Gwarancja na fotowoltaikę - jak działa?

Autor: Sylwia Lewkowicz

3 minuty czytania

Niewątpliwą zaletą paneli fotowoltaicznych jest to, że charakteryzują się niską awaryjnością. Wynika to z między innymi z faktu, że elektrownia słoneczna nie posiada ruchomych części, które to zazwyczaj są przyczyną usterek. Jednak gwarancja na instalację jest kluczową sprawą ponieważ daje komfort i bezpieczeństwo na długie lata. W przypadku instalacji fotowoltaicznej istnieją różne rodzaje gwarancji. Co należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup?

Rodzaje gwarancji na instalację fotowoltaiczną

Kupując instalację należy zwrócić uwagę na to jaki rodzaj gwarancji oferuje dystrybutor. Wśród najczęściej spotykanych na rynku są:

  • gwarancja na panele fotowoltaiczne – udzielana przez producenta paneli, różni się w zależności od marki, zazwyczaj wynosi 10 lat, obejmuje wszystkie wady i błędy produkcyjne,
  • gwarancja na sprawność – oferowana przez Sunport na 30 lat, liniowa gwarancja oznacza że po tym okresie panele fotowoltaiczne nadal będą efektywnie produkować prąd,
  • gwarancja na falownik – udzielana przez producenta, najczęściej na okres 5 lat, chociaż zdarzają się producenci oferujący nawet 10-letnią gwarancję jak Solis,
  • gwarancja wykonania usługi montażu – udzielana na okres od 2 do 10 lat przez instalatora systemu fotowoltaicznego, obejmuje wszystkie usterki robocze.

Oprócz tych gwarancji producenci oferują także ochronę zewnętrznego modułu WI-FI, okablowania, zabezpieczeń elektrycznych AC/DC, systemu montażowego. Okres na który oferowane są zapewnienia producenta jest zazwyczaj niewielki i wynosi około 2 lat, na system montażowy około 10 lat. Każda z tych gwarancji jest ważna ponieważ zapewnia o sprawności naszej domowej elektrowni słonecznej. Dlatego niezbędne jest by były one jak najdłuższe. Warto zwrócić także uwagę na serwis, najczęściej na bezpłatną pomoc w razie awarii możemy liczyć jedynie przez 2 lata, co przy nawet 30-letniej gwarancji na sprawność wydaje się być bardzo krótkim okresem.

Gwarancja producenta, a Gwarancja Totalna

Chcąc dać Klientom pewność, że ich instalacja fotowoltaiczna będzie przez długi czas skutecznie i stale produkować energię ze słońca, Columbus Energy oferuje Gwarancję Totalną. Co to oznacza? Każdy Klient w standardowej ofercie dostaje rozszerzenie gwarancji producenckiej do 15 lat na każdy komponent. Rozszerzona jest także gwarancja na serwis, która również wynosi 15 lat, dzięki temu mamy pewność, że w razie usterki, zostanie ona szybko usunięta przez firmę.

Gwarancja totalna

Panele fotowoltaiczne – gwarancja na sprawność

Z czasem panele fotowoltaiczne tracą część swojej pierwotnej mocy (zazwyczaj nie jest to więcej niż 0,5% wydajności rocznie. W przypadku większości producentów, dzięki gwarancji na sprawność mamy pewność, że po 25 latach, wydajność instalacji nie będzie niższa niż 80%, a jeśli tak się stanie, mamy podstawę by ubiegać się o rekompensatę z tego tytułu. Sunport oferuje 30-letnią, liniową gwarancję na produkty, potwierdzoną przez  Lloyd’s of London, zapewniającą o sprawności mocy na poziomie 82% nawet po 30 latach.

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata. Chcąc przez długi czas czerpać korzyści i nie martwić się ewentualnymi usterkami, należy wybrać firmę, która troszczy się o bezpieczeństwo i zysk Klienta. Columbus Energy dzięki wprowadzeniu rozszerzonych gwarancji, zapewnia długoterminową rentowność inwestycji.

udostępnij artykuł dalej .

podobne artykuły

interesuje Cię
ten temat?

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !