Pompa ciepła 3kw.
Jak sprawdzą się w ogrzewaniu Twoich czterech kątów?

Jeśli szukasz ekologicznego i ekonomicznego urządzenia grzewczego, które zapewni Ci komfort termiczny podczas zimnych miesięcy i będzie przygotowywać ciepłą wodę przez cały rok, pompa ciepła może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, aby prawidłowo dobrać moc urządzenia do stanu Twojego budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Czy pompa ciepła 3 kw sprawdzi się u Ciebie, czy może będziesz potrzebować większego modelu?

Oblicz opłacalność pompy ciepła
moc-pc-img

Czy pompa ciepła 3kw
będzie dobrym źródłem ciepła?

Pompa ciepła o mocy 3 kw może sprawdzić się w energooszczędnych budynkach wyposażonych w nowe instalacje, jednak o tym, czy będzie wystarczająca, powinien zdecydować specjalista. Niestety, w przypadku domów o większej powierzchni i/lub posiadających większe zapotrzebowanie cieplne, będzie to zbyt małe urządzenie, aby zapewnić Ci optymalny komfort termiczny i jednocześnie podgrzać wodę. Pamiętaj, że od prawidłowego doboru mocy pompy będzie zależeć Twoje zadowolenie z jej pracy oraz wysokość rachunków za ogrzewanie.

kaisai-i-5-1

COP i SCOP
a pompa ciepła 3 kw.

Aby określić efektywność, z jaką pracuje pompa ciepła 3kw, warto przyjrzeć się jej dwóm istotnym współczynnikom: COP i SCOP. Pierwszy z nich określa stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej. W przypadku pomp ciepła COP mieści się zazwyczaj w przedziale od 3,5 do 5,5. Jeżeli COP=5, możesz założyć, że z każdej 1 kWh energii elektrycznej pompa wytworzy 5 kWh energii cieplnej.

SCOP również opisuje stosunek zużytego prądu względem wyprodukowanej energii cieplnej, ale w określonym czasie, najczęściej w ujęciu rocznym lub w trakcie sezonu grzewczego. Przy obliczaniu SCOP należy wziąć pod uwagę:

  • pożądaną temperaturę pomieszczeń,
  • sposoby wykorzystania ciepła, np. jedynie do ogrzewania budynku lub do ogrzewania i jednoczesnego przygotowania ciepłej wody,
  • typ dolnego źródła ciepła.
p1kw-bg
Zapotrzebowanie
budynku na ciepło
a pompy ciepła 3kw?

Metraż Twojego domu to tylko jeden z parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas określania ogólnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Równie duże znaczenie będzie mieć szereg innych czynników wpływających na charakterystykę cieplną budynku, w tym:

  • rodzaj i jakość izolacji cieplnej, m.in. ścian, dachu, stropów, okien i drzwi,
  • liczba domowników,
  • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową,
  • strefa klimatyczna, w której żyjesz lub zakres zewnętrznych rocznych temperatur,
  • rodzaj i efektywność wentylacji pomieszczeń,
  • typ instalacji grzewczej zastosowanej w budynku.

 

Pamiętaj, że zapotrzebowanie na ciepło może znacznie różnić się, nawet między budynkami z pozoru wyglądającymi podobnie. Starsze domy, które nie zostały ocieplone w żaden sposób, mogą potrzebować do 150 – 170 W/m2, a już sama wymiana okien może obniżyć ich zapotrzebowanie cieplne do 120 – 150 W/m2. Natomiast nowoczesne, pasywne budynki, których obecnie powstaje coraz więcej, wymagają jedynie 10 – 20 W/m2. Duża różnica, prawda?

Ile prądu
zużyje Twoja pompa?

To, ile energii elektrycznej pochłonie Twoje urządzenie, możesz sprawdzić, wykorzystując dane o zapotrzebowaniu budynku na ciepło oraz współczynniku SCOP pompy. Podziel zapotrzebowanie przez SCOP, a jeśli pomnożysz ten wynik przez cenę 1 kWh energii, dowiesz się również, ile zapłacisz za pracę urządzenia.

Jak będą wyglądać wyliczenia dla domu z zapotrzebowaniem cieplnym na poziomie 16 000 kWh, w którym pracuje pompa ze SCOP=4,8? 16 000 kWh dzielone przez 4,8 to 3 334 kWh. Jeśli pomnożymy ilość potrzebnej energii przez średnią całkowitą cenę energii elektrycznej (0,73 zł/kWh), koszt pracy pompy wyniesie 2 434 zł.

zuzycie
koszt_img

Pompa ciepła 3 kw – cena urządzenia.

Głównym czynnikiem, który będzie mieć wpływ na cenę pompy ciepła 3kw, jest jej rodzaj. Na rynku znajdziesz modele gruntowe, powietrzne oraz wodne. Pierwsze z nich są najdroższe, ponieważ ich instalacja wymaga wykonania kosztogennych prac ziemnych. Z kolei pompy ciepła pobierające energię z wody potrzebują stałego dostępu do odpowiednich zbiorników. Jeśli nie ma ich w pobliżu Twojej działki, będziesz zmuszony do zakupienia i instalacji studni głębinowych na jej terenie. Najtańszymi modelami pozostają pompy powietrzne, które wykorzystują ogólnodostępne powietrze atmosferyczne do produkcji energii cieplnej.

Duży wpływ na cenę pompy ciepła 3kw będą mieć m.in. takie czynniki jak:

  • marka i renoma producenta,
  • rodzaj wykorzystywanego czynnika roboczego,
  • czas trwania gwarancji,
  • zastosowane zabezpieczenia,
  • dodatkowe wyposażenie, takie jak moduł WiFi, czy podgrzewana tacka ociekowa.

Podczas zakupu pompy ciepła 3 kw zwróć uwagę nie tylko na cenę urządzenia, ale przede wszystkim na jej jakość. Kluczowy będzie rodzaj użytych komponentów oraz usługi, jakie zapewnia Ci instalator. Pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz z nim współpracować przez dłuższy czas, ponieważ pompy ciepła należy poddawać okresowym przeglądom, by utrzymać gwarancję producenta. Wybierz więc firmę, która budzi Twoje zaufanie i nie zniknie z rynku w ciągu kolejnych lat.

Oblicz odpowiednią moc pompy dla Twojego domu:

Pompa Ciepła Columbus PRO.

Pompa ciepła Columbus z serii Pro to wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i połączenie innowacyjnych technologii – inwerterowej i EVI. Multifunkcyjne urządzenie zapewni Ci maksymalną wygodę – ogrzeje dom i przygotuje ciepłą wodę również w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych, a dzięki 5-letniej gwarancji i szybkiemu serwisowi door-to-door masz pewność dobrej inwestycji na lata.

technologia EVI zapewnia wyższą sprawność przy niskiej temperaturze

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

wysoki współczynnik COP efektywna nawet do – 30 st. C.

Pompa niskotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

ekologiczny i efektywny czynnik chłodniczy R32

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

wysoki współczynnik COP nawet do 5,08

dostosowana do inteligentnego systemu zarządzania energią – PowerHouse powered by Loxone

<strong>Odporność na korozję</strong> dzięki obudowie wykonana z wysokiej jakości materiału

Pompa wysokotemperaturowa

klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką energooszczędność i najwyższy poziom dotacji z programu “Czyste Powietrze”

w pełni bezpieczny dla środowiska czynnik R290 dla nowej generacji pomp ciepła

wydłużona żywotność sprężarki dzięki technologii inwerterowej

Pompa Ciepła KAISAI.

Nowoczesna technologia pompa ciepła Kaisai pozwala na ich wydajną pracę w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej. Dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej, która pozwalaja na płynną regulację mocy grzewczej, efektywność całego układu wzrasta, a koszty eksploatacji maleją. Urządzenie jest bezpieczne – zarówno w użytkowaniu jak i dla środowiska. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach.

wysoka energooszczędność – dzięki wydajnej sprężarce inwerterowej,

bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny czynnik R290

intuicyjne sterowanie – sterownik z 5-calowym, kolorowym ekranem oraz możliwość obsługi zdalnej

wysoka temperatura wyjścia wody – nawet 75°C przy -7°C na zewnątrz, bez wykorzystania grzałek wspomagających.

stylowa i wytrzymała obudowa – obudowa została wykonana z odpornego na korozję i warunki atmosferyczne materiału ASA,

obniżony poziom hałasu – wyjątkowo cicha praca (od 45 dB(A) w odległości 1m).

Pompy ciepła w naszej ofercie:

Pompa Ciepła Columbus PRO, niskotemperaturowa
warianty mocy: 
8 kW / 13 kW / 18kW / 23kW

Pompa Ciepła Kaisai, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 10 kW / 12 kW / 14 kW / 16 kW

Pompa Ciepła Columbus PRO, wysokotemperaturowa
warianty mocy:
 12 kW / 18 kW

PowerHouse by Loxone

System do inteligentnego zarządzania domem
Automatyczne ogrzewanie

system oblicza dokładne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu o każdej porze.

Tryb ekonomiczny

pod nieobecność domowników, pompa ciepła przejdzie w tryb ekonomiczny, utrzymując minimalne temperatury w ramach wcześniej określonego zakresu.

Oszczędność energii

w pierwszej kolejności wykorzystasz dostępną energię z fotowoltaiki do ogrzania domu, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej na rachunkach.

Ochrona budynku

ustaw wstępne zakresy temperatury w domu – jeśli temperatura spadnie poniżej określonego zakresu, ogrzewanie uruchomi się dla ochrony budynku.

Co zyskasz dzięki PowerHouse by Loxone?

Do 43% oszczędności energii na ogrzewaniu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu stref dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

zapytaj o ofertę
Columbus