Opole prowadzi wzmożone działania na rzecz poprawy jakości powietrza, zarówno inwestycyjne jak i promocyjne. W mieście realizowana jest także kampania edukacyjno-informacyjna dzięki której mieszkańcy zyskują świadomość o szkodliwym wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i sposobów ograniczenia emisji szkodliwych związków do atmosfery. Dzięki temu wielu z mieszkańców Opola postanowiło zainwestować w fotowoltaikę.
Opole – region, zabytki i nasłonecznienie miasta
Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce, położone w południowo – zachodniej Polsce. Przez miasto przepływa druga pod względem wielkości rzeka w Polsce – Odra. Znajduje się tu wiele zabytkowych obiektów sakralnych, m.in.: Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego z XV wieku, Kościół św. Aleksego z 1421 r., Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha z X wieku, Kościół Świętej Trójcy wzniesiony w 1309 roku, oraz wiele innych. Do ciekawych atrakcji turystycznych należy Wieża Piastowska, wzniesiona 1300 r. oraz Wieża Zamku Górnego z XIV wieku. Duże zainteresowanie wzbudza również Neogotycka Wieża Ciśnień wybudowana w 1896 roku. Doskonale prezentuje się też stary rynek, którego pełny urok można odczuć po zmroku.
Dominującym klimatem miasta jest umiarkowany przejściowy, na który wpływa położenie nad poziomem morza, odległość od dużych akwenów wodnych oraz ukształtowanie terenu. Średnia roczna suma opadów w Opolu wynosi ok. 611 mm, a w większości wieją tu wiatry zachodnie. Natomiast średnia roczna temperatura wynosi +8,4 °C. Najsilniejsze nasłonecznienie występuje w czerwcu, lipcu i sierpniu, a średnia temperatura w ciągu dnia w tych miesiącach to 24,5°C. Natomiast w kwietniu, maju, wrześniu i październiku słońce świeci w umiarkowaną intensywnością, a średnia dzienna temperatura wynosi 17,5°C. Klimat oraz nasłonecznienie Opola stwarzają korzystne warunki do zastosowania fotowoltaiki. Dlatego przejeżdżając przez miasto i po jego okolicach, można zauważyć liczne instalacje fotowoltaiczne na dachach prywatnych domów i firm.
Opole – działania na rzecz poprawy jakości powietrza
Opole od wielu lat działa na rzecz poprawy jakości powietrza, miasto stale prowadzi prace w kierunku usprawnień komunikacyjnych czy likwidację źródeł niskiej emisji. W Opolu przeprowadzane są także kontrole domowych palenisk i przydomowych kotłowni. Kolejne działania w zakresie ochrony powietrza to termomodernizacja domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej w tym szkół czy przedszkoli oraz inwestycję w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika.
Działania edukacyjno-informacyjne
Celem działań jest między innymi uświadomienie mieszkańcom skali problemu zanieczyszczenia powietrza. Opole jako jedno z pierwszych miast w Polsce posiada Dynamiczną Mapę jakości Powietrza. Dzięki mapie mieszkańcy mogą sprawdzić jaki jest obecny stan jakości powietrza w każdym obszarze miasta, nie tylko w punkcie pomiaru. Opole uczy też mieszkańców jak przeciwdziałać niskiej emisji informując o tym jak zmniejszyć emisyjność pieców, czy jak bezpiecznie dla środowiska ogrzać dom. Informowanie o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii jest jedną z misji jakie obrało Opole. Fotowoltaika nie jest więc dla mieszkańców obcym tematem.
Fotowoltaika – Opole inwestuje w mikroinstalacje
Jednym z mieszkańców miasta Opole który zdecydował, że to fotowoltaika zasili jego dom jest Pan Krzysztof. Jego instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,67 kWp produkuje prąd ze słońca już od początku zeszłego roku. Pan Krzysztof zdecydował się na montaż paneli fotowoltaicznych ponieważ wiedział, że jest to korzystne zarówno dla niego jak i środowiska.
Dziś opolszczanin jest niezależny od podwyżek prądu i zmniejszył ślad węglowy swojego gospodarstwa domowego o kilkadziesiąt ton!
Fotowoltaika – zasada działania
Uzyskiwanie prądu ze Słońca możliwe jest dzięki zastosowaniu technologii, którą jest fotowoltaika. Opole to kolejne miasto, które promuje takie rozwiązanie z uwagi na sprzyjające warunki. Pierwszymi widocznymi elementami instalacji fotowoltaicznej są panele, w większości przypadków montowane na dachach. Najlepsze są dachy, które posiadają spad, bo dzięki temu montaż i ustawienie kąta paneli jest łatwiejszy. Natomiast niektóre domy posiadają płaskie dachy, na których montaż paneli wymaga zastosowania specjalnych uchwytów, umożliwiających ustawienie optymalnego kąta. Natomiast słaba konstrukcja dachu, pękająca dachówka, pokrycie azbestowe, duża liczba okien lub kominów w dachu, stanowi znaczne utrudnienie. Dlatego w takich przypadkach specjalną konstrukcję z panelami osadza się na gruncie – w miejscu najmocniej nasłonecznionym. Dzięki temu promienie słoneczne zostają pochłonięte przez ogniwa fotowoltaiczne, które tworzą dwie płytki krzemu. Krzem to doskonały półprzewodnik, dlatego jest wykorzystywany w instalacji fotowoltaicznej. Fotony docierające do ogniw ze Słońcem, wywołują ruch elektronów. W efekcie takiej reakcji, między płytkami krzemowymi powstaje prąd stały. Następnie zostaje przesłany do inwertera, który zmienia go w prąd zmienny, dzięki któremu urządzenia elektryczne i oświetlenie mogą działać. Końcowym urządzeniem w fotowoltaice jest dwukierunkowy licznik. Zostaje zamontowany przez zakład energetyczny oraz jest niezbędny do zliczania wprowadzonej do sieci publicznej i pobranej przez prosumenta energii. Instalacja fotowoltaiczna posiada antyprzepięciowe zabezpieczenie, które zapobiega jej uszkodzeniu wskutek wyładowań atmosferycznych.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd z darmowej energii słonecznej. Dlatego panele muszą być zwrócone w kierunku padania promieni słonecznych i ustawione pod optymalnym kątem. Dzięki temu instalacja w okresie letnim może wyprodukować nadwyżki energii, kumulowanej przez zakład energetyczny. Natomiast zimą, prosument może pobierać je w celu dostarczania prądu do gospodarstwa domowego.