Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?


Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Na instalacja fotowoltaiczną składa się cały zestaw urządzeń – najważniejszymi elementami są panele fotowoltaiczne montowane na dachach lub gruncie i inwerter, który przekształca prąd stały, w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. By instalacja była bezpieczna konieczne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które chronią ją przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami. Nie mniej ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest system montażowy, do którego zostaną zamocowane panele.

Bilansowanie – jak to działa?

Gdy instalacja fotowoltaiczna została już zamontowana, niezbędna będzie jeszcze wymiana licznika na dwukierunkowy. Zakład energetyczny ma obowiązek bezpłatnie wymienić licznik do 30 dni od momentu zgłoszenia mikroinstalacji. Jego zadaniem jest zliczanie energii, którą prosument wysyła do sieci, oraz tej, którą pobiera z sieci publicznej. Na podstawie tych wyliczeń, prosument rozlicza się z zakładem energetycznym.

W myśl Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, rozliczenie prosumenta z zakładem energetycznym odbywa się bezgotówkowo. Sposób, w jaki odbywa się rozliczanie zależy od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku gdy wyprodukowana energia zużywana jest na bieżąco, właściciel mikroinstalacji zyskuje najwięcej, bo może wykorzystać 100% wyprodukowanej energii. Wprowadzając ją do sieci, gdzie jest “magazynowana”, prosument otrzymuje opust:

Dzięki bilansowaniu, nadwyżka energii wyprodukowana w miesiącach letnich, bez problemu może być wykorzystywana do zasilania domu również zimą. Prosument ma możliwość skorzystania z wyprodukowanej nadwyżki przez 365 dni od momentu wprowadzenia jej do sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna – rodzaje

Instalacja fotowoltaiczna może funkcjonować w systemie on-grid lub off-grid. W przypadku instalacji on-grid, jest ona zintegrowana z siecią elektroenergetyczną, energia jest zużywana na bieżąco, a nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego. W przypadku systemu off-grid, instalacja fotowoltaiczna nie jest wpięta w sieć, a wytworzona energia jest magazynowana w akumulatorach.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga zmiany istniejącej instalacji elektrycznej?

Instalację fotowoltaiczną przyłączamy do istniejącej już instalacji elektrycznej budynku, jeśli jest w dobrym stanie, nie potrzeba żadnych modyfikacji. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na etapie budowy domu i planujemy wykonanie własnej elektrowni słonecznej warto przemyśleć kilka kwestii jak np. wybór miejsca na montaż inwertera, zabezpieczeń AC/DC, a także licznik. Warto np. pamiętać, o tym, że falownik najlepiej umiejscowić w pobliżu głównej rozdzielnicy budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultować się wcześniej z firmą zajmującą się profesjonalnym montażem fotowoltaiki, która nie tylko doradzi odpowiednie miejsce na falownik, rozplanuje okablowanie instalacji, ale również oszacuje potencjalne zużycie energii na podstawie wielkości domu, systemu ogrzewania, liczby domowników czy planowanych urządzeń energochłonnych jakie przewidywane są w domu.

Instalacja fotowoltaiczna – zasada działania

Zasada działania instalacji z pozoru prosta – promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je w czystą energię. Dokładniej – instalacja fotowoltaiczna by działać i produkować energię potrzebuje światła, a właściwie – nośnika oddziaływań elektrycznych czyli fotonu. To właśnie ta cząstka wprawia w ruch elektrony dzięki którym powstaje napięcie elektryczne. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do falownika, gdzie zamieniany jest na prąd przemienny, taki jak w Twoim gniazdku. Dzięki wyższemu napięciu darmowy prąd ze słońca wypiera z domu prąd sieciowy, jego nadwyżka trafia natomiast do sieci i zaczyna się “bilansować”.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest rozmiar systemu, czyli moc instalacji fotowoltaicznej, dobierana jest ona do całorocznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy na prąd. Innymi elementami wpływającymi na cenę fotowoltaiki jest – rodzaj komponentów, miejsce montażu (zależnie od lokalizacji instalacji – na domu lub np. na budynku gospodarczym czy gruncie – można użyć innych elementów montażowych), pokrycie dachu, sposób finansowania, a także komfort związany z kompleksową obsługą klienta.

Instalacja fotowoltaiczna – jaka moc na mój dom

Instalacja fotowoltaiczna powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy na energię, dlatego tak ważny jest właściwy dobór mocy systemu.  Możesz spróbować samodzielnie obliczyć moc instalacji, jednak by potwierdzić obliczenia warto spotkać się z naszym doradcą energetycznym, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i oceni jaka wielkość będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Skontaktuj się z nami – audyt energetyczny i spotkanie jest w pełni darmowe!

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.