Żywiec od lat zmaga się z problemem smogu, miasto w 2016 roku w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia opisane zostało jako najbardziej zanieczyszczone w Europie. Władze miasta jednak doskonale zdają sobię sprawę z tego, że powietrze nie jest najlepszej jakości dlatego walczą ze smogiem poprzez wymianę pieców czy montaż pomp ciepła. Również fotowoltaika w Żywcu nie jest czymś obcym.
Żywiec walczy ze smogiem – fotowoltaika, nowe piece, błękitny węgiel
Żywiec podobnie jak wiele miast na południu Polski walczy z zanieczyszczonym powietrzem. Miasto od lat prowadzi program ograniczania niskiej emisji w ramach którego stare piece wymieniane są na nowe – bardziej wydajne i ekologiczne. Władze widzą także duży potencjał odnawialnych źródeł energii, wiele budynków użyteczności publicznej oraz domów jednorodzinnych wykorzystuje pompy ciepła, kolektory słoneczne, a prąd dla nich produkuje fotowoltaika. Żywiec wraz z Instytutem Chemicznej Obróbki Węgla w Zabrzu bezpłatnie rozdał mieszkańcom 300 ton tzw. błękitnego węgla – bezdymnego paliwa o niskiej emisyjności. Co więcej, w Żywcu stale prowadzone są kontrole domowych palenisk, które są główną przyczyną niskiej emisji.
Fotowoltaika w Żywcu
Żywiec położony jest w Kotlinie Żywieckiej. Z miasta rozciąga się widok na drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce – Beskid Żywiecki. Krajobraz Żywca to kopulaste, zielone szczyty ze skalistymi wierzchołkami. Takie miejsce jak to, wymaga by o nie zadbać. Mieszkańcy tych pięknych okolic, chcąc przyczynić się do polepszenia stanu środowiska swojego miasta, postanowili zainwestować w panele fotowoltaiczne. Czysta energia ze słońca zasila już kilka domów w Żywcu.
Pan Zbigniew już kilka lat temu zdecydował się na montaż fotowoltaiki, dzięki temu zaoszczędził już mnóstwo pieniędzy i zmniejszył swój ślad węglowy o kilkadziesiąt ton. Instalacja mieszkańca Żywca stale produkuje prąd i generuje ogromne korzyści środowiskowe.
Fotowoltaika w Żywcu od Columbus zasila także gospodarstwo domowe pani Bożeny. Nasza klientka posiada instalację o mocy 2,9 kWp, która w pełni pokrywa jej zapotrzebowanie na prąd. Pani Bożena na swoim dachu ma zamontowane eleganckie panele full black, które będą zasilały dom w energię przez następnych kilkadziesiąt lat. To oszczędności nie tylko na teraz, ale i na lata, dla przyszłych pokoleń.