Szukasz alternatywy dla tradycyjnych źródeł ogrzewania? Możesz zadbać o ciepło w swoim domu, korzystając z takich ekologicznych rozwiązań jak pompa ciepła, która wykorzystuje powietrze, wodę lub grunt do produkcji energii cieplnej. To bezpieczne, ciche i bezobsługowe urządzenie, a jeśli dobierzesz jego odpowiednią moc, możesz także znacznie zredukować dotychczasowe rachunki za ogrzewanie. W jakich budynkach pompy ciepła 13 kw sprawdzą się najlepiej?
Jeśli chcesz określić, czy pompa ciepła 13kw będzie mieć odpowiednią moc do ogrzania Twojego domu, musisz najpierw poznać jego zapotrzebowanie na ciepło. Do jego zdefiniowania niezbędne będą następujące informacje:
Dzięki powyższym informacjom określisz, ile energii cieplnej będzie potrzebować Twój budynek. Jakich wartości możesz się spodziewać? Jeśli mieszkasz w nowoczesnym domu stworzonym w pasywnej technologii, wystarczy mu około 10 – 20 W ciepła na metr kwadratowy. Z kolei, jeżeli jesteś właścicielem kilkudziesięcioletniego nieocieplonego domu, potrzeby cieplne mogą sięgać 150 – 170 W/m2.
Każda pompa ciepła 13 kw ma określoną wydajność swojej pracy. Służą do tego wskaźniki COP i SCOP. COP to współczynnik efektywności energetycznej, który mieści się zwykle w przedziale 3,5 – 5,5. Opisuje ilość dostarczonej energii cieplnej względem zużytego prądu potrzebnego do jej wyprodukowania. COP o wartości 5,2 oznacza, że z 1 kWh prądu pompa wytworzy 5,2 kWh ciepła. Mówiąc krótko, im wyższy COP, tym lepsza wydajność urządzenia.
Warto przyjrzeć się również sezonowemu współczynnikowi efektywności energetycznej, czyli SCOP. Parametr informuje nas o ilości energii elektrycznej potrzebnej do produkcji ciepła w określonym przedziale czasu (sezon grzewczy lub rok). SCOP zależy m.in. od:
Urządzenie o mocy 13 kw zapewni komfort termiczny domom nawet o sporym metrażu, jeśli są przyzwoicie ocieplone. Np. pompa w budynku o zapotrzebowaniu cieplnym na poziomie 60 W/m2, ogrzeje 216 metrów kwadratowych. 216 m2 x 60 W/m2 = 12 960 W ≈ 13 kW. Jeśli natomiast dom potrzebuje 85 W/m2, zapewni ciepło 153 m2. 153 m2 x 85 W/m2 = 13 005 W ≈ 13 kW. Pamiętaj, że precyzyjne wyliczenia warto powierzyć specjaliście od pomp ciepła, który przeprowadzi dokładny audyt budynku i dobierze odpowiednią moc urządzenia.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile prądu zużyje pompa ciepła 13 kw, wystarczy, że podzielisz zapotrzebowanie cieplne domu przez SCOP. A jeśli pomnożysz wynik przez aktualną cenę 1 kWh energii, dowiesz się również, ile w przybliżeniu wyniosą Twoje roczne rachunki za ogrzewanie pompą.
Przed zakupem urządzenia pewnie chcesz dowiedzieć się, ile może kosztować pompa ciepła 13 kw. Cena poszczególnych modeli może różnić się nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy, a duży wpływ na to ma rodzaj dolnego źródła (grunt, woda lub powietrze) oraz typ układu (split lub monoblok).
Zacznijmy jednak od źródeł ciepła – najtańszym z pewnością jest powietrze, które jest ogólnodostępne, a ponieważ występuje wokół nas, zwykle nie trzeba przeprowadzać żadnych intensywnych prac, aby powietrzna pompa ciepła mogła działać. Nieco bardziej skomplikowana będzie instalacja urządzeń bazujących na wodzie, szczególnie jeśli w pobliżu Twojej działki nie występują zbiorniki wodne. Wtedy konieczny będzie montaż pompy lub studni głębinowej. Zazwyczaj do najdroższych pomp ciepła należą gruntowe modele, których instalacja jest poprzedzona kosztownymi i intensywnymi pracami ziemnymi, w tym odwiertami i przekopami.
Cena pompy ciepła 13kw może się także różnić w zależności od tego, czy wybierzesz model split, czy monoblok. Urządzenia split zbudowane są z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej), które połączono rurami chłodniczymi. Natomiast pompa monoblok to jedynie zewnętrzne urządzenie.
Na całkowity koszt pompy będą mieć wpływ również następujące elementy:
Wybierając firmę, w której zakupisz pompę ciepła, pamiętaj także o regularnych przeglądach urządzenia i uzupełnianiu czynnika chłodniczego. Sprawdź, czy te usługi są dodatkowo płatne i czy wchodzą w zakres obsługi klienta.
Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.
technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze
dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone
wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.
klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”
ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32
wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej
wysoki współczynnik COP nawet do 5,08
dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone
<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału
klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”
w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła
wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej
Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.
wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,
bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290
intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej
wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.
stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,
obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).
Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW
Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy: 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW
system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.
pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.
w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.
ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.
Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło