0,066 zł

Po roku będziemy musieli zapłacić za prąd zużyty na gotowanie wody w czajniku elektrycznym ok. 48,18 zł.

Większe zużycie prądu

Szczególnie zauważalne różnice w zużyciu energetycznym są w przypadku dużego sprzętu AGD. Tutaj warto czytać etykiety przed zakupem, na której widnieją informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, np. zużyciu energii. Im wyższa klasa, tym bardziej wydajne urządzenie, które będzie potrzebowało mniej energii do pracy niż urządzenia o niższej klasie energetycznej.

Przykładem dużego sprzętu AGD jest lodówka, która podłączona jest do prądu cały czas. Jakie jest w tym przypadku roczne zużycie prądu?

Przyjmijmy, że wybieramy lodówkę, które chłodziarka ma pojemność  192 l  i zamrażarkę 9 o pojemności 8 l. To rozmiar optymalny dla 3 osobowej rodziny. Według danych producenta, takie urządzenie zużywa rocznie 272 kWh. Roczny koszt zużycia energii przez lodówkę to mniej więcej 163,20 zł.

Zużycie prądu a dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, muszą wziąć kilka rzeczy pod uwagę. Jedną z nich jest zapotrzebowanie energetyczne, które ustalane jest m.in. na podstawie rachunków za zużycie prądu. Oczywiście można samemu mniej więcej obliczyć, jakie jest zużycie energii elektrycznej, ale lepiej powierzyć to fachowcom. Przykładowa lodówka czy inny sprzęt mają podane w specyfikacji ilość zużywanego rocznie prądu, jednak ilość energii elektrycznej w rzeczywistości może się różnić.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.