Pompa ciepła - Śląsk walczy z niską emisją

22/01/2021

Autor: Sylwia Lewkowicz

5 minut czytania

pompa ciepła Śląsk

Śląsk od kilku lat króluje w niechlubnych rankingach dotyczących smogu. Według raportu WHO z roku 2018, aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej leży w Polsce z czego duża część leży na terenie województwa śląskiego. Region ten ma wysoki poziom urbanizacji, nic więc dziwnego, że produkuje się w nim aż 1/5 krajowej emisji zanieczyszczeń. Do tego dochodzi emisja z gospodarstw domowych (około 50% całkowitej emisji).

śląsk zanieczyszczenie powietrza
Jakość powietrza w dn. 21.01.2021 g. 21:00, województwo Śląskie, Źródło: Airly

Problem smogu jest szczególnie odczuwalny w okresie grzewczym tj. mniej więcej od listopada do marca. Normy stężenia dla pyłów zawieszonych niejednokrotnie są przekroczone nawet kilkaset razy.

Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego

Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego ma doprowadzić do redukcji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza. Zgodnie z przepisami, mieszkańcy śląska powinni wymienić stare, nieekologiczne źródło ciepła na nowe. W zależności od daty produkcji obecnego pieca powinni to zrobić do końca wyznaczonego roku (dotyczy kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.):

 • kotły powyżej 10 lat od daty produkcji –do końca 2021 r.
 • kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji – do końca 2023 r.
 • kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji – do końca 2025 r.
 • kotły klasy 3 lub 4 – do końca 2027 r.

Co więcej od od 1 września 2017 roku uchwała wprowadziła zakaz spalania:

 •   węgla brunatnego,
 •   mułu i flotu oraz ich mieszanek,
 •   węgla o udziale ziarna 0-3mm powyżej 15%,
 •    biomasy o wilgotności powyżej 20%.    

Śląska uchwała zakazuje używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery. Stare, nieefektywne kotły powinny być wymienione na urządzenia spełniające wymagania ekoprojektu.

Pompa ciepła ekologiczne rozwiązanie dla Śląska

Pompa ciepła to najbardziej ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła. Do ogrzewania wykorzystuje energię cieplną nagromadzoną w powietrzu, gruncie lub wodzie i przekazują je do źródła górnego – instalacji grzewczej. Urządzenia te emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji jak np. pyły zawieszone, nie produkują dymu, popiołu ani żadnych innych zanieczyszczeń dla środowiska. Nie są również uciążliwe pod względem hałasu, dźwięk jaki generuje jednostka zewnętrzna (39 db), można porównać do pracy lodówki. Pompa ciepła spełnia najsurowsze wymogi dotyczące emisji, a więc doskonale wpisuje się w uchwałę antysmogową dla Śląska.

Pompa ciepła by pracować potrzebuje energii elektrycznej. Niestety w Polsce pochodzi ona głównie z elektrowni opalanych węglem. Chcąc zmniejszyć swój wpływ na środowisko, najlepiej połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Fotowoltaika na Śląsku już od kilku lat zyskuje coraz większe uznanie mieszkańców, którzy chcąc uniezależnić się od stale rosnących cen prądu, decydują się na własną elektrownie słoneczną.

Pompa ciepła powietrze woda – czy to dobry wybór dla mieszkańców Śląska?

Powietrzna pompa ciepła jest rozwiązaniem praktycznie dla każdego, gdyż ich montaż możliwy jest w każdym obiekcie. Oczywiście, by była jak najbardziej wydajna, nieraz konieczna jest mniejsza lub większa modernizacja budynku jak np. poprawa efektywności energetycznej budynku. Niewątpliwym atutem takiego ogrzewania pompą ciepła jest bezpieczeństwo – nie występuje ryzyko wybuchu, uwalniania się czadu, ani zapalenia. Na Śląsku świadomość ekologiczna regularnie wzrasta od wielu lat. To dlatego właśnie w tym regionie, w miastach takich jak Katowice, Rybnik, Bytom czy Gliwice pompy ciepła zyskują coraz większą popularność.

Jak dobrać optymalną moc pompy ciepła?

Aby praca pompy była jak najbardziej wydajna, jej moc musi być dobrana do zapotrzebowania zarówno domu jak i użytkowników na ciepło. Urządzenie o zbyt dużej mocy może przyczynić się do zwiększenia kosztów inwestycji, natomiast za małe nie zapewni dostatecznego komfortu cieplnego. Dobór mocy pompy ciepła należy powierzyć projektantowi instalacji grzewczej.

Dofinansowanie na pompę ciepła na Śląsku

Mieszkańcy Śląska mogą liczyć na dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”. Dzięki pomocy specjalistów z Columbus, można liczyć na 14 100 złotych zwrotu. Do tego pomożemy Ci na każdym etapie ubiegania się o dotację.

Oprócz dofinansowania z programu “Czyste Powietrze” mieszkańcy województwa śląskiego mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od podstawy opodatkowania wszystkie wydatki poniesione na pompę ciepła, nie sfinansowane z dotacji. Maksymalna kwota jaką można odliczyć to nawet do 53 tys. złotych.

Dodatkowo na Śląsku realizowane są programy regionalne, w ramach których możliwe jest pozyskanie dodatkowych funduszy na wymianę starych “kopciuchów”. Szczegółowe informacje o obowiązujących programach można uzyskać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania czy inwestycji.

Montujemy pompy ciepła na Śląsku

Ilość realizowanych przez Columbus instalacji pomp ciepła na Śląsku stale rośnie. Mieszkańcy w myśl uchwały antysmogowej likwidują stare, nieefektywne źródła ciepła zastępując je ekologicznymi i ekonomicznymi pompami ciepła. Nasi przedstawiciele obecni są w całej Polsce, dzięki temu, mieszkańcy Katowic, Bytomia, Rybnika i innych, nawet niewielkich miejscowości mogą liczyć na szczegółowy audyt i precyzyjny dobór mocy urządzenia.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !