Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
2 minut 56 sekund

Perowskitowe etykiety cenowe Saule Technologies transformują branżę retail

Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu, odkryte przez Olgę Malinkiewicz w 2014 roku, to jedna z nielicznych technologii, która dysponuje tak ogromnym potencjałem zrewolucjonizowania wielu dziedzin naszego życia. Na początek Saule Technologies zdecydowało się skupić na branży retail i właśnie zaprezentowało swój najnowszy wytwór, czyli perowskitowe etykiety cenowe (PESL). Ich premiera miała miejsce podczas 3. Edycji Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji w Warszawie.

Czym jest Perovskite Electronic Shelf Label?

Każdy Perovskite Electronic Shelf Label składa się z modułu komunikacji bezprzewodowej, wyświetlacza e-ink oraz perowskitu będącego źródłem zasilania. Etykiety dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, dzięki czemu nadają się nie tylko do prezentowania cen, ale także do przekazywania klientom dodatkowych komunikatów reklamowych. Mogą również zostać dopasowane do wystroju danej sieci handlowej lub jej konkretnej placówki. 

W przeciwieństwie do tradycyjnych etykiet ESL, produkty Saule Technologies nie są zasilane bateriami, a perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki temu są one o wiele mniejsze, lżejsze, wydajniejsze i wygodniejsze w obsłudze. Przewagą PESL jest również ich żywotność – komunikaty mogą być aktualizowane nawet kilkunastokrotnie w ciągu dnia, a urządzenia i tak będą działać nieprzerwanie przez okres około 10 lat. 

Saule Technologies wkracza na rynek IoT

Kluczową zaletą perowskitowych etykiet cenowych jest fakt, iż działają one doskonale w sztucznym świetle. Oznacza to, iż mogą swobodnie czerpać energię np. z lamp sufitowych w sklepie i zasilać nawet te etykiety, które zostały umieszczone na dolnych półkach, do których dostęp światła jest znacznie ograniczony. 

Modyfikacja cen na etykietach perowskitowych jest przeprowadzana zdalnie, dzięki czemu sieci handlowe mogą aktualizować je bez żadnej zwłoki. Co ważne, zmiany mogą być natychmiast wprowadzone nie tylko w jednym sklepie, ale jednocześnie we wszystkich placówkach. Obsługa może aktualizować komunikat nawet kilkanaście razy w ciągu dnia – daje to możliwość organizowania np. godzinnych promocji na wybrane produkty, zwiększając ich atrakcyjność w oczach klientów. 

Saule Technologies walczy z marnowaniem żywności

Perowskitowe etykiety cenowe mogą być skutecznym sprzymierzeńcem w walce z marnowaniem żywności. W jaki sposób? Dzięki opcji zdalnego zarządzania, sklepy będą w stanie natychmiast zmienić ceny produktów, których data ważności zbliża się ku końcowi. Wprowadzenie obniżek na te artykuły spowoduje, że klienci będą o wiele bardziej skłonni je zakupić zanim staną się niezdatne do spożycia. 

Warto podkreślić, że rozwiązanie to pomaga również zaoszczędzić czas pracowników, którzy nie muszą fizycznie zmieniać etykiet produktowych i mogą skupić się na innych, ważniejszych zadaniach. Łatwo więc zauważyć, że na obecności PESL zyskają zarówno sklepy, pracownicy, klienci, jak i środowisko naturalne. 

Współpraca z Google Cloud Polska i Orlen

Za programowe wsparcie projektu odpowiada Google Cloud Polska. Firma ta zadbała o stworzenie informatycznego systemu opartego o przetwarzanie danych w chmurze, dzięki któremu możliwa jest szybka i całkowicie zdalna zmiana treści na etykietach. Wśród pierwszych firm zainteresowanych produktem Saule Technologies znalazł się Orlen, na którego wybranych stacjach można będzie niedługo zobaczyć etykiety PESL w akcji. 

Saule Technologies pracuje już nad kolejnymi unikalnymi produktami z zakresu IoT, które będą bazować na ogniwach perowskitowych. Z niecierpliwością czekamy na przyszłe premiery!

Oceń ten artykuł

zapytaj o ofertę
Columbus