Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Fotowoltaika dla rolnika.

Rolnictwo jest bardzo energochłonnym sektorem gospodarki. Dużo energii zużywają zarówno hodowla zwierząt jak i uprawa produktów rolnych. Każda z działalności ma inne procesy i inne zapotrzebowanie na energię, ale jedno jest pewne – każda ma duże wydatki na prąd. Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa wiąże się z koniecznością inwestycji w urządzenia optymalizujące produkcję oraz pokrycia stale rosnącego zapotrzebowania na energię.

Zapytaj o ofertę dla rolnika
Zaufało nam już niemal 70 000 Klientów
Nawet 15-letnia Gwarancja 360 na wszystkie komponenty
Wsparcie w obsłudze formalności i dotacji
Najtańsze RRSO na rynku i 0% prowizji
ekosystem-przemyslowa-v2a-007-1
Oblicz opłacalność fotowoltaiki

Fotowoltaika dla rolnika korzyści:

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych ciągle rośnie, podobnie jak i ceny prądu. Fotowoltaika to rozwiązanie, które ma przede wszystkim przynieść oszczędności i przyczynić się do rozwoju. Środki, które do tej pory były przeznaczone na pokrycie kosztów energii, gospodarstwo może przeznaczyć na dalsze modernizacje, niezbędne nie tylko dla utrzymania rentowności, ale i zwiększenia zysku z prowadzonej działalności.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym to szereg korzyści:

ico1a

oszczędności na energii elektrycznej

ico2a

większa niezależność od podwyżek cen prądu

ico3a

zwiększenie rentowności gospodarstwa dzięki obniżeniu kosztów produkcji

ico4a

utrzymanie konkurencyjności produkcji

ico5a

dbałość o środowisko

ico6a

możliwość skorzystania z programów wsparcia i ulg

Fotowoltaika dla rolnika dotacje:

Panele słoneczne dla rolników to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Oprócz użytkowników indywidualnych, również ta grupa może liczyć na wsparcie w finansowaniu instalacji OZE. Dostępne dotacje pozwalają znacznie skrócić okres zwrotu inwestycji.

Fotowoltaika dla rolnika – dofinansowanie na jakie można liczyć to m.in:

 •  Program “Agroenergia”,
 •  Program “Energia dla wsi”,
 • Dotacja z ARiMR,
 •  programy regionalne jak np. “Program EKO – KLIMAT, Woda, powietrze, ziemia”,
 •  ulga inwestycyjna.
Program „Agroenergia”

Wsparcie obejmuje m.in. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Program realizowany będzie w latach 2019- 2027 r. Zobowiązania, czyli podpisywanie umów, będą podejmowane do 31 grudnia 2025 r. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.

Kwota jaką można zyskać to:

 • instalacja o mocy 10-30 kW – do 20% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł,
 • instalacja o mocy 30-50 kW – do 13% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł.

O dofinansowanie z programu Agroenergia mogą ubiegać się osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha, a także osoby prawne. Warto pamiętać, że warunkiem jest by Beneficjenci, co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania, osobiście prowadzili gospodarstwo rolne.

Ulga inwestycyjna

Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego. Ulga polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów na instalację fotowoltaiczną. Należy pamiętać, że ulga ta przyznawana jest po zakończeniu inwestycji oraz, że ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.

Dofinansowanie na OZE z ARiMR

W ramach programu można uzyskać wsparcie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii lub dodatkowo z pompą ciepła. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne może wynieść aż do 200 tys. zł.

Wsparcie wynosi:

 • 65% kosztów netto inwestycji, maksymalnie 200 000 zł.

Należy pamiętać, ze:

 • Maksymalna moc paneli fotowoltaicznych nie może przekroczyć zużycia energii w gospodarstwie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
 • Magazyn energii musi mieć pojemność co najmniej połowy mocy instalacji fotowoltaicznej.
 • Do 20% energii produkowanej przez instalację może być wykorzystane na potrzeby budynku mieszkalnego. Pozostałe 80% musi być przeznaczone na budynek gospodarczy.

Wnioski można składać do 23 lutego 2024 r.

Program “Energia na wsi”

Program “Energia dla wsi” wspiera inwestycje w odnawialne źródła energii oraz magazyny energii na terenach wiejskich. Budżet programu to aż 1 mld zł, a okres jego realizacji to lata 2022-2030.

Ubiegający się o wsparcie może liczyć na:

 • pożyczkę do 25 mln zł na beneficjenta,
 • dotację do 20 mln zł na beneficjenta.

Koszty kwalifikowane:

 • dla instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych – pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych,
 • na elektrownie wodne i biogazownie – dotacja do 45% kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych,
 • do magazynu energii – dotacja do 20% kosztów kwalifikowanych.

W przypadku przedsiębiorców dotacja może zostać zwiększona nawet o 20 punktów procentowych.

Wsparcie z programu “Energia na wsi” przeznaczone jest dla rolników, a także dla istniejących i dopiero powstających spółdzielni energetycznych oraz ich członków. Należy pamiętać, że inwestycja nie może zostać rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

power_house_main_img

Moc instalacji fotowoltaicznej

dla gospodarstwa rolnego:

By fotowoltaika była jak najbardziej opłacalna, moc instalacji musi być odpowiednio dobrana. Dobór powinien uwzględniać bieżące zużycie prądu, ułożenie modułów względem stron świata, a także sposób rozliczania z operatorem. Należy również pomyśleć o przyszłych potrzebach gospodarstwa i albo od razu zaprojektować większy system, albo tak zaplanować instalację by możliwa była jej rozbudowa w przyszłości.

Nasze przykłady realizacji:

im1

Dwie instalacje fotowoltaiczne o mocy 49,84 kWp każda, miejscowość: Krzynowłoga Mała

im2

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 39 kWp miejscowość: Baldów

im3

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 14,63 kWp, miejscowość: Ostrówek

nowoczesne-rozwiazania-img

Inne nowoczesne rozwiązania dla gospodarstw rolnych:

Innowacyjność w rolnictwie jest odpowiedzią na stale rosnące koszty utrzymania i produkcji, potrzebę wzrostu bezpieczeństwa i niezależności, a także na wyzwania środowiskowe. Instalacje odnawialnych źródeł energii wraz z systemami zarządzania to doskonały sposób na wzrost efektywności gospodarstwa, zapewnienie mu stabilnego i długotrwałego rozwoju oraz budowania przewagi na rynku.

Pompa ciepła

Zainteresowanie fotowoltaiką w gospodarstwach rolnych nie maleje, zwłaszcza w dobie stale rosnących cen energii. To jednak o nie jedyny trend. Obecnie coraz więcej rolników inwestuje dodatkowo w nowoczesne rozwiązania pozyskiwania energii cieplnej. Panele fotowoltaiczne połączone z pompą ciepła pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania i w dużej mierze uniezależnić się od cen paliw. Zastosowanie pomp ciepła jest możliwe zarówno w domach jak i w obiektach gospodarskich. W to ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła inwestują nie tylko niewielkie gospodarstwa, gdzie ciepło służy głównie do ogrzewania pomieszczeń bytowych, ale także duże przedsiębiorstwa rolne, gdzie ogrzewane są hale magazynowe czy pomieszczenia inwentarskie.

Magazyn energii

W co powinien zainwestować nowoczesny rolnik? Innowacyjne gospodarstwo, to gospodarstwo niezależne. Połączenie fotowoltaiki z magazynem energii to jeszcze większe bezpieczeństwo produkcji, ale także większa niezależność od sieci energetycznej i awarii, które w mniejszych miejscowościach czy wsiach wcale nie są rzadkością. Magazyny energii są szczególnie przydatne w sektorach rolnictwa, gdzie starty energii mogą wiązać się ze stratami produkcji np. produkcja mleka, gdzie niezbędne są chłodnie.

Dlaczego warto wybrać
usługi Columbus?

k1

Moc instalacji dopasowana do Twoich potrzeb.

k2

Wydajna technologia – monokrystaliczne panele fotowoltaiczne Jinko z 30-letnią gwarancją na sprawność.

k3

Gwarancja 360 – do 15 lat gwarancji na wszystkie komponenty instalacji, serwis i montaż.

k4

Columbus Care, czyli kompleksowa obsługa przed jak i posprzedażowa, obejmująca m.in. opiekę nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej.

k5

Pakiet bezpieczeństwa Columbus Safe.

k6

Szybki montaż.

k7

Korzystne finansowanie z niskim RRSO i stałą ratą.

k8

Zaufało na już niemal 70 000 klientów.

zapytaj o ofertę
Columbus