Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Fotowoltaika off-grid czy on-grid. Co jest bardziej opłacalne, a co możliwe?


Powszechnie na całym świecie stosuje się dwa rodzaje systemów instalacji fotowoltaicznych – on-grid i off-grid. Podstawową ich różnicą jest fakt, że pierwszy jest zintegrowany z całą siecią zakładu energetycznego. Drugi system nie jest wpięty w sieć. Na licznych forach i grupach pojawia się temat magazynowania energii w systemie off-grid. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, instalacja musi być podpięta do sieci elektroenergetycznej.

Jak działa instalacja on-grid?

W przypadku fotowoltaiki w systemie on-grid produkowana przy pomocy paneli fotowoltaicznych energia jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego. Gdy jest ciemno, a instalacja nie wytwarza na bieżąco prądu, oddaną energię można odebrać z zakładu energetycznego w 80%. By to było możliwe, instalację podłącza się do inwertera zmieniającego prąd stały na zmienny. W przypadku awarii zakładu energetycznego falownik automatycznie odłącza panele fotowoltaiczne, a urządzenia elektryczne znajdujące się w gospodarstwie domowym przestają działać. To kwestia bezpieczeństwa.

Magazynowanie energii – czy system off-grid się sprawdza?

System off-grid pozwala na magazynowanie energii, która została wytworzona przez instalację, a nie została zużyta na bieżąco we własnym zakresie bez przesyłania jej do zakładu energetycznego. Takie rozwiązanie powoduje, że właściciel instalacji fotowoltaicznej jest bardziej niezależny. Tego typu rozwiązania sprawdzają się w miejscach, w których są duże przerwy w dostawie prądu np. w USA, RPA czy Australia. Nadwyżka energii elektrycznej, która jest magazynowana w akumulatorach może zostać wykorzystana, gdy instalacja nie pracuje, można ją również wykorzystać w sytuacjach awaryjnych.

Wydaje się, że magazynowanie energii to kwestia czasu. Czasem zdarza się, że ludzie na własne ryzyko “konstruują” systemy off-grid np. w domkach letniskowych. Taka instalacja oprócz podstawowych urządzeń składa się z akumulatorów. Tylko czy jest to opłacalne? Do podstawowych urządzeń jak np. panele fotowoltaiczne i inwerter, dochodzą dodatkowe koszty. Po pierwsze trzeba zakupić regulator ładowania, by zminimalizować straty nadprodukowanej energii. Instalacja w systemie off-grid jest droższa, czasem nawet o 40%. Być może za kilka lat, kiedy możliwa będzie odsprzedaż prądu, instalacje off-grid będą miały rację bytu. Obecny system on-grid również daje pewną niezależność, choć niepełną.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.