Aktualności spółki

Columbus został członkiem European Clean Hydrogen Alliance

19 listopada 2020 14:55

Columbus, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przystąpił do powołanego przez Komisję Europejską sojuszu na rzecz czystego wodoru. European Clean Hydrogen Alliance skupia różnych interesariuszy – spółki produkcyjne, wykonawcze, instytucje naukowe, władze publiczne, organizacje pozarządowe oraz instytucje finansowe, zainteresowane rozwojem gospodarki wodorowej w Unii Europejskiej. 

European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A) to nowa organizacja, powołana w lipcu 2020 r., w ramach Nowej Strategii Przemysłowej dla Europy. Celem inicjatywy jest ambitne wdrażanie i rozwijanie odnawialnych oraz niskoemisyjnych technologii wodorowych, związanych z jego produkcją i wykorzystaniem w różnych sektorach gospodarki. Technologie wodorowe mają wspomóc realizację zobowiązań UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. 

– Nasze członkostwo w sojuszu na rzecz czystego wodoru jest związane z pionierskim krajowym projektem klastra energetycznego, do którego zostaliśmy zaproszeni jako partner. Wykorzystując know-how, wypracowane przez ostatnie sześć lat działalności, będziemy odpowiedzialni za stworzenie lokalnej produkcji wodoru z fotowoltaiki, a także systemu jego magazynowania i dystrybucji – tłumaczy Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A. – Jako członek European Clean Hydrogen Alliance, będziemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem w realizacji projektów z branży OZE. Cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie z europejskimi liderami aktywnie uczestniczyć w budowaniu energetycznej przyszłości Europy.

Do tej pory do sojuszu przystąpiło ponad 730 organizacji z całej Europy, wśród których są największe światowe koncerny energetyczne, w tym także polskie: PKN Orlen, Grupa Lotos czy PGNiG. Wspólnie z organizacjami z innych branż, instytucjami rządowymi i samorządowymi, naukowymi oraz finansowymi, członkowie ECH2A będą pracować nad utworzeniem wodorowego ekosystemu w Europie, który dostarczy czystą energię dla wielu sektorów gospodarki, m.in. transportu, przemysłu, energetyki czy ciepłownictwa.

Warto dodać, że również w listopadzie Columbus przystąpił też do partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu fotowoltaicznego – projektu zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem krajowego projektu jest zapewnienie dynamicznego rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce przez współpracę rządu, administracji oraz przedstawicieli branży PV. Podobnie jak w sojuszu na rzecz czystego wodoru, organizacje działające w ramach polskiego projektu będą się dzielić wiedzą i wspólnie wypracowywać rozwiązania, pozwalające rozwijać krajową branżę fotowoltaiki oraz wnosić wkład w Europejski Zielony Ład.


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: