Columbus przyjął ofertę od ENGIE Zielona Energia – podmiotu z Grupy ENGIE, opiewającą na prawie 100 mln euro oraz udział w zyskach

Columbus przyjął ofertę od ENGIE Zielona Energia - podmiotu z Grupy ENGIE, opiewającą na prawie 100 mln euro oraz udział w zyskach

Spółka Columbus Energy przyjęła wiążącą ofertę nabycia projektów farmowych o mocy 102,5 MW. Wartość oferty to minimum 97,6 mln euro oraz udział w zyskach do końca 2026 r. 

Zarząd Columbus przyjął wiążącą ofertę nabycia projektów farmowych od ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. (dalej EZE) – podmiotu z Grupy ENGIE, i przystąpił do ostatecznych negocjacji w celu sprzedaży farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Wartość oferty obecnie wynosi 97,6 mln euro, lecz zostanie powiększona o udział w EBITDA, uzyskanej ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez te farmy do końca 2026 r. Oferta została złożona w konsekwencji przeprowadzenia przez oferenta pełnego badania due diligence oraz uzgodnienia ogólnych warunków umowy sprzedaży tych farm fotowoltaicznych.

Liczymy, że sprzedaż farm do EZE to dopiero początek naszej wieloletniej współpracy i że wraz z jedną z największych grup energetycznych na rynku europejskim, przy wsparciu naszego Akcjonariusza DC24, będziemy tworzyć unikalny projekt energetyczny na dekady. O zamiarze sprzedaży części naszych aktywów informowaliśmy rynek już w czerwcu br. Uwolnienie części naszego kapitału jest dla nas kluczowe, aby poprawić strukturę bilansu oraz płynność w Grupie. Proces sprzedaży farm trwał kilka miesięcy i jego wynikiem jest dzisiejsze przyjęcie oferty wiążącej od EZE. Większość sprzedawanych przez nas 102 MW farm fotowoltaicznych jest w elektryfikacji lub eksploatacji. Kapitał ze sprzedaży farm zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności na spłatę całości finansowania project finance i zielonych obligacji  – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. 

Jednocześnie Zarząd zaznacza, iż przyjęcie tej oferty nie jest jednoznaczne z podpisaniem wiążącej umowy sprzedaży, a tym samym sprzedażą farm fotowoltaicznych będących jej przedmiotem do czasu podpisania umowy SPA.