Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Pompy ciepła 14kw.
Ogrzewaj swój dom ekologicznie i ekonomicznie.

Coraz więcej mieszkańców Polski rozważa wymianę dotychczasowych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowe, bardziej wydajne i oszczędne rozwiązania. Doskonałym przykładem są pompy ciepła, które pobierają energię cieplną z wody, powietrza lub gruntu. Są ekologiczne, bezpieczne i bezobsługowe, a dobrze dobrany model zapewni Ci komfort termiczny oraz podgrzeje ciepłą wodę użytkową. W jakich domach warto będzie zainstalować pompy ciepła 14 kw, a gdzie ich moc będzie nieodpowiednia?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Określ zapotrzebowanie cieplne
Twojego domu.

Aby móc określić, czy pompa ciepła 14kw będzie odpowiednim urządzeniem do Twojego domu, powinieneś najpierw zdefiniować jego potrzeby cieplne. W tym celu warto zgromadzić następujące informacje:

  • metraż budynku,
  • stan i jakość ocieplenia drzwi, okien, dachu, ścian i stropów,
  • zapotrzebowanie na c.w.u. lub liczba osób w domu,
  • zakres rocznych zewnętrznych temperatur lub strefa klimatyczna,
  • typ i wydajność systemu wentylacyjnego,
  • instalacja grzewcza, np. ogrzewanie ścienne, podłogowe, kaloryfery itp.
kaisai-i-5-1

Jakich wartości
możesz się spodziewać?

Bardzo różnych! Zapotrzebowanie cieplne budynków na metr kwadratowy może różnić się nawet o kilkaset W. Najmniej ciepła będą pobierać domy budowane w standardzie spełniającym Warunki Techniczne WT 2021 – będzie to około 10 – 20 W/m2.

Z kolei starsze nieruchomości, w których wykonano tylko niewielkie prace termomodernizacyjne (np. wymianę okien), będą potrzebować 120 – 150 W/m2. Najwięcej ciepła należy zapewnić do ogrzania nieocieplonych budynków – może to być nawet 150 – 170 W/m2.

p1kw-bg
COP i SCOP
a pompa ciepła
powietrze woda 14kw.

Oprócz zapotrzebowania cieplnego budynku należy przyjrzeć się również samemu urządzeniu i jego wydajności. Pomogą nam w tym dwa parametry, czyli COP i SCOP. COP informuje nas o tym, ile energii cieplnej pompa ciepła 14 kw wytworzy z 1 kWh energii elektrycznej. W nowszych modelach jest to zazwyczaj przedział od 3,5 do 5,5. COP na poziomie 5,3 oznacza, że jednostka wytworzy 5,3 kWh ciepła z każdej 1 kWh prądu.

 

Należy przyjrzeć się także wartości SCOP, która opisuje wydajność pompy ciepła, ale w określonym przedziale czasu, czyli w trakcie sezonu grzewczego lub jednego roku. Do obliczenia SCOP, weź pod uwagę:

  • pożądaną temperaturę pomieszczeń,
  • sposoby wykorzystania ciepła – ogrzewanie i/ub podgrzewanie wody,
  • typ dolnego źródła ciepła – grunt, woda czy powietrze.

Gdzie zainstalować
pompę ciepła 14 kw?

W jakich budynkach pompa ciepła 14kw sprawdzi się najlepiej? To urządzenie o niemałej mocy, przez co może być zastosowane w domach posiadających dużą powierzchnię do ogrzania. Spójrzmy na przykładowe scenariusze.

Jeśli Twój budynek wymaga 45 W/m2, taki model pompy powinien spokojnie ogrzać powierzchnię 310 metrów kwadratowych. 310 m2 x 45 W/m2 = 13 950 W ≈ 14 kW. Jeśli natomiast budynek wymaga 80 W/m2, ogrzejesz 175 m2. 175 m2 x 80 W/m2 = 14 000 W = 14 kW. Natomiast, gdy zapotrzebowanie cieplne Twojego domu wynosi 115 W/m2, pompa ogrzeje 120 metrów kwadratowych. 115 m2 x 120 W/m2 = 13 800 W ≈ 14 kW.

zuzycie
koszt_img

Pompa ciepła 14 kw – cena a model urządzenia.

Zastanawiasz się, ile może kosztować pompa ciepła 14 kw? Jej cena może być zależna od szeregu czynników, w tym przede wszystkim źródła ciepła, z którego urządzenie czerpie energię cieplną. Wyróżniamy wśród nich wodę, grunt i powietrze. Do najbardziej przystępnych cenowo modeli zaliczamy powietrzne pompy ciepła, ponieważ dostęp do powietrza atmosferycznego nie jest niczym ograniczony, a instalacja jednostki zwykle przebiega bezproblemowo. Nieco więcej pracy będzie wymagać montaż pomp ciepła woda-woda, gdyż wymagają stałego dostępu do zbiorników wodnych. Jeśli nie ma ich w pobliżu Twojej nieruchomości, należy rozważyć instalację pompy lub studni głębinowej, co oczywiście zwiększa koszty całego przedsięwzięcia. A najdroższe pompy ciepła 14kw? To gruntowe jednostki, które można zamontować dopiero po przeprowadzeniu prac ziemnych, w tym m.in. odwiertów czy też przekopów.

W zależności od modelu za pompę ciepła o mocy 14 kw możesz zapłacić od kilkunastu nawet do 40 tysięcy złotych. Na tak duży przedział cenowy wpływ ma nie tylko rodzaj dolnego źródła ciepła, ale również takie elementy jak:

  • marka producenta,
  • typ czynnika roboczego,
  • jakość komponentów i zabezpieczeń,
  • zakres gwarancji,
  • dodatkowe rozwiązania, np. moduł WiFi, wibroizolacja wyciszająca sprężarkę, antykorozyjna powłoka lameli, funkcja ograniczania mocy, program wakacyjny, podgrzewana tacka ociekowa itp.

Przy wyborze instalatora pamiętaj również, że najprawdopodobniej będzie on odpowiedzialny za przeglądy pompy oraz uzupełnianie czynnika roboczego. Zdecyduj się więc na usługi firmy, która wzbudza Twoje zaufanie i z którą będziesz chciał współpracować przez kolejne lata pracy Twojego urządzenia.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus