Columbus Energy S.A. prezentuje nową ofertę na 2020 rok

Columbus Energy S.A. prezentuje nową ofertę na 2020 rok

Columbus Energy S.A. prezentuje nową ofertę na 2020 rok. Spółka zawarła dwuletni kontrakt o wartości 200 mln zł (50 mln euro), który gwarantuje jej wyłączność technologii MWT w Polsce od Sunport Power oraz zakupiła prawie 70% udziałów w spółce z Grupy Kapitałowej rozwijającej projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 100 MW.

Wraz z końcem listopada br. lider rynku nie zwalnia tempa. 29 listopada br. Zarząd Columbus Energy S.A. zaprezentował nową technologię w ofercie na 2020 rok, a 30 listopada br. zawarł kontrakt z Sunport Power, który gwarantuje Columbus Energy wyłączność na zakup i dystrybucję wszystkich produktów w technologii MWT w Polsce. Z kolei 28 listopada 2019 roku Columbus Energy nabyła prawie 70% udziałów za kwotę 4,1 mln zł od jednej ze spółek w obrębie Grupy Kapitałowej, która zajmuje się przygotowaniem projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 100 MW. Tym samym Columbus Energy przejęła pełną kontrolę nad portfelem 100 projektów fotowoltaicznych w zakresie ich przygotowania, budowy i sprzedaży. Wartość farm fotowoltaicznych po ich wybudowaniu szacowana jest na kwotę ok. 350 mln zł. 

Wydarzenie #FullBlackFriday, które odbyło się 29 listopada 2019 roku, było podsumowaniem tegorocznych sukcesów Spółki. Columbus Energy zainaugurowała wówczas swoją nową ofertę na 2020 rok. Podczas gali, w której wzięło udział blisko 1000 pracowników i współpracowników firmy, została zaprezentowana najnowsza technologia najbardziej uznanych na świecie koncernów z branży fotowoltaicznej: Sunport Power, Ginlong Solis, Longi Solar i TÜV Nord. To pierwsze tego typu wydarzenie, podczas którego na scenie Kina Kijów w Krakowie Prezesi najbardziej renomowanych firm i dostawców fotowoltaicznych na świecie opowiedzieli o swojej działalności, potwierdzając jakość wykorzystywanej na co dzień technologii słonecznej i prezentując wysokiej klasy produkty. To dzięki nim po raz pierwszy w Polsce miała miejsce prezentacja modułu fotowoltaicznego w technologii HiMo4 od Longi Solar.

Nazajutrz Columbus Energy S.A. zawarła z Sunport Power dwuletni kontrakt o wartości ponad 200 mln zł (50 mln euro) na zakup modułów fotowoltaicznych w technologii MWT, który gwarantuje, że Spółka będzie ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Sunport Power jest pierwszym producentem na świecie, który opracował i opatentował przełomową technologię wysokowydajnych ogniw słonecznych opartych na technologii Metal Wrap Through, która pozwala na wyeliminowanie strat wynikających z zacieniania przedniej powierzchni ogniwa i rezystancji szeregowej, dzięki czemu maksymalizuje wykorzystanie promieniowania słonecznego. Oznacza to, że moduły fotowoltaiczne produkowane w technologii MWT charakteryzują się nie tylko większą mocą z jednostki powierzchni, lecz także dłuższą gwarancją żywotności aż na 30 lat i są dziś w Polsce dostępne jedynie w ofercie Columbus Energy S.A.

#FullBlackFriday było wielkim świętem dla Columbus Energy, zostaliśmy docenieni przez tuzów światowej technologii słonecznej. Podpisanie kontraktu z Sunport Power to zwieńczenie tego wydarzenia, a zobowiązanie do zakupu modułów za ponad 200 mln zł w dwa lata jest dowodem na to, że nasza firma każdego dnia przekracza kolejne granice – komentuje Prezes Zarządu, Dawid Zieliński. 

Oferta Columbus Energy dla klientów detalicznych i firm na 2020 rok obejmie moduły Longi Solar w technologii HiMo4 oraz Sunport Power w technologii MWT. Dostawcą komponentów elektroenergetycznych jest firma Solis, która ma największy udział w rynku falowników w Wielkiej Brytanii i zajmuje drugie miejsce pod względem popularności w rynku w Stanach Zjednoczonych. 

Warto przypomnieć istotne działania, które Columbus Energy S.A. podjęła w 2019 roku w celu zwiększenia swojej aktywności również w segmencie farm fotowoltaicznych. W drugiej połowie tego roku Spółka nabyła udziały w siedmiu spółkach celowych, zawarła kluczową umowę współpracy z deweloperem rozwijającym projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 355 MW, a już jesienią tego roku ruszyła z budową 12,5 MW farm fotowoltaicznych.

W związku z podjęciem współpracy z zewnętrznymi deweloperami oraz osiągnięciem ok. 100 MW mocy w projektach farm fotowoltaicznych w obrębie Grupy Kapitałowej, Zarząd Columbus Energy S.A. zdecydował o rozwoju własnych kompetencji deweloperskich w tym zakresie. W konsekwencji, 28 listopada br. Spółka wycofała swój kapitał za wynagrodzeniem w kwocie 3,7 mln zł, stanowiący jej udział w spółce celowej zawiązanej w 2016 r. pod firmą New Energy Investments sp. z o.o. (NEI), by następnie wykupić ok. 70% wszystkich udziałów NEI. Dalszy rozwój projektów w ramach współpracy z NEI będzie zarządzany i finansowany odpowiednio do bieżących potrzeb z poziomu spółki dominującej. Decyzja ta pozwala na maksymalizację marży Columbus Energy S.A. w całym łańcuchu wartości przygotowania i budowy projektów farm fotowoltaicznych, a przy tym stanowi zaproszenie do współpracy dla inwestorów końcowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych.