Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Pompa ciepła 1kw.
Czy taka moc urządzenia wystarczy do ogrzania budynku?

Pompa ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dla wielu osób dużym wyzwaniem pozostaje jednak prawidłowy dobór mocy urządzenia do realnego zapotrzebowania domu na ciepło. Pamiętaj, że tylko przy odpowiedniej wielkości pompy będziesz mógł cieszyć się efektywną pracą systemu, komfortem termicznym oraz długofalowymi oszczędnościami. Czy pompy ciepła 1kw to urządzenia, które w prawidłowy sposób ogrzeją Twój dom?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Czy pompa ciepła 1 kw
wystarczy do ogrzewania?

Planujesz zakup pompy ciepła 1kw? Czy wystarczy ona do ogrzania Twojego domu? Niestety nie. Urządzenie o tak małej mocy nie zapewni Ci komfortu termicznego, przez co będziesz zmuszony do dogrzewania pomieszczeń innymi, prawdopodobnie kosztownymi sposobami. Co więcej, większość renomowanych producentów oferuje modele pomp, które zaczynają się od mocy na poziomie 5 kW lub wyższych, więc nawet jeśli chciałbyś kupić tak małe urządzenie, będzie to niezwykle trudne zadanie do zrealizowania.

kaisai-i-5-1

Pompy ciepła 1 kw
a COP i SCOP.

Pompy ciepła cechują się wysoką efektywnością energetyczną, a nieco więcej o kosztach ogrzewania można dowiedzieć się dzięki dwóm parametrom, czyli COP i SCOP. Pierwszy z nich określa stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do zużytego prądu w danym momencie i w przypadku pomp ciepła wynosi on od 3,5 do nawet 5,5. Oznacza to, że przy współczynniku na poziomie 5 z 1 kWh energii elektrycznej urządzenie jest w stanie wytworzyć aż 5 kWh energii cieplnej. Im wyższy COP, tym mniej prądu potrzebnego będzie do uzyskania tej samej ilości energii cieplnej.

Sam współczynnik COP jest zmienny i nie powie nam czy pompa ciepła 1kw będzie opłacalnym wyborem. Do pełnych kalkulacji potrzebujemy również parametru SCOP, czyli sezonowego współczynnika efektywności energetycznej. Dzięki niemu obliczymy, ile prądu pompa ciepła zużyje w określonym czasie, np. w ciągu całego roku lub w trakcie sezonu grzewczego. SCOP będzie zależeć m.in. od:

  • temperatury, jaka ma panować we wnętrzach,
  • wykorzystania ciepła z pompy (ogrzewanie, przygotowanie c.w.u),
  • oraz dolnego źródła ciepła.
p1kw-bg
Czy pompa ciepła 1 kw
pokryje zapotrzebowanie
budynku na ciepło?

Aby dowiedzieć się, ile prądu zużyje pompa ciepła 1 kw, musimy znać również zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jak je obliczyć? Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • powierzchnia ogrzewanego budynku,
  • typ i jakość izolacji cieplnej, w tym ścian, stropów, dachu, okien, drzwi,
  • rodzaj i skuteczność wentylacji pomieszczeń,
  • liczba mieszkańców i ich zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową,
  • zewnętrzne temperatury w danym obszarze,
  • rodzaj instalacji grzewczej, np. ogrzewanie płaszczyznowe.

Zapotrzebowanie na ciepło może być bardzo różne. Dla starszych, nieocieplonych budynków może wynosić nawet 150 – 170 W/m2. Z kolei na drugim biegunie będą domy pasywne z zapotrzebowaniem plasującym się na poziomie 10 – 20 W/m2.

Zużycie prądu przez
pompy ciepła 1 kw.

Zużycie prądu przez pompę ciepła i jego koszt można obliczyć dzięki jej współczynnikowi SCOP oraz zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W kalkulacji należy podzielić zapotrzebowanie przez współczynnik SCOP oraz pomnożyć rezultat przez cenę 1 kWh energii.

Dla przykładu weźmy 120-metrowy budynek jednorodzinny z ocieplonymi ścianami i wymienionymi oknami, zamieszkany przez 4-osoby, mający zapotrzebowania na ciepło na poziomie 12 000 kWh i wyposażony w pompę o SCOP = 4. 12 000 kWh dzielimy przez 4, co daje nam 3 000 kWh. Właśnie tyle prądu w ciągu roku pobierać będzie pompa ciepła dobrze dopasowana do danego budynku. Przyjmując średnią całkowitą cenę energii elektrycznej na poziomie 0,73 zł/kWh, koszt ogrzewania pompą wyniesie 3 000 kWh x 0,73/kWh = 2 190 zł na rok. To mniej niż cena jednej tony węgla! Pamiętaj, że swoje rachunki za prąd możesz zawsze obniżyć dzięki połączeniu pompy z instalacją fotowoltaiczną.

zuzycie
koszt_img

Ile kosztuje pompa ciepła 1 kw?

Dokładny koszt pompy ciepła 1 kw lub większej będzie zależny od wielu czynników, w tym m.in. rodzaju urządzenia i wykorzystywanego źródła dolnego. Najtańsze na rynku od wielu lat pozostają powietrzne pompy ciepła, natomiast do najdroższych należą gruntowe modele. W przypadku tych ostatnich niezbędne jest wykonanie kosztownych przekopów i/lub odwiertów. Z kolei wodne pompy ciepła potrzebują stałego dostępu do zbiornika wodnego, a zainstalowanie go na Twojej działce również może być kosztownym przedsięwzięciem.

Wpływ na cenę pompy ciepła o mocy 1 kw będzie mieć też marka producenta oraz jakość komponentów wykorzystanych w konstrukcji. Wśród pozostałych czynników zwiększających cenę można wymienić także:

  • typ czynnika roboczego,
  • dodatkowe elementy wyposażenia, np. podgrzewana tacka ociekowa, grzałka elektryczna,
  • typ i jakość zabezpieczeń,
  • gwarancje,
  • i wszelkie dodatkowe usługi.

Pamiętaj, aby wybierając model urządzenia, nie sugerować się jedynie jego niską ceną. Pompy ciepła to skomplikowane urządzenia, które będą pracować dla Ciebie przez kilkadziesiąt kolejnych lat, warto więc postawić na wysoką jakość i renomowaną markę. Pompy wymagają również serwisowania oraz uzupełniania czynników, dlatego wybierz usługi firmy, która będzie wspierać Cię w tych zadaniach w przyszłości. Dokonując zakupu pompy ciepła, możesz korzystać z rządowych programów dotacyjnych i ulgi podatkowej, które znacznie zredukują poziom inwestycji.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus