Fotowoltaika z bilansowaniem 1:1 - Prąd jak powietrze

12/02/2021

Autor: Sylwia Lewkowicz

4 minuty czytania

bilansowanie energii 1:1

Do tej pory, mając instalację fotowoltaiczną, prosumenci mogli liczyć na bilansowanie nadwyżki produkcji energii w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od mocy instalacji. Bilansowanie 1:1 od Columbus pozwoli wykorzystać 100% wyprodukowanego prądu ze słońca. Jak działa system rozliczania energii w usłudze “Prąd jak powietrze”? Dla kogo jest skierowany? Jakie są korzyści systemu?

Bilansowanie 1:1 – jak to działa?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię ze słońca wtedy, gdy jest jasno. Najpierw trafia ona na Twoje bieżące zużycie – zasila sprzęty w Twoim domu. Natomiast nadwyżka wyprodukowanej energii odsyłana jest do sieci.

Usługa bilansowania “Prąd jak powietrze” pozwoli bezpłatnie magazynować w sieci nadwyżki energii wytworzone przez instalację fotowoltaiczną i odbierać je w stosunku 1:1. Co więcej, niewykorzystane nadwyżki energii są traktowane bezterminowo, co oznacza, że klient będzie mógł z nich korzystać przez cały okres trwania umowy z Columbus.

Dla porównania bilansowanie w sieci publicznej umożliwia odbiór przesłanej nadwyżki w 80% dla instalacji do 10 kW (dla instalacji powyżej 10-50 kWp jedynie 70%). System rozliczeń dla Prosumentów umożliwia odbiór wyprodukowanych nadwyżek energii przesłanych do sieci w okresie do 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego. Po tym czasie, nadwyżki przepadają.

Korzyści bilansowania 1:1

Dzięki bilansowaniu 1:1 od Columbus w 100% wykorzystasz nadwyżki produkcji energii. Dzięki temu, że nie będziesz tracił wyprodukowanego przez siebie prądu, Twoja instalacja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Będziesz mógł również bardziej swobodnie korzystać z energii elektrycznej w swoim domu. W miarę rozwoju usługi “Prąd jak powietrze” zyskasz coraz więcej profitów, jak np. możliwość przesyłania energii gdzie chcesz i komu chcesz.

Dla nowych Klientów, nowy system bilansowania może obniżyć koszty budowy instalacji fotowoltaicznej.

Bilansowanie 1:1 – dla kogo?

Usługa “Prąd jak Powietrze” jest skierowana zarówno do nowych, jak i dotychczasowych klientów firmy, którzy posiadają usługę Columbus Care. Pierwszy etap zakłada bilansowanie 1:1 w taryfie G, jest to taryfa przeznaczona dla odbiorców indywidualnych.

Jestem klientem Columbus, ale nie mam Columbus Care, czy mogę skorzystać z bilansowania?

Oczywiście, jeśli masz fotowoltaikę w standardowej ofercie od Columbus, zgłoś się przez stronę pradjakpowietrze.pl – skontaktujemy się z Tobą w momencie uruchomienia usługi. Nasze Biuro Obsługi Klienta pomoże Ci również założyć konto w Columbus Care.

Bilansowanie fotowoltaiki 1:1 – etapy wprowadzania usługi

W pierwszym etapie bilansowanie 1:1 dostępne będzie dla odbiorców w taryfie G12w. Dzięki temu energię w 100 % będzie można odebrać codziennie w godzinach 13-15:00 i 22:00 – 6:00, a także w ciągu całego dnia w weekendy i dni wolne od pracy (strefa 2 taryfy G12(w)).

Wprowadzenie naszej najnowszej usługi – „Prąd jak Powietrze”– nastąpi w 3 etapach:

  • w pierwszym z nich zapewnimy bilansowanie energii 1:1 przy instalacjach o mocy do 50 kWp – w taryfie G12w (odbiór poza szczytem),
  • w drugim – udostępnimy bilansowanie 1:1 we wszystkich strefach,
  • w trzecim – uruchomimy tokenizację energii, za pomocą technologii blockchain, która umożliwi przekazywanie i odbieranie jej w dowolnym miejscu.
bilansowanie energii fotowoltaika

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z bilansowania 1:1 dla fotowoltaiki?

By skorzystać z usługi “Prąd jak powietrze” należy zawrzeć z Columbus umowę kompleksową (obejmującą sprzedaż energii oraz jej dystrybucję), która umożliwi takie bilansowanie.

Pamiętaj – umowa jest dobrowolna, co więcej w każdej chwili i bez żadnych konsekwencji możesz wrócić do poprzedniego dostawcy.

Czy energia, którą dokupię lub pobiorę z sieci w ramach nadwyżek, będzie pochodziła z OZE?

Tak! Z Columbus zyskasz Gwarancję Pochodzenia energii, z której korzystasz. To znaczy, że prąd który pobierzesz w ramach bilansowania 1:1 pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Skąd pochodzi czysta energia?
Z farm fotowoltaicznych, wiatrowych lub wodnych. Columbus rozwija portfel inwestycyjny, w którym już jest ponad 1000 MW farm fotowoltaicznych. A już wkrótce dołączą do nich również farmy wiatrowe.

Co umożliwi tokenizacja energii?

Prosumenci posiadający nadwyżki wyprodukowanej energii, będą mogli przekazywać ją np. swoim bliskim, odebrać w stacjach ładowania do pojazdów elektrycznych z systemem Nexity, lub podarować potrzebującym, którzy cierpią z powodu ubóstwa energetycznego. Columbus chcąc wesprzeć działania prospołeczne przewiduje specjalne rabaty.

Specjalnie dla naszych klientów, uruchomiliśmy specjalną stronę usługi “Prąd jak powietrze”- www.pradjakpowietrze.pl, na której można się już zapisywać do pilotażowego programu blockchainowego oraz dedykowaną infolinię pod numerem tel. 22 123 04 44. Zainteresowany? Skontaktuj się z naszymi specjalistami.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej