Lubas – fotowoltaika dla producenta wyrobów z poliuretanu
Lubas to nowoczesna, rodzinna firma z ponad 30-letnią historią, produkująca wyroby z poliuretanu. Marka znajduje się w czołówce europejskich przedsiębiorstw branży tworzyw sztucznych, a wyroby firmy znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu.
Przedsiębiorstwo posiada zakład mechanicznym w Wieczfni Kościelnej, na który składa się kilkanaście ciągów technologicznych oraz odlewnia elastomerów poliuretanowych.
Właściciele cały czas udoskonalają swoją działalność i inwestują w jej rozwój. Rozbudowywana jest przestrzeń produkcyjna jak i magazynowa. Firma dąży także do optymalizacji kosztów produkcji, oraz idzie w stronę ekologicznych rozwiązań stawiając na instalacje odnawialnych źródeł energii.
2
liczba instalacji fotowoltaicznych
100 kWp
łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki
Sunport
panele fotowoltaiczne
Solis
falownik
Cykl produkcyjny wyrobów z poliuretanu związany jest z wieloma energochłonnymi procesami jak np. wykonywanie odlewów przy użyciu wysokiej temperatury czy obróbka wykończeniowa (szlifowanie, cięcie itp.).
Zapotrzebowanie na energię elektryczną firmy Lubas kształtuje się na poziomie 3 000 MWh/rok. Wysokie zużycie energii elektrycznej i ciągle rosnące ceny prądu przekładają się na rosnące koszty produkcji.
Przemysł tworzyw sztucznych, nieustannie pracuje nad maksymalizacją oszczędności zasobów i energooszczędności procesów produkcyjnych. Branża poliuretanów, jak i inne energochłonne działy gospodarki, by utrzymać opłacalność biznesu, a także spełniać coraz surowsze wymagania względem ochrony środowiska, coraz częściej sięga po odnawialne źródła energii.
Firma Lubas zdecydowała się na fotowoltaikę jeszcze przed kryzysem energetycznym. Celem firmy Lubas było obniżenie rachunków za energię elektryczną. Przedsiębiorstwo chciało “przetestować” instalację fotowoltaiczną, z możliwością późniejszej rozbudowy. Właścicielom zależało na szybkim “postawieniu” instalacji żeby sprawdzić jak to działa, czy deklarowane uzyski są prawdziwe, a oszczędności zauważalne. Miał to być projekt pilotażowy.
Nasz przedstawiciel, po sprawdzeniu warunków montażowych oraz potrzeb energetycznych firmy, zaproponował 2 instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kWp każda. Doradca przedstawił także możliwości rozbudowy instalacji w przyszłości.
Finalnie, jesienią 2020 r. na dachu jednej z hal, została zamontowana instalacja dostarczająca energię na potrzeby bieżącej produkcji. Druga z instalacji rozpoczęła pracę na wiosnę 2021 r. Fotowoltaika przyniosła oczekiwane oszczędności – po pierwszym roku od startu fotowoltaiki, wyniosły one około 20 tys. zł.
Obecnie firma posiada umowę na kupno energii w stosunkowo dobrej cenie. Kontrakt obowiązuje do końca 2023 roku, warunki na kolejne lata nie są jeszcze znane. W obawie o rosnące ceny prądu, firma postanowiła rozbudować dotychczasowe instalacji o kolejne ok. 200 kWp. Obecnie trwają prace nad powiększeniem systemu o nowe moce.
Obydwie instalacje wykonane zostały na budynkach z dachem skośnym pokrytym blachą trapezową. Do montażu zastosowano mostki trapezowe. Taki rodzaj montażu zapewnia lepszą cyrkulację powietrza pod panelami, co w konsekwencji przekłada się na jeszcze efektywniejszą pracę instalacji.
Instalacja została wykonana na panelach marki Sunport. W jednej instalacji użyto modułów monokrystalicznych o mocy 460 Wp, w drugiej zastosowano moduły polikrystaliczne o mocy 400 Wp, wszystkie wykonane w technologii MWT. Obie instalacje obsługują falowniki Solis o mocy 50 kW.
Columbus to nie był przypadkowy wybór. Na początku nasz Klient skontaktował się z kilkoma firmami z branży fotowoltaiki, wysyłając zapytania ofertowe. W konkursie ofert wygrał Columbus. Dlaczego? Według Pana Lubomira nasz doradca podszedł do tematu w najbardziej merytoryczny i kompleksowy sposób. Oferta została szybko przygotowana i przedstawiona w przejrzysty sposób, z wyszczególnieniem wszystkich kosztów.
Co ciekawe, Klient mimo, że był zadowolony z usług Columbus o czym świadczą wystawione referencje, przy kolejnej, trzeciej już inwestycji postanowił jeszcze raz zbadać rynek. Doskonale to rozumiemy, racjonalne zarządzanie kosztami to podstawa w biznesie. Dlatego bardzo nas cieszy, że po ponownym researchu i zebraniu kilku ofert wraz z wycenami, firma Lubas znów zdecydowała się na instalację od Columbus.