
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
#fotowoltaika
szukaj frazy
Kategoria
6/10/2018
8 minut czytania
Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fotowoltaiki rośnie z każdym rokiem – wraz z coraz wydajniejszą technologią i wzrostem cen prądu.
Ceny energii stale rosną, a na rachunkach pojawiają się dodatkowe opłaty. Od 2021 na rachunkach za prąd zobaczymy dodatkową pozycję – opłata mocowa, która jest zależna od wielkości zużycia. Dla przeciętnej rodziny wzrost kosztów i dodatkowe obciążenia oznaczaj roczny wydatek wyższy nawet o 150 zł. Według prognoz, ceny prądu będą przez kolejne lat będą sukcesywnie rosnąć. Są jednak inwestycje, dzięki którym można na prądzie oszczędzać. Wystarczy zostać właścicielem instalacji fotowoltaicznej i można przestać martwić się o ceny energii elektrycznej i ciąłe podwyżki.
Ceny instalacji są różne i zależą m.in. od użytych komponentów oraz wielkości instalacji. Inwestycja w fotowoltaikę sprawia, że rachunki za prąd drastycznie maleją. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest dobrana prawidłowo pod zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, wszystkie sprzęty będą zasilane darmową energią słoneczną. Koszt instalacji zwróci się po kilku latach, a na rachunku nie pozostanie nic oprócz opłat stałych. Jakie jest zapotrzebowanie na prąd domu jednorodzinnego? W każdym przypadku jest inne. Na zużycie energii wpływ ma np. liczba podłączonych sprzętów. Ta z kolei uwarunkowana jest często od ilości domowników. Informację, jakie jest roczne zużycie można znaleźć na rachunkach.
Fotowoltaika się opłaca. 2020 rok pokazał, że mieszkańcy Polski chcą być właścicielami odnawialnego źródła. Dzięki temu są niezależni od podwyżek cen prądu, a okres zwrotu jest stosunkowo szybki. Nasłonecznienie w Polsce jest optymalne dla prawidłowego działania paneli słonecznych. Z punktu widzenia właściciela fotowoltaiki niezwykle ważny jest bilansowanie roczne. Wyprodukowany prąd w pierwszej kolejności zużywany jest na własne potrzeby. Części energii, która nie została wykorzystana, czyli nadwyżki prądu, trafia do sieci energetycznej. Dzięki temu, że może zostać wykorzystana przez cały rok, nie tracisz jej. Jak korzystać z nadwyżek energii? Gdy jest jasno, instalacja pracuje i na bieżąco pokrywa zużycie energii domu. Oddawana do sieci energia może wrócić w 80%, gdy instalacja nie wytwarza na bieżąco wystarczającej ilości energii np. gdy jest ciemno.
Według badań CBOS co piąty właściciel domu jednorodzinnego deklaruje, że chce mieć własną elektrownię słoneczną. Za coraz większym zainteresowaniem panelami fotowoltaicznymi przemawia wiele argumentów. Nowsza technologia zapewniająca większą moc powoduje, że do wytworzenia takiej samej ilości energii można zainstalować mniej paneli. To związane jest ze sprawnością paneli fotowoltaicznych. Rozwój technologii obniża również koszt samego sprzętu.
Jak pokazują opinie o fotowotaice klientów Columbus, instalacja paneli słonecznych to dobra decyzja m.in z ekonomicznego punktu widzenia. Koszt inwestycji stosunkowo szybko się zwraca. Dotyczy to zarówno właścicieli instalacji w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorców, którzy zainwestowali w fotowoltaikę. Systemy fotowoltaiczne różnią się od siebie, to też wpływa na ceny instalacji. Darmową energią ze słońca można ogrzewać nawet cały dom, zwłaszcza gdy oprócz paneli fotowoltaicznych w domu jest pompa ciepła.
Mieszkańcy Polski są coraz bardziej świadomi. Wiedzą, że ceny energii skaczą do góry jak szalone. To skłania do szukania oszczędności w odnawialnych źródłach energii. Systemy fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne, a ich awaryjność i ceny spadają.
Jednym z Klientów Columbus, który na fotowoltaikę zdecydował się w 2015 roku, jest Pan Aleksander. Jest właścicielem instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,25 kWp, która pokrywa obecnie zapotrzebowanie energetyczne, obniżając rachunki za prąd do 13 zł.
Instalacja paneli fotowoltaicznych nie zawsze jest uzasadniona. Oto kilka przypadków które mogą zmniejszyć opłacalność fotowoltaiki:
Columbus sam tylko zainstalował już ponad 30 tys. instalacji fotowoltaicznych w całej Polsce. Taka ilość instalacji świadczy o tym, że coraz więcej osób dostrzega opłacalność systemu i chętnie inwestuje w odnawialne źródła energii.
udostępnij artykuł dalej .