Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Pompy ciepła 16kw.
Ogrzewaj swój dom bezpiecznym i ekologicznym urządzeniem.

Rosnące rachunki za ogrzewanie gospodarstw domowych tradycyjnymi sposobami skłaniają coraz więcej Polaków do rozważenia inwestycji w ekonomiczne i ekologiczne odnawialne źródła energii. Nie dziwi więc fakt, że popularność pomp ciepła zwiększa się w ostatnich latach. To bezobsługowe i bezpieczne urządzenia, które mogą ogrzać zarówno Twój dom, jak i wodę użytkową. Kluczem jest jednak precyzyjny dobór ich mocy! W jakich budynkach pompy ciepła 16kw będą działać optymalnie?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Zapotrzebowanie domu na ciepło a pompa ciepła 16 kw.

Moc pompy ciepła powinna zostać dobrana do zapotrzebowania cieplnego budynku, jeśli chcesz cieszyć się odpowiednim komfortem termicznym. Aby go określić, powinieneś zebrać następujące informacje:

  • metraż ogrzewanych pomieszczeń,
  • poziom termoizolacji domu, w tym ocieplenia ścian, dachu, stropów, okien i drzwi,
  • liczba domowników lub ich zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową,
  • rozpiętość rocznych temperatur lub strefa klimatyczna budynku,
  • efektywność i rodzaj wentylacji,
  • typ instalacji grzewczej, np. kaloryfery, ogrzewanie ścienne lub podłogowe.
kaisai-i-5-1

Ile ciepła potrzebuje
Twój dom?

Jakie wartości może osiągać zapotrzebowanie na ciepło budynku? Bardzo różne! Najmniejsze wymagania pod tym względem będą mieć domy w standardzie pasywnym, które zostały wykonane zgodnie z rygorystycznymi Warunkami Technicznymi WT 2021. Ich zapotrzebowanie osiągnie zaledwie 10 – 20 W na m2.

Z kolei najwięcej ciepła będą pobierać kilkudziesięcioletnie budynki, których nie ocieplono w żaden sposób – będzie to około 150 – 170 W/m2. Pamiętaj, że zapotrzebowanie cieplne musi zostać ustalone indywidualnie dla Twojego domu, najlepiej przez eksperta, który przeprowadzi profesjonalny audyt.

p1kw-bg
COP i SCOP
pompy ciepła 16 kw.

Podczas doboru mocy urządzenia, przydatne okażą się wskaźniki, które opisują jego wydajność. Mowa oczywiście o COP i SCOP. COP (zazwyczaj od 3,5 do 5,5) określa, ile ciepła pompa dostarczy do ogrzania domu, w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej. Przykładowo, COP równy 3,8 mówi nam, że z 1 kWh prądu powstanie 3,8 kWh ciepła. Równie ważny jest SCOP, czyli sezonowy współczynnik efektywności, który opisuje, ile energii elektrycznej pompa zużyje w ciągu roku lub sezonu grzewczego. Wysokość SCOP będzie uzależniona m.in. od:

  • typu dolnego źródła ciepła (grunt, powietrze, woda),
  • temperatur ustawionych w pomieszczeniach,
  • celu wykorzystania ciepła (ogrzewanie i/lub przygotowanie ciepłej wody).

Czy moc 16 kw
będzie wystarczająca?

Czy pompa ciepła 16 kw będzie dla Ciebie optymalnym urządzeniem? Jednostka o tak dużej mocy może ogrzać budynki o dużym metrażu, jeśli mają poprawną charakterystykę cieplną. 

Przykładowo, w domu potrzebującym 35 W/m2 taka pompa poradzi sobie z ogrzaniem 457 metrów kwadratowych. 457 m2 x 35 W/m2 = 15 995 W ≈ 16 kW. A co gdy potrzeby cieplne będą większe? Przy zapotrzebowaniu na poziomie 80 W/m2, ogrzejesz 200 metrów kwadratowych domu. 80 W/m2 x 200 m2 = 16 000 W = 16 kW. A jeśli Twój budynek potrzebuje 120 W/m2, pompa wystarczy do ogrzania tylko 133 m2. 120 W/m2 x 133 m2 = 15 960 W ≈ 16 kW.

zuzycie
koszt_img

Ile kosztuje pompa ciepła 16 kw?

Wiesz, że do Twojego domu będzie pasować pompa ciepła 16 kw? Cena urządzenia może wahać się od 20 tysięcy do ponad 40 tysięcy złotych. Dlaczego różnice są tak duże? Ponieważ koszt każdej pompy będzie zależeć od szeregu czynników, w tym przede wszystkim dolnego źródła ciepła, z jakiego będzie korzystać. Może być to powietrze atmosferyczne, grunt lub woda. Do najbardziej kosztownych modeli zaliczymy gruntowe, a to dlatego, że aby je zamontować, należy wykonać prace ziemne, np. odwierty i przekopy. Skomplikowany proces instalacyjny może czekać Cię również, jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła woda-woda, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – potrzebują one stałego dostępu do zbiorników wodnych, aby działać. Jeśli nie ma ich w pobliżu Twojej działki, konieczny będzie montaż studni lub pompy głębinowej. Jak można się domyślić, powietrzne pompy ciepła 16 kw będą najbardziej atrakcyjne cenowo, ponieważ ich instalacja zazwyczaj jest prosta i szybka.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na całkowity koszt urządzenia, jest jego układ – do wyboru masz modele split i monoblok. Czym się różnią? Pompa ciepła 16 kw monoblok składa się tylko z jednej, zewnętrznej jednostki. Natomiast wersja split została podzielona na dwa urządzenia – wewnętrzne i zewnętrze – które połączono rurami chłodniczymi. Oprócz powyższych kwestii cena Twojej pompy będzie uzależniona od:

  • rodzaju czynnika chłodniczego,
  • jakości komponentów i ich gwarancji,
  • prestiżu producenta,
  • dodatkowych udogodnień, np. modułu WiFi, wibroizolacji wyciszającej sprężarkę, funkcji ograniczania mocy, podgrzewanej tacki ociekowej, programu wakacyjnego, antykorozyjnej powłoki lameli.

Pompa ciepła 16kw zapewni Ci komfort termiczny przez minimum 20 lat, pod warunkiem, że będziesz regularnie uzupełniać czynnik roboczy oraz przeprowadzać okresowe przeglądy. Właśnie dlatego warto wybrać usługi instalatora, który może pomagać Ci w tych czynnościach w kolejnych latach.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus