Columbus Energy – wyniki za I kwartał 2020 r.

Columbus Energy - wyniki za I kwartał 2020 r.

Columbus Energy prezentuje raport za I kwartał 2020 r. ze skonsolidowanym przychodem na poziomie 126 mln zł i EBITDA 20 mln zł, a zysk brutto wyniósł ponad 18 mln zł. Tym samym przychody Spółki za I kwartał 2020 r. przekroczyły półroczny przychód uzyskany w 2019 r., a wypracowana w pierwszym kwartale 2020 EBITDA dorównuje całościowemu, zeszłorocznemu wynikowi. W porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku to aż 560% wzrostu skonsolidowanych
przychodów Grupy Kapitałowej.

Dziś giełda wycenia Columbus Energy na 900 mln złotych. Do teraz Spółka zamontowała łącznie ponad 17 000 instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych i biznesu oraz farm fotowoltaicznych, co przekłada się na 107 MW zielonej mocy odnawialnych źródeł energii i ponad 340 tys. modułów fotowoltaicznych zamontowanych w całej Polsce. To dobra energia ze słońca dla rodzin, firm, gospodarstw rolnych oraz zdrowia i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

W 2019 roku Columbus rozpoczął działalność inwestycyjną w segmencie farm fotowoltaicznych. Zrealizowane zostały projekty o mocy 12,5 MW, które aktualnie zostały przyłączone do sieci. Ich wartość wynosi około 45 mln zł. W tym samym roku przejęta została w 100% spółka NEI zajmująca się dewelopowaniem projektów farm o łącznej mocy blisko 200 MW. Podpisana została także umowa ramowa o wspólnym rozwoju projektów z zewnętrznym deweloperem, którego portfel wynosi ponad 350 MW.

Początek roku 2020 przyniósł kolejne ważne wydarzenia – w styczniu zakupione zostały projekty ready to build z wygraną aukcją o mocy 13 MW. W marcu 2020 r. podpisana została umowa z firmą Unisun, zgodnie z którą Columbus Energy ma sfinansować, wybudować i przejąć projekty o mocy 66 MW. Równolegle prowadzone są negocjacje zakupu kolejnych spółek. Wszystkie te projekty zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku, a ich wartość rynkowa wyniesie około 320 mln zł. 

Obecnie Columbus Energy to ekspert z dziedziny fotowoltaiki, a także silna i stabilna organizacja, której wypracowane do tej pory przychody zapewniają bezpieczeństwo funkcjonowania bez względu na sytuację gospodarczą. Spółka dynamicznie rośnie razem z rynkiem odnawialnych źródeł energii, poszerzając swoją działalność o innowacyjne rozwiązania w zakresie produktów nowoczesnej energetyki: pompy ciepła, magazyny energii i systemy do ładowania pojazdów elektrycznych.

Wejście w branżę cieplną to poszerzenie oferty o sprzedaż i montaż pomp ciepła. Spółka inwestuje również w rozwój elektromobilności, poprzez inwestycję w Nexity Global (w trakcie przekształcenia z Everest Investment SA, notowanej na GPW), czyli system obsługi ładowania pojazdów elektrycznych, zarówno dla użytkowników elektryków, jak i właścicieli publicznych punktów ładowania.