Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
7 minut 12 sekund

Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie

Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fotowoltaiki rośnie z każdym rokiem – wraz z coraz wydajniejszą technologią i wzrostem cen prądu.

Wzrost cen energii to też wzrost opłacalności fotowoltaiki

Ceny energii stale rosną, a na rachunkach pojawiają się dodatkowe opłaty. Od 2021 na rachunkach za prąd zobaczymy dodatkową pozycję – opłata mocowa, która jest zależna od wielkości zużycia. Dla przeciętnej rodziny wzrost kosztów i dodatkowe obciążenia oznaczaj roczny wydatek wyższy nawet o 150 zł. Według prognoz, ceny prądu będą przez kolejne lat będą sukcesywnie rosnąć. Są jednak inwestycje, dzięki którym można na prądzie oszczędzać. Wystarczy zostać właścicielem instalacji fotowoltaicznej i można przestać martwić się o ceny energii elektrycznej i ciąłe podwyżki. 

Ceny instalacji są różne i zależą m.in. od użytych komponentów oraz wielkości instalacji. Inwestycja w fotowoltaikę sprawia, że rachunki za prąd drastycznie maleją. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest dobrana prawidłowo pod zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, wszystkie sprzęty będą zasilane darmową energią słoneczną. Koszt instalacji zwróci się po kilku latach, a na rachunku nie pozostanie nic oprócz opłat stałych. Jakie jest zapotrzebowanie na prąd domu jednorodzinnego? W każdym przypadku jest inne. Na zużycie energii wpływ ma np. liczba podłączonych sprzętów. Ta z kolei uwarunkowana jest często od ilości domowników. Informację, jakie jest roczne zużycie można znaleźć na rachunkach.

Fotowoltaika – opłacalność wynikająca z bilansowania

Fotowoltaika się opłaca. 2020 rok pokazał, że mieszkańcy Polski chcą być właścicielami odnawialnego źródła. Dzięki temu są niezależni od podwyżek cen prądu, a okres zwrotu jest stosunkowo szybki. Nasłonecznienie w Polsce jest optymalne dla prawidłowego działania paneli słonecznych. Z punktu widzenia właściciela fotowoltaiki niezwykle ważny jest  bilansowanie roczne. Wyprodukowany prąd w pierwszej kolejności zużywany jest na własne potrzeby.  Części energii, która nie została wykorzystana, czyli nadwyżki prądu, trafia do sieci energetycznej. Dzięki temu, że może zostać wykorzystana przez cały rok, nie tracisz jej.  Jak korzystać z nadwyżek energii? Gdy jest jasno, instalacja pracuje i na bieżąco pokrywa zużycie energii domu. Oddawana do sieci energia może wrócić w 80%, gdy instalacja nie wytwarza na bieżąco wystarczającej ilości energii np. gdy jest ciemno.

Fotowoltaika – opłacalność wynikająca z rozwoju technologii

Według badań CBOS co piąty właściciel domu jednorodzinnego deklaruje, że chce mieć własną elektrownię słoneczną. Za coraz większym zainteresowaniem panelami fotowoltaicznymi przemawia wiele argumentów. Nowsza technologia zapewniająca większą moc powoduje, że do wytworzenia takiej samej ilości energii można zainstalować mniej paneli. To związane jest ze sprawnością paneli fotowoltaicznych. Rozwój technologii obniża również koszt samego sprzętu.

Fotowoltaika – opłacalność – opinie klientów jednym z ważniejszych wskaźników

Jak pokazują opinie o fotowotaice klientów Columbus, instalacja paneli słonecznych to dobra decyzja m.in z ekonomicznego punktu widzenia. Koszt inwestycji stosunkowo szybko się zwraca.  Dotyczy to zarówno właścicieli instalacji w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorców, którzy zainwestowali w fotowoltaikę. Systemy fotowoltaiczne różnią się od siebie, to też wpływa na ceny instalacji.  Darmową energią ze słońca można ogrzewać nawet cały dom, zwłaszcza gdy oprócz paneli fotowoltaicznych w domu jest pompa ciepła.

Mieszkańcy Polski są coraz bardziej świadomi. Wiedzą, że ceny energii skaczą do góry jak szalone. To skłania do szukania oszczędności w odnawialnych źródłach energii. Systemy fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne, a ich awaryjność i ceny spadają.

Jednym z Klientów Columbus, który na fotowoltaikę zdecydował się w 2015 roku, jest Pan Aleksander. Jest właścicielem instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,25 kWp, która pokrywa obecnie zapotrzebowanie energetyczne, obniżając rachunki za prąd do 13 zł. 

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

 • Koszt instalacji – jest to jeden z czynników wplywających na opłacalność systemu. Nie jest to jednak wyznacznik. Dobra jakość komponentów to wyższa cena, ale i większa wydajność i dłuższa żywotność instalacji.
 • Miejsce montażu– w przypadku dachu, duże znaczenie ma jego kąt nachylenia i orientacja względem kierunków świata i brak zacienienia. Najlepiej gdy dach skierowany jest na południe, a kąt nachylenia mieści się w przedziale 30-45 stopni. Jednak inne kierunki nie wykluczają opłacalności inwestycji. Specjalista po oględzinach miejsca montażu stwierdzi czy dane położenie jest korzystne. Możliwy jest również montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej, o ile mamy na to odpowiednie miejsce.
 • Profil zużycia energii – im więcej prądu zużywasz w ciągu dnia, tym większa jest autokonsumpcja i tym bardziej fotowoltaika się opłaca. Dlaczego? Nadwyżki wyprodukowanej energii przechowywane są w sieci, skąd w czasie gdy produkcja jest niższa możemy ją odebrać w 80%. Zwiększając bieżące zużycie wykorzystujesz większą ilość wyprodukowanej energii bez straty. Autokonsumpcję możesz również zwiększyć inwestując dodatkowo w magazyn energii.
 • Jakość komponentów – im lepsza jakość elementów zestawu tym niższa ich degradacja w czasie. To oznacza wysoką wydajność i dłuższą żywotność systemu.
 • Instalator – doświadczony instalator paneli fotowoltaicznych to gwarancja niezawodności i wysokiej wydajności całego systemu. Nieprawidłowo wykonany montaż może skutkować mniejszą sprawnością lub awariami.
 • Gwarancje – dzięki długiej gwarancji mamy pewność, że instalacja będzie bez dodatkowych kosztów służyła latami, a w razie awarii sprzęt zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy. W przypadku fotowoltaiki ma ona służyć latami, szacuje się, że system jest wysoce efektywny nawet przez ponad 30 lat, warto więc wybrać ofertę z przedłużoną gwarancją na sprzęt, montaż czy serwis, ale także długą gwarancją na sprawność.
 • Dotacje – dzięki dodatkowym ulgom całkowite koszty systemu maleją, a inwestycja szybciej się zwraca. Należy jednak pamiętać, że dotacja, zwłaszcza z dużą ilością warunków i procedur, nie zawsze się opłaca. Dotacja samorządowa to często brak dowolności przy doborze wielkości instalacji czy rodzaju sprzętu.

Czy fotowoltaika zawsze się opłaca?

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie zawsze jest uzasadniona. Oto kilka przypadków które mogą zmniejszyć opłacalność fotowoltaiki:

 • Niskie zużycie energii – jeśli miesięczne rachunki za prąd są niskie i wynoszą np. poniżej 100 złotych, montaż systemu nie jest zasadny. W takiej sytuacji moc instalacji byłaby bardzo mała. A im mniejsza instalacja tym wyższa cena za 1 kWp.
 • Duże, niemożliwe do usunięcia zacienienie – jeśli w miejscu planowanego montażu istnieje duże zacienienie, którego nie można usunąć, instalacja nie będzie w pełni wykorzystywać promieniowania słonecznego. Bardzo ważne jest aby możliwe zacienienia uwzględnić w projekcie i oszacować opłacalność inwestycji.
 • Brak miejsca – w przypadku braku miejsca na dachu należy rozważyć konstrukcję na gruncie. Czasem jednak inwestor nie ma miejsca ani na dachu ani na ziemi. Należy wtedy rozważyć zasadność montażu mniejszej instalacji, lub montaż w innym miejscu, co nie zawsze będzie opłacalne.
 • Stary dach – jeśli planujemy wymianę pokrycia dachowego lub remont całej konstrukcji, powinniśmy o tym pomyśleć przed montażem paneli fotowoltaicznych. W innym przypadku poniesiemy dodatkowe koszty w postaci demontażu i ponownego montażu systemu.
 • Sprzedaż domu – fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości, jednak jeśli w najbliższej przyszłości planujemy sprzedać dom, powinniśmy przekalkulować opłacalność inwestycji i to w jaki sposób wpłynie ona na cenę budynku.

Columbus sam tylko zainstalował już ponad 30 tys. instalacji fotowoltaicznych w całej Polsce. Taka ilość instalacji świadczy o tym, że coraz więcej osób dostrzega opłacalność systemu i chętnie inwestuje w odnawialne źródła energii.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Analiza rachunku za energię elektryczną może sprawić nie lada kłopot  – niezrozumiałe pozycje, kwoty i rozbudowane tabele składają się w jedno – kwotę do zapłaty. Ale czy zastanawiałeś się, za co konkretnie płacisz...
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Analiza rachunku za energię elektryczną może sprawić nie lada kłopot  – niezrozumiałe pozycje, kwoty i rozbudowane tabele składają się w jedno – kwotę do zapłaty. Ale czy zastanawiałeś się, za co konkretnie płacisz...
Ceny energii elektrycznej w Polsce
Ceny energii elektrycznej w Polsce
Według ekspertów najbliższe lata upłyną pod znakiem drożejącego prądu. Podwyżki odczują wszystkie grupy odbiorców – od producenta, poprzez małego przedsiębiorcę, na gospodarstwach domowych kończąc. ...
zapytaj o ofertę
Columbus