Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – czy warto?


Instalacja fotowoltaiczna od Columbus Energy wyposażona jest w zabezpieczenia AC i DC, które chronią przed przepięciami i zwarciami. Te dwa typy ograniczników służą temu by zabezpieczyć najważniejsze elementy systemu – moduły i inwerter. Instalacja jest chroniona przed przepięciami atmosferycznymi i tymi pochodzącymi z sieci, nie jest jednak zabezpieczona przed kradzieżą czy też uszkodzeniami pochodzącymi z zewnątrz. Czy warto więc wykupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

Elektrownia fotowoltaiczna – co jest przedmiotem ubezpieczenia?

Przedmiotem ochrony jest instalacja fotowoltaiczna na którą składają się panele, konstrukcja wsporcza oraz całe oprzyrządowanie, w tym inwerter. Dodatkowo elektrownię można ubezpieczyć od strat spowodowanych przerwami w pracy instalacji wynikającymi z materialnych uszkodzeń urządzeń. Co więcej, można wykupić ochronę związaną z gwarancją wydajności. Ten typ ubezpieczenia gwarantuje uzyskanie odszkodowania za niższą produkcję energii elektrycznej niż zakładana, spowodowaną niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Co obejmuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

W zależności od ubezpieczyciela zakres ochrony może być różny. Najczęściej w przypadku wykupienia ubezpieczenia „od wszystkich ryzyk” ochrona obejmuje szkody powstałe na skutek między innymi:

Jak ustalana jest suma ubezpieczenia?

Ubezpieczenie wypłacane jest na podstawie uznania udokumentowanego zgłoszenia. Dokumenty potrzebne do rozpatrzenia wniosku o wypłatę powinny zawierać  między innymi wykaz i wycenę utraconych lub zniszczonych przedmiotów, dokumenty związane z zakupem oraz eksploatacją urządzenia, wycenę poniesionych kosztów. Wysokość ubezpieczenia określa się na podstawie sumy poniesionych strat (zakup nowych urządzeń, koszty montażu, transportu, inne dodatkowe opłaty). Gwarancja wydajności obejmuje straty finansowe poniesione na skutek zmniejszonej produkcji energii elektrycznej niż planowana, spowodowanej niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę?

Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna powinna działać bezawaryjnie przez długie lata. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom AC/DC, ryzyko zniszczenia sprzętu jest minimalne. Jednak by elektrownia słoneczna była w pełni chroniona i przynosiła same korzyści, warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie jej przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń, katastrofami naturalnymi czy kradzieżą. Dzięki temu mamy pewność, że nie stracimy poniesionych nakładów i będziemy mogli przez długi czas cieszyć się oszczędnościami, które oferuje fotowoltaika.

 

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.