Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

5000 zł dopłaty do fotowoltaiki – nowy rządowy program „Mój Prąd”


Program “Mój Prąd” zakłada dopłatę do fotowoltaiki w kwocie 5 tys. złotych (ale nie więcej niż do 50% wartości inwestycji) – „Chcemy, aby energetyka oparta o fotowoltaikę rozwijała się w tempie dwucyfrowym. Program będzie kosztował budżet 1 mld zł, mamy to dobrze policzone i będziemy mogli przekazywać dopłaty dla kolejnych prosumentów” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Z dopłat skorzysta ok. 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

Uproszczone warunki dopłaty do fotowoltaiki

Dopłatą są objęte instalacje od 2 do 10 kWp, zamontowane w momencie złożenia wniosku, ale nie zakończone przed ogłoszeniem konkursu. Obsługą oraz wypłatą środków zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunkiem koniecznym o ubieganie się o dofinansowanie jest przedstawienie umowy z operatorem energetycznym, w celu potwierdzenia instalacji licznika do obsługi instalacji fotowoltaicznej. Na realizację programu  przeznaczony jest 1 mld złotych, a dzięki realizacji 200 tys. instalacji fotowoltaicznych zostanie wyprodukowane około 1000 megawatów energii. Program “Mój Prąd” finalnie umożliwi ograniczenie emisji o 600-800 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Dopłata do fotowoltaiki – dla kogo?

Dopłata przeznaczona jest dla osób fizycznych wytwarzających energię z OZE na własne potrzeby. By skorzystać z programu należy podpisać umowę kompleksową z OSD o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej. Wydatki na instalacje powinny być poniesione od 23 lipca 2019 roku, instalacja nie powinna być również zakończona przed tą datą. Dopłata do fotowoltaiki z programu „Mój Prąd” dotyczy nowych instalacji, to znaczy, że inwestycja nie może być rozbudową istniejącego systemu.

Co można zyskać dzięki dopłacie?

Dopłata do fotowoltaiki obejmuje zwrot do 50% kosztów inwestycji – maksymalnie jest to 5000 zł na instalację. Kwota jest zwolniona z podatku PIT. Dodatkowo koszty całego systemu, które nie zostały pokryte wsparciem z dopłaty można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

Gigantyczny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych

Program “Mój Prąd” jest wsparciem produkcji energii z OZE dla gospodarstw domowych. Kolejnym istotnym elementem jest przyjęcie przez sejm nowelizacji ustawy o OZE, która wprowadza udogodnienia dla małych i średnich przedsiębiorstw pozwalając im na rozliczenie się z nadwyżek energii w korzystnym systemie opustów i definiując je jako prosumentów. System prosumencki pozwala na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę jakości powietrza oraz wzmocnienie polskiej gospodarki. – „Zmiany jakie wprowadzają nowelizacją ustawy o OZE oraz nowy program rządowy spowodują wzrost na rynku fotowoltaiki. My wiedzieliśmy to już w 2016 roku, kiedy został wprowadzony status prosumenta dla osób fizycznych” – komentuje Dawid Zieliński prezes Columbus Energy.

Ponad 200 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych

Premier prezentując dane za I kwartał 2019 roku powiedział, że pragnie, aby sektor prosumencki rozwijał się w jeszcze szybszym tempie. Aktualnie w Polsce działa ok. 65 tys. instalacji fotowoltaicznych. Ministerstwo Energii planuje realizację kolejnych 200 tys. instalacji prosumenckich w związku z zaprezentowanym programem. – „Wzrost znaczenia rynku fotowoltaiki był naturalnym procesem dla sektora MŚP ze względu na gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej. Ponadto, wzrost w tym sektorze pozwoli na szybsze osiągnięcie planowanego celu OZE. Realizacja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021–2030 wymaga osiągnięcia w pełni rynkowych cen energii oraz zminimalizowanie różnicy występującej między kosztami i cenami, tak jak informował o tym raport IEO” – dodał Dawid Zieliński.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.