Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

PV + EV? – Columbus Energy i Nexity rewolucjonizują rynek


Zainteresowanie fotowoltaiką prosumencką w Polsce stale rośnie, czemu sprzyjają rządowe programy wsparcia jak “Mój Prąd”. Rok 2019 był zdecydowanie rekordowy pod względem zainstalowanej mocy. Do sieci zostało przyłączonych ponad 104 tysiące mikroinstalacji o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp. To prawie 4-krotny wzrost w stosunku do 2018 roku. Nie można jednak mówić rozwoju OZE bez odpowiednich rozwiązań służących do magazynowania energii. Odpowiedzią na potrzebę, jest wykorzystanie pojazdów elektrycznych jako elementów równoważących system energetyczny.

Elektromobilność w Polsce

Rozwój elektromobilności w Polsce przyspieszył – tylko w styczniu 2020 zarejestrowano 462 aut z napędem elektrycznym, to blisko 200% skok względem stycznia 2019. Po polskich drogach porusza się już ponad 9 tys. pojazdów elektrycznych, które mogą korzystać z ponad 1 tys. stacji ładowania z czego jedynie około 300 to szybkie ładowarki. Zapowiadane przez rząd dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych będą istotnym wsparciem dla wzrostu sprzedaży. Jednak jeśli Polska ma dotrzymywać kroku zachodnim krajom, musimy zintensyfikować działania rozwojowe, w tym rozwój infrastruktury towarzyszącej przeznaczonej do ładowania. 

Nexity –  łączy kierowców  ze stacjami ładowania

Firma Nexity dostarcza kompleksowe narzędzia pozwalające użytkownikom pojazdów elektrycznych ładować się w dowolnym miejscu “bez ograniczeń i jakichkolwiek barier”. Korzystając z aplikacji mamy dostęp do ładowarek różnych operatorów oraz jeden prosty system płatności. Tworzy również rozwiązania dla biznesu pozwalające na zarządzanie zarówno pojedynczą stacją, jak i profesjonalną siecią stacji ładowania samochodów elektrycznych przy jednoczesnym zapewnieniu łatwego dostępu użytkownikowi do punktu ładowania w ramach gwarantowanej usługi roamingowej. Nexity rozwija platformę, która steruje przepływem mocy między siecią, a pojazdami elektrycznymi. Kluczowym celem w tym obszarze jest zagwarantowanie zaspokojenia potrzeb kierowców w zakresie zasięgu oraz optymalizacji ilości energii oddawanej do sieci.

Współpraca Columbus Energy i Nexity zredefiniuje nie tylko rynek energii, ale i transport, gdyż to pojazdy elektryczne są ważnym elementem systemu inteligentnej energetyki. Wypełnienie luki w infrastrukturze ładowania, to kolejny ważny aspekt w rozwoju rynku pojazdów bezemisyjnych.

Pojazdy elektryczne jako magazyny energii 

Wykorzystanie samochodów elektrycznych jako magazynów energii jest wydajnym i łatwym do wdrożenia rozwiązaniem, mogącym przynieść korzyści zarówno w bilansowaniu sieci energetycznej jak i w rozwoju elektromobilności.

Columbus Energy wraz z Nexity Global dostrzegając rosnące potrzeby rynku, chce w oparciu o nową dyrektywę unijną RED2, umożliwić połączenie prosumentów, użytkowników fotowoltaiki biznesowej, przyszłe magazyny energii i infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych, w jeden duży komplementarny system. 

 

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.