Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
7 minut 13 sekund

Smart Home – Twój inteligentny dom

Smart Home – Twój inteligentny dom Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice, Artykuły o magazynach energii, Artykuły o pompach ciepła, Polecane
Ocena 5
5 (1)
5
1
5
smart dom

Jaki jest współczesny dom? Inteligentny! Smart Home to nie tylko dom naszpikowany “gadżetami” ułatwiającymi życie. To przestrzeń, która przede wszystkim jest komfortowa, bezpieczna i oszczędna. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń mających uczynić dom nowoczesnym — od drobnych sprzętów jak automatyczne odkurzacze, aż po duże instalacje jak fotowoltaika. W ostatnich latach zdecydowanie częściej wykorzystujemy nowe technologie, dzięki którym zwykłe mieszkanie zmienia się w smart home. Idea jest szczególnie popularna wśród osób budujących domy — zaprojektowanie budynku, który od A do Z jest nowoczesny i zgodny z ideą smart — to już nie coś wyjątkowego, a standard! Jak zacząć przygodę z automatyką domową? Na jakie rozwiązania warto postawić?

Smart home – co to?

Smart home jest przestrzenią, którą można sterować w łatwy sposób, zdalnie, za pomocą komputera, tableta lub smartfona, podłączonych do sieci internetowej. Automatyzacja, a także agregacja wielu czynności domowych, pozwala nie tylko podnieść codzienny komfort, ale także odciążyć domowy budżet. W Smart Home sprzęty współdziałają ze sobą, bez konieczności ingerowania użytkownika, tworząc nowoczesny i funkcjonalny charakter wnętrz.

Popularne elementy smart home

Coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje rozwiązania smart, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i przyczyniają się m.in. do oszczędności czasu, pieniędzy oraz zwiększonego poczucia ochrony. Oto najpopularniejsze rozwiązania do inteligentnego domu:

Oświetlenie

Inteligentne żarówki pozwalają sterować pojedynczymi światłami lub ich grupami. Za pomocą telefonu możesz skonfigurować kolor, temperaturę barwy i poziom jasności tych świateł, aby stworzyć idealne oświetlenie do spożywania posiłków, oglądania filmów, czytania książki lub po prostu relaksu.

Zabezpieczenia

Zabezpieczenia to kolejna rzecz, która charakteryzuje smart home. Coraz większą popularność na rynku zdobywają kompletne systemy bezpieczeństwa domowego z monitoringiem, a także czujnikami drzwi, okien i inteligentnymi zamkami. Zaawansowane systemy zabezpieczeń posiadają już takie funkcje jak czujniki ruchu, technologia rozpoznawania twarzy, monitorowanie wideo w czasie rzeczywistym i systemy powiadomień.

Inteligentne wtyczki

Zanim zaczniesz kupować dedykowane produkty do inteligentnego domu, pamiętaj, że za pomocą inteligentnej wtyczki możesz łatwo przekształcić zwykłe urządzenia, takie jak lampy, wentylatory i ekspresy do kawy, w inteligentne urządzenia, którymi możesz sterować za pomocą swojego telefonu. Wystarczy podłączyć je do gniazdka ściennego, podłączyć urządzenie i pobrać aplikację do sterowania. Teraz możesz użyć inteligentnej wtyczki, aby dodać dowolną funkcjonalność, której Twoje urządzenie jeszcze nie ma — na przykład możesz ustawić, by światło włączało się w wyznaczonych godzinach.

Sterowanie głosowe

Asystenci głosowi to łatwy i popularny sposób kontrolowania podłączonych gadżetów. Dzięki nim możesz włączyć światła, podkręcić klimatyzację, zaparzyć filiżankę kawy i wiele więcej.

Sprzęt AGD

Pralka, zmywarka, odkurzacz — możesz zaprogramować je tak, by działały w określonych godzinach. Nie musisz być w domu, aby włączyć pranie czy zmywarkę — posiadając inteligentne urządzenia, odpowiednio je zaprogramujesz lub włączysz zdalnie za pomocą smartfona.

Fotowoltaika

Fotowoltaika to darmowe i ekologiczne źródło energii odnawialnej dla Ciebie i Twojej rodziny. Ogniwa fotowoltaiczne działają przez cały rok, także w zimie, a jedynym warunkiem ich pracy jest obecność promieniowania słonecznego. Połączenie systemu z magazynem energii to jeszcze większe oszczędności i niezależność dla Twojego domu.

Magazyn energii

Magazyn energii umożliwia przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, a dzięki funkcji Backup Ready, bezpieczne i nieprzerwane zasilanie domu w przypadku awarii sieci energetycznej. Z pomocą tego urządzenia możesz zwiększyć poziom autokonsumpcji darmowej energii, co jeszcze bardziej podniesie opłacalność fotowoltaiki.

Inteligentne ogrzewanie

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania technologii Smart Home jest optymalizacja ogrzewania. Wyobraź sobie ciepło w Twoim domu bez obsługi kotła, bez podkładania opału, bez sprzątania i co najważniejsze — bez wysokich rachunków. Do tego możliwość kontrolowania temperatury za pomocą urządzenia mobilnego w dowolnym miejscu i czasie. Niemożliwe? A jednak! Pompa ciepła pozwoli nie tylko komfortowo ogrzać dom i wodę, ale także jest wyjątkowo ekonomiczna. Co więcej, w połączeniu z fotowoltaiką całkowicie zapomnisz o kosztach ogrzewania.

Inteligentne zarządzanie energią

HEMS, czyli system zarządzania energią doskonale wpisuje się w ideę inteligentnego domu. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynem energii. Celem systemu jest osiągnięcie najwyższego poziomu efektywności energetycznej poprzez optymalizację zużycia energii. Jak to działa? HEMS to zbiór algorytmów, które odpowiadają za zarządzanie energią w domu. Ich zadaniem jest optymalizacja przepływu energii pomiędzy siecią, instalacją fotowoltaiczną, magazynem energii, a urządzeniami domowymi. Dzięki HEMS dowiesz się m.in., w jaki sposób korzystasz z energii, jak zmniejszyć jej zużycie oraz jak jeszcze lepiej wykorzystywać darmowy prąd z fotowoltaiki. System na podstawie analizy zachowań domowników, automatycznie poprawi efektywność energetyczną Twojego gospodarstwa domowego.

PowerHouse

Wybierając urządzenia z ekosystemu Columbus, obsłużysz je za pomocą jednej prostej aplikacji. Platforma PowerHouse pozwoli Ci m.in. na przegląd podpisanych umów i dokumentów, monitoring pracy poszczególnych instalacji, szybki kontakt z Biurem Obsługi Klienta, a także da dostęp do dodatkowych funkcji jak np. Regulator Napięcia. Dla Twojej wygody, wszystko w jednym miejscu.

Dlaczego warto pomyśleć o smart home już na etapie budowy domu?

Przyszłość należy do inteligentnych nieruchomości, a automatyka domowa jest elementem uzupełniającym nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Budując nowy dom, warto pomyśleć o rozwiązaniach przyszłości już na etapie wyboru projektu. Dzięki temu nie tylko wszystkie urządzenia będą ze sobą kompatybilne, ale także unikniesz zbędnych wydatków.

Fotowoltaika

Przygotowanie domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci zoptymalizować uzyski. Planując fotowoltaikę, warto wybrać projekt z dachem:

  • o odpowiedniej powierzchni, na którym bez problemu zmieści się instalacja,
  • o odpowiedniej orientacji — o ile to możliwe na południe,
  • kącie nachylenia połaci dachowych — najlepszy 30-40°.

To także etap, na którym warto przewidzieć miejsce na instalację inwertera oraz niezbędnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Pompa ciepła

Przygotowanie domu pod montaż pompy ciepła pozwoli Ci zminimalizować koszty związane z budową nie tylko instalacji, ale i domu. Dlaczego? Pompa ciepła nie potrzebuje komina, kotłowni, pomieszczenia na opał – możesz więc pomyśleć o mniejszym metrażu domu, lub inaczej zaplanować rozkład pomieszczeń. Jeśli chodzi o instalację grzewczą, najlepszym wyborem jest ogrzewanie płaszczyznowe np. podłogowe.

Magazyn energii

Magazyn energii powinien stać na suchym i twardym podłożu. Jeśli chodzi o warunki montażowe, istotna jest też odległość falownika hybrydowego od magazynu energii. Pamiętaj również, że falownik hybrydowy wraz z systemem Backup Ready, może być wpięty tylko i wyłącznie do rozdzielnicy głównej, aby zapewnić zasilanie awaryjne wszystkich krytycznych urządzeń w domu.

Inne urządzenia

Odpowiednie poprowadzenie tras kablowych, niezbędnych do zasilania sprzętu domowego, w tym urządzeń smart, pozwoli Ci uniknąć kosztownych i czasochłonnych przeróbek.

Dofinansowanie do Smart Home

Inwestując w rozwiązania smart home, które mają za zadanie podnieść efektywność energetyczną Twojego domu, możesz liczyć na dotacje.

  • Mój Prąd — dotacja z programu Mój Prąd 5.0. pozwoli Ci na obniżenie kosztów zakupu fotowoltaiki, pompy ciepła, magazynu energii i HEMS. Suma dofinansowania może wynieść nawet 58 tys. zł. W nowej edycji podstawowa dotacja do instalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW wynosi 6 tys. zł. Przy jednoczesnej inwestycji w magazyn energii dofinansowanie do PV wzrasta do 7 tys. zł. Na magazyn energii elektrycznej (o pojemności minimalnej 2 kWh, gdzie cena za 1 kWh nie może przekroczyć 4 tys. zł) można dostać maksymalnie 16 tys. zł, a na pompę ciepła aż 28 tys. zł, a na kolektor słoneczny 3,5 tys. zł. Dodatkowo możesz otrzymać 3 tys. zł dotacji na systemy zarządzania energią — HEMS (pod warunkiem zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła).
  • Moje Ciepło — to program dofinansowania do pompy ciepła w nowych domach. Wybierając pompę ciepła powietrze-woda dla nowego domu możesz liczyć nawet na 7 tys. złotych dotacji.

Budujesz dom, a może jesteś dopiero na etapie wyboru projektu? Sprawdź naszą ofertę dla rozwiązań z zakresu nowoczesnej energetyki dla nowych domów.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus