Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Fotowoltaika Bydgoszcz – instalacje na miarę


Fotowoltaika to inwestycja która zwraca się nawet w 6 lat! Wiedzą o tym mieszkańcy Bydgoszczy, którzy coraz chętniej inwestują w instalacje odnawialnych źródeł energii. W największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego z miesiąca na miesiąc przybywa dachów pokrytych panelami fotowoltaicznymi.

Bydgoszcz – położenie, klimat i nasłonecznienie

Bydgoszcz należy do czołówki polskich miast pod względem wielkości. Jego powierzchnia wynosi ok. 176  km² i położona jest w północnej części Polski. Średnia temperatura powietrza w tym mieście wynosi +8,4°C, a najcieplejszą porą jest lipiec. Usłonecznienie Bydgoszczy wynosi 1509 godzin i jest w pełni wystarczające do działania instalacji fotowoltaicznej.

Miasto bierze udział w LAKS – Lokalna Odpowiedzialność za Realizację Protokołu z Kioto, czyli projekcie, którego zadaniem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Z tego względu w ostatnich latach miasto mocno promuje ekologiczny sposób pozyskiwania prądu z energii słonecznej, co można zauważyć po panelach fotowoltaicznych na prywatnych, jak i publicznych budynkach. Największe nasłonecznienie panuje w tym mieście w okresie od marca do października, a niższe od listopada do lutego.

Najmniejsze zachmurzenie występuje od czerwca do września, natomiast wyższe w listopadzie i grudniu. To jednak nie przeszkadza w pozyskiwaniu prądu przez cały rok, ponieważ instalacja fotowoltaiczna produkuje go w  mniejszych ilościach, nawet w pochmurne dni. Największe nasłonecznienie w Bydgoszczy obejmuje południową i zachodnią część miasta. Dominującym klimatem jest przejściowy umiarkowany, który kształtowany jest głównie przez masy powietrza polarnego morskiego. Jedną z cech klimatu miasta jest tzw. miejska wyspa ciepła. Roczna średnia suma opadów wynosi 535 mm/m². 

Fotowoltaika Bydgoszcz – dofinansowania

Od sierpnia 2019 r. właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotacje na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych w ramach wartego 1 mld zł programu “Mój Prąd”. Montując instalację fotowoltaiczną w Bydgoszczy o mocy od 2-10 kWp możesz zyskać nawet 5000 zł dotacji. W ramach usługi Columbus Care pomożemy we wszystkich formalnościach związanych z pozyskaniem dofinansowania z programu “Mój Prąd”.  Co więcej, by zwrot inwestycji nastąpił szybciej, masz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej i odliczenia instalacji od podstawy podatku.

Columbus Energy – fotowoltaika w Bydgoszczy

Działamy na terenie całego kraju. Naszych doradców, którzy pomogą Ci w doborze  instalacji fotowoltaicznej spotkasz także w Bydgoszczy. Instalację dostarczymy i zrealizujemy “pod klucz” – od wykonania projektu i załatwienia wszelkich formalności po kompleksową opiekę posprzedażową.

Pamiętaj, nasz serwis działa “door to door”, to znaczy, że w przypadku naprawy gwarancyjnej, zgłosisz problem, a nasza ekipa zjawi się w dogodnym dla Ciebie terminie i pomoże Ci go rozwiązać.

Fotowoltaika Bydgoszcz – miasto prosumentów

W Bydgoszczy systematycznie rośnie liczba prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii elektrycznej. Do grona oszczędzających dołączyła pani Anna z instalacją o mocy 2,66 kWp.

Fotowoltaika w Bydgoszczy na bordowej dachówce

Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna uwzględniająca wszystkie energetyczne potrzeby potrafi zredukować rachunki za energię praktycznie do zera. Przekonał się o tym Pan Rafał. Instalacja naszego klienta, o mocy 4,13 kWp w pełni pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd.

Panele fotowoltaiczne o mocy 4,13 kWp na prostym dachu

Myślisz o podobnej instalacji? Nie zwlekaj i skorzystaj z dofinansowania do fotowoltaiki z programu “Mój Prąd”.

Fotowoltaika – budowa i zasada działania

Słońce to odnawialne źródło energii (OZE), które można wykorzystać nie tylko do ogrzewania budynków, lecz także do produkcji prądu, co umożliwia fotowoltaika. Bydgoszcz to kolejne miasto, które zdecydowało się na promocję ekologicznych źródeł energii – również z uwagi na odpowiednie nasłonecznienie. A jak działa fotowoltaika? Kluczowymi elementami są panele fotowoltaiczne, które pochłaniając promienie słoneczne, produkują prąd. Każdy panel jest wykonany z kryształków krzemu, moduły są zbudowane z ogniw, składających się z krzemowych płytek (+ i -). Pod wpływem promieni słonecznych, elektrony zaczynają się poruszać, w wyniku czego powstaje napięcie elektryczne. Prąd stały wyprodukowany w ten sposób musi zostać przetworzony na zmienny. Do tego celu służy falownik (inwerter), z którego prąd zmienny przesyłany jest do sieci zasilającej gospodarstwo domowe. Falownik to urządzenie, które dobierane jest do mocy instalacji, która musi posiadać optymalną wydajność do zasilania nieruchomości. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na prąd, do zestawu fotowoltaicznego można dołączyć kolejne moduły. W takim przypadku potrzebna jest większa moc falownika lub zastosowanie mikroinwerterów.

Po ukończeniu prac instalacyjnych, Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie zgłoszona do zakładu energetycznego. W ciągu 30 dni, monterzy instalują licznik dwukierunkowy, który zlicza wysłaną i pobraną energię do publicznej sieci. Na tej podstawie następuje rozliczenie prosumenta z zakładem energetycznym. Nawet w pochmurne dni energię elektryczną wytwarza fotowoltaika. Bydgoszcz to miasto, w którym od marca do października energia słoneczna jest najbardziej intensywna. Dzięki temu panele produkują najwięcej prądu, którego nadmiar może zostać odprowadzony do publicznej sieci. W miesiącach zimowych, gdy wydajność instalacji jest niewystarczająca, aby zaopatrzyć nieruchomość w prąd, jej właściciel może pobierać z sieci nadwyżki, które odprowadził w okresie letnim. 

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala produkować prąd z wykorzystaniem energii słonecznej. Dlatego coraz więcej prywatnych mieszkańców Bydgoszczy, jak i firm oraz instytucji decyduje się na skorzystanie z takiej możliwości. Ponadto instalacja jest przyjazna dla ludzi i środowiska, ponieważ nie emituje szkodliwych związków ani hałasu. 

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.