Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Instalacja fotowoltaiczna zamiast lokaty? Lepiej, czy dużo lepiej?


Według danych GUS ponad jedna trzecia domowego budżetu przeciętnej polskiej rodziny przeznaczana jest na wydatki związane z życiem i użytkowaniem energii. Niestety, koszty te nie będą maleć, gdyż ceny prądu stale rosną. Czy w obliczu tych podwyżek fotowoltaika da nam lepszy zysk niż lokata bankowa?

Oszczędzanie na lokacie – czy to się opłaca?

Jedną z najpopularniejszych metod oszczędzania pieniędzy jest lokata bankowa. Jej największą zaletą jest bezpieczeństwo kapitału (jeśli ufamy systemowi bankowemu). Jednak wątpliwości budzi pytanie: czy ta forma lokowania pieniędzy rzeczywiście jest optymalna?

Obecnie średnia wartość oprocentowania lokat wynosi 2-3% w skali roku. Jeśli więc na koncie będziemy mieć 30 tys. zł oszczędności, to przy oprocentowaniu 2,5 % po roku odsetki wyniosą 750 zł. Ponadto w czasie trwania lokaty nasze oszczędności będą zamrożone, a wcześniejsza ich wypłata skutkuje utratą wypracowanych odsetek. Zakładając lokatę, należy także liczyć się z inflacją, czyli spadkiem siły nabywczej pieniądza w czasie. Jeśli potraktowalibyśmy lokatę jak inwestycję, a odsetki byłyby wypłacane co roku podobnie jak zysk z inwestycji, to suma odsetek po podatku zwróci nam kapitał dopiero po 50 latach!!!

Jeśli szukasz bezpiecznego ulokowania kapitału, ale dużo lepszego niż lokata…

Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną to oszczędności na rachunkach za prąd, które ekonomicznie wychodzą dużo lepiej niż lokata. Przy oszczędności z fotowoltaiki generujemy czysty pieniądz w postaci niepłacenia za ponad 80% rachunku do zakładu energetycznego. Pamiętajmy także, że tutaj od oszczędności nie płacimy podatku i, ze względu na coroczny wzrost ceny energii, kwota oszczędności stale rośnie. Natomiast w lokacie bankowej jest odwrotnie – kwota nominału realnie traci na wartości ze względu na inflację.  

Analizując oszczędności generowane przez instalację fotowoltaiczną, przyjmijmy, że rachunki za energię elektryczną wynoszą 250 zł miesięcznie, a obecna cena energii wynosi średnio 0,63 zł za 1 kWh zużytej energii elektrycznej.

Wnioski wyglądają następująco:

Sumując oszczędności, nawet przy konserwatywnych założeniach (tylko inflacyjny wzrost ceny energii), to w 35 lat taka instalacja jest w stanie wygenerować blisko 150 000 zł oszczędności.  To bardzo dużo. Policzmy: zainwestowaliśmy 30 000 zł. W 35 lat otrzymaliśmy 150 000 zł. Czyli zarobiliśmy na naszej inwestycji 10,3% rocznie!!! A jak ceny prądu będą rosły szybciej od inflacji, to nawet znacznie więcej. Pewny zwrot. Z inwestycją pod kontrolą na dachu. Dla dzieci i wnuków. Na pokolenia.

Dlatego, porównując inwestycję w lokatę lub w fotowoltaikę, wnioski są jednoznaczne. Lokata to raczej przetrzymanie pieniędzy, żeby nie traciły na inflacji i trudno traktować ją jako zyskowną inwestycję. Fotowoltaika natomiast to solidna inwestycja, pewna i klarowna z możliwością zysku na poziomie ponad 10% rocznie.

Zainteresowany? Zostaw swój numer, oddzwonimy.

testuj fotowoltaikę przez rok

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.