Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 21 sekund

PowerHouse z funkcją Regulatora Napięcia – nowość w ofercie Columbus!

PowerHouse z funkcją Regulatora Napięcia – nowość w ofercie Columbus! Columbus Energy Anna Piechota Artykuły o fotowoltaice
Ocena 5
5 (2)
5
2
5

11 lipca 2022 roku miała miejsce premiera kolejnego autorskiego produktu Columbus – mowa o aplikacji PowerHouse, dzięki której klienci naszej firmy zyskują zdalny dostęp do najważniejszych informacji dotyczących swoich instalacji fotowoltaicznych. PowerHouse został również wyposażony w Regulator Napięcia, unikalną funkcję pozwalającą na optymalizację parametrów pracy inwertera i reagowanie, gdy napięcie w sieci rośnie do zbyt wysokiego poziomu.

Czym jest PowerHouse?

PowerHouse to aplikacja internetowa dostępna dla klientów indywidualnych Columbus. Dostarcza ona podstawowych informacji dotyczących m.in. postępów montażu oraz monitorowania pracy instalacji. Użytkownicy zyskują również dostęp do podpisanych umów oraz mogą kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta przez formularz umieszczony w aplikacji. PowerHouse jest dostępny wyłącznie dla klientów Columbus posiadających falowniki Solis.

PowerHouse HEMS

Nowi klienci Columbus, którzy zakupią instalację fotowoltaiczną z magazynem energii i falownikiem hybrydowym Solis, mogą zyskać dostęp do wersji PowerHouse rozbudowanej o funkcję HEMS (Home Energy Management System). PowerHouse HEMS zapewnia podgląd pracy instalacji, przepływ energii oraz umożliwia zarządzanie inteligentnymi trybami pracy systemów.

Czym jest Regulator Napięcia?

Regulator Napięcia to innowacyjna funkcja aplikacji PowerHouse, która jest odpowiedzią Columbus na problem zbyt wysokiego napięcia w sieci energetycznej. Jesteśmy świadomi, iż ta kwestia dotyka coraz większą liczbę prosumentów – jest to spowodowane tym, że infrastruktura energetyczna w naszym kraju jest przestarzała. Dlatego właśnie stworzyliśmy rozwiązanie, które pozwoli na redukcję częstotliwości wyłączeń inwertera podczas skoków napięcia i w rezultacie zwiększy produkcję danej instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego instalacja się wyłącza?

Optymalny poziom napięcia sieci powinien plasować się na poziomie 230 V +/- 10%. Jeśli więc napięcie mieści się w przedziale od 207V do 253V, inwerter powinien działać prawidłowo. Jeśli jednak wzrośnie ono powyżej 253V, falownik wyłączy się. W rezultacie również sama instalacja fotowoltaiczna przestanie pracować i produkować energię – będzie musiała czerpać ją z sieci. Po przerwie inwerter włączy się ponownie i odczyta wartość napięcia w sieci. Jeżeli znowu będzie ona wyższa niż 253V, czeka nas kolejna przerwa w pracy instalacji. Wniosek jest prosty – im więcej wyłączeń inwertera, tym więcej energii z sieci musimy pobierać. A nasze rachunki za prąd rosną.

Powodów wysokiego napięcia w sieci może być dużo, np.:

  • nieumiejętnie wyregulowane inwertery w okolicy,
  • zły stan sieci energetycznej,
  • bliskie sąsiedztwo fabryk czy zakładów czerpiących duże ilości energii,
  • bliska odległość domu od transformatora,
  • bardzo słoneczny dzień.

Wszystkie te kwestie mogą współistnieć i jeszcze bardziej podnosić napięcie w okolicznej sieci, co negatywnie wpłynie na pracę falownika. Właśnie dlatego stworzyliśmy Regulator Napięcia — by zminimalizować liczbę wyłączeń inwertera mimo wysokiego napięcia w sieci i zwiększyć efektywność Twojej instalacji.

Jak działa Regulator Napięcia?

Regulator Napięcia jest odpowiedzialny za optymalizację parametrów pracy inwertera i reagowanie, gdy sytuacja tego wymaga. Dzięki inteligentnemu algorytmowi stworzonemu przez Columbus, Regulator dobiera optymalne ustawienia na podstawie danych z instalacji. W momentach skoku napięcia celowo obniża nieznacznie produkcję falownika, dzięki czemu nie dochodzi do zatrzymania jego pracy. A gdy napięcie w sieci w końcu się unormuje, parametry inwertera wracają do pierwotnego stanu.

Warto pamiętać, że każda instalacja jest inna, a algorytm potrzebuje czasu, aby zebrać odpowiednią ilość danych do jej efektywnej analizy. Średnio jest to minimum 10 wyłączeń oraz kilka słonecznych dni, podczas których Regulator doświadczy skoków napięcia w sieci. Zbieranie pomiarów i obliczeń zazwyczaj obejmuje okres od 4 do 8 tygodni. Liczba wyłączeń prawidłowo zoptymalizowanego inwertera zostanie zredukowana, a energia będzie produkowana bez przerw i z większą wydajnością.

Regulator Napięcia to funkcja PowerHouse, a do jej uruchomienia niezbędne jest utworzenie konta w aplikacji.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus