Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
10 minut 38 sekund

Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 3
3 (2)
3
2
5

Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słoneczna. A co dokładniej wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Cena fotowoltaiki – rozmiar instalacji

By wyliczyć cenę fotowoltaiki, na sam początek należy określić zapotrzebowanie na energię, jest to możliwe dzięki analizie rocznych rachunków za prąd lub ilości osób, które liczy Twoje gospodarstwo domowe. Koszt elektrowni słonecznej zależy głównie od rozmiaru instalacji, im większe jest zużycie tym więcej paneli potrzebujesz i wzrasta koszt systemu. Najczęściej cena określana jest za 1 kWp mocy instalacji.

Miejsce montażu a cena instalacji fotowoltaicznej

Lokalizacja instalacji jest kolejnym ważnym elementem wpływającym na koszt systemu. Najczęściej ogniwa montowane są na dachu. Dla każdego dachu dobierany jest odpowiedni system montażowy. I tak inny system montażowy zostanie zastosowany na dachu skośnym a inny na płaskim. Rodzaj montażu będzie się również różnił w zależności od rodzaju pokrycia dachowego – czy będzie to blacha, dachówka, gont, itp. . W przypadku gdy kąt nachylenia dachu, jego powierzchnia czy orientacja względem słońca jest niekorzystna, warto rozważyć inną, bardziej sprzyjającą lokalizację. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się systemy gruntowe, które przy sprzyjających warunkach (duży, niezacieniony i niezagospodarowany obszar) można ustawić w idealnej pozycji w kierunku słońca. Taka instalacja wymaga jednak bardziej zaawansowanego systemu montażowego, który podniesie cenę instalacji, dodatkowo istnieje też konieczność wykonania przekopu, który również jest dodatkowo płatny.

Fotowoltaika – cena a VAT

23 listopada 2019 weszły w życie przepisy o jednolitej 8% stawce VAT na panele fotowoltaiczne związane z budynkiem mieszkalnym. Co to oznacza w praktyce? Do tej pory obniżona stawka VAT stosowana była tylko do instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu budynku mieszkalnego, a instalacje zamontowane poza dachem domu, czyli takie na gruncie lub na dachu niezależnego garażu czy budynku gospodarczego objęte były 23% stawką podatku VAT. Teraz instalacje funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 m2 są opodatkowane na poziomie 8%. To dobra wiadomość szczególnie dla prosumentów wykonujących instalację na gruncie lub budynku gospodarczym ze względu na brak możliwości montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego – teraz będzie równie opłacalne rozwiązanie!

Cena fotowoltaiki zależna od finansowania

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej zależy także od finansowania, w Columbus do wyboru mamy dwie opcje: zakup za gotówkę lub na kredyt. W przypadku płatności gotówkowej końcowa cena systemu jest niższa. Dla osób które nie dysponują wystarczającą gotówką najlepszym wyjściem jest finansowanie oferowane przez firmę . Wysokość raty zależy od wkładu własnego oraz okresu na jaki rozłożone są płatności. To co wyróżnia ofertę finansowania w firmie jest niskooprocentowana, stała rata z niskim RRSO. Dzięki temu rata spłaca się z oszczędności uzyskanych dzięki produkcji energii.

Komponenty instalacji

Ceny instalacji fotowoltaicznych dostępnych na rynku są zróżnicowane. Analizując koszt systemu warto zwrócić uwagę na jego wydajność oraz parametry techniczne sprzętu (inwerter, zabezpieczenie AC/DC, okablowanie). Jakość komponentów przekłada się bowiem na wydajność całego zestawu. Wyższe ceny mają ogniwa monokrystaliczne, które jednocześnie charakteryzują się wyższą efektywnością oraz trwałością. Ceny różnią się też w zależności od producenta paneli, falownika czy systemów zabezpieczeń.

Cena paneli fotowoltaicznych to nie wyznacznik

Przy porównywaniu cen instalacji fotowoltaicznych warto się zastanowić czy najtańsza oferta zawsze oznacza najlepszą. Cena to bowiem nie tylko koszt, to także informacja o wartości produktu i jakości obsługi. Mając kilka ofert należy przede wszystkim porównać cechy sprzętu, niech wygrają parametry, a nie cena.

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj paneli. Panele polikrystaliczne owszem, będą tańsze, ale czy ich parametry będą spełniały nasze wymagania? Polikryształy charakteryzują się niższą sprawnością oraz szybszą degradacją w czasie. Oznacza to, że nasza inwestycja krócej nam posłuży. Lepiej więc wybrać nieco droższe lecz dużo bardziej wydajne i odporne na degradację panele monokrystaliczne, których żywotność jest szacowana na ponad 30 lat! Warto zwrócić też uwagę na technologię produkcji. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest Half-cut, czyli panele z ogniwami „ciętymi na pół”, dzięki temu instalacja pracuje wydajnie przy niewielkim zacienieniu, gdzie w standardowym produkcja prądu zostałaby wstrzymana.

Cena inwertera a koszt fotowoltaiki

Ceny paneli fotowoltaicznych to nie jedyna składowa całkowitego kosztu instalacji. Ważnym elementem funkcjonowania całego systemu jest inwerter. Bez niego nie byłoby możliwe korzystanie z darmowej energii ze słońca. Inwerter zamienia prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, czyli taki jaki jest w domowych gniazdkach. Inwerter steruje pracą instalacji i ją optymalizuje, warto więc by był to sprzęt najwyższej klasy.

Cena może różnić się także w zależności od rodzaju inwertera. Najpopularniejszymi urządzeniami są falowniki sieciowe jednak wraz ze wzrostem popularności domowych magazynów energii, coraz więcej prosumentów wybiera inwerter hybrydowy. Wersja hybrydowa może różnić się ceną od sieciowej, daje jednak duże możliwości. – może współpracować jednocześnie z siecią publiczną oraz tworzyć instalację on-grid pracującą z akumulatorami. Jest to więc rozwiązanie bardzo przyszłościowe, pozwala bowiem na rozbudowę instalacji o magazyn energii i jeszcze większą niezależność od sieci.

Przy wyborze inwertera, niezależnie czy sieciowego czy hybrydowego, warto sprawdzić jego wydajność (minimum 95%), jakie ma zabezpieczenia, oraz to czy producent testuje sprzęt przed wysyłką. Ważna jest także przyjazna, łatwa w obsłudze dla użytkownika aplikacja, która pozwala na zdalny monitoring produkcji.

Zabezpieczenia

Są to elementy instalacji o którym nie mówi się często, a również mają wpływ na cenę. Wybierając fotowoltaikę zwróćmy uwagę na to jakie zabezpieczenia oferuje firma. Często jest to bowiem aspekt pomijany i traktowany jako dodatek, a tak naprawdę bezpieczeństwo to priorytet.  Najważniejszą kwestią w utrzymaniu bezpieczeństwa jest obok wysokich standardów instalacyjnych, odpowiednich stosowanie odpowiednich zabezpieczeń jak np. systemu trwałego i widocznego rozłączenia obwodu elektrycznego.

Dodatkowo, nowelizacja ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 471), która weszła w życie we wrześniu 2020 roku, wprowadza  zmiany w zasadach postępowania przeciwpożarowego dla instalacji fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5 kWp. Właściciel instalacji o mocy elektrycznej większej niż 6,5 kWp musi skonsultować się z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń ppoż. oraz zgłosić Instalację do organów Państwowej Straży Pożarnej. Warto postawić na firmę, która ma sprawdzone rozwiązania w tym zakresie i są one w cenie instalacji fotowoltaicznej. 

Cena instalacji fotowoltaicznej to nie tylko sprzęt…

Decydując się na zakup instalacji należy pamiętać by nie sugerować się jedynie ceną instalacji, gdyż może się okazać, że nasze oszczędności są tylko pozorne. Na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej składa się również obsługa klienta oraz gwarancja dająca komfort i bezpieczeństwo użytkowania instalacji przez lata. Wybierając firmę, która oferuje kompleksową obsługę oraz pakiet korzystnych gwarancji, możemy być pewni, że przez długi czas będziemy cieszyć się niezawodną pracą instalacji, a w razie jakichkolwiek problemów otrzymamy niezbędną pomoc.

W Columbus kupując instalację dostajesz pakiet Columbus Care, czyli kompleksową opiekę klienta. Pakiet obejmuje pomoc na każdym etapie realizacji inwestycji, od audytu, uzyskania finansowania, aż po montaż. Na nasze zaangażowanie możesz liczyć również po instalacji. Zajmiemy się kontaktem z zakładem energetycznym, a po wymianie licznika pomożemy w uzyskaniu dotacji. Sprawdzimy również jak wyglądają Twoje rachunki po montażu systemu. Mamy zdalny podgląd do produkcji energii więc jeśli tylko będziesz mieć jakieś wątpliwości, możemy na bieżąco sprawdzić czy wszystko działa jak należy. 

Cena fotowoltaiki zależy także od…

Końcowa cena instalacji fotowoltaicznej zależy również od dostępnych programów wsparcia. Obowiązujący do 6 grudnia 2020 rządowy program priorytetowy “Mój prąd” pozwala zaoszczędzić nawet 7 tysięcy złotych netto. Dofinansowaniu podlegają instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2-10 kW, a dotacja obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia. 

Cena instalacji fotowoltaicznej może być obniżona również dzięki uldze termomodernizacyjnej. Można ją łączyć z dofinansowaniem z programu “Mój Prąd”, jednak odliczyć można tylko wydatki poniesione poza otrzymanym wcześniej wsparciem. 

Oprócz rządowych ogólnopolskich programów często można skorzystać również z lokalnych form wsparcia. Są to dofinansowania głównie z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gminy lub miasta. Programy Regionalne umożliwiają otrzymanie bezzwrotnych dotacji lub niskooprocentowanej pożyczki. Przed podjęciem decyzji należy jednak dokładnie przeanalizować regulamin i zasady wsparcia, ponieważ nie zawsze są one korzystne.

Cena fotowoltaiki niższa również dla rolnika

Rolnicy i hodowcy płacący podatek rolny mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej i odliczyć 25% wartości inwestycji w panele fotowoltaiczne od podatku rolnego. Ulga przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja. 

Dla przykładu – jeśli cena instalacji fotowoltaicznej wynosi 50 tys. zł. ulga inwestycyjna wyniesie  12 500 zł – czyli 25% z kwoty 50 000 zł. 

Ulga znacząco obniża cenę instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu inwestycja zwraca się jeszcze szybciej. Należy pamiętać, że ulgi inwestycyjnej nie można łączyć z innymi dotacjami czy pożyczkami pochodzącymi ze środków publicznych. 

Będąc rolnikiem indywidualnym można skorzystać dedykownych programów pomocowych jak chwilowo wstrzymany program “Agroenergia”, który zakładał wsparcie inwestycji w systemy fotowoltaiczne od 50 kWp do 1 MWp.

Cena fotowoltaiki dla przedsiębiorcy

Firmy potrzebują zazwyczaj dużych systemów, które zaspokoją wysokie zapotrzebowanie na prąd. Cena fotowoltaiki dla przedsiębiorcy ustalana jest więc  indywidualnie i często zależy od mocy systemu czy liczby instalacji. Firmy, które planują rozwinięcie współpracy na instalację dla sieci swoich placówek, mogą liczyć na dodatkowe atrakcyjne rabaty czy zachęty. 

Przedsiębiorca może odliczyć cały podatek Vat na poziomie 23% od instalacji fotowoltaicznej, a także podatek dochodowy ponieważ inwestycja jest również kosztem w firmie.

W przypadku jeśli przedsiębiorca nie posiada środków na zakup instalacji fotowoltaicznej może skorzystać z lesingu na fotowoltaikę. Wystarczy niewielki nakład finansowym i firma można korzystać z instalacji, a po okresie leasingowania wykupić ją na własność.

Kolejną opcją dla przedsiębiorcy jest usługa PV as a service. W niej również przedsiębiorcę nie musi interesować cena fotowoltaiki. Dlaczego? Ponieważ w zamian za stałą, miesięczną opłatę za dzierżawę instalacji fotowoltaicznej, przedsiębiorca może korzystać z mocy, którą ona produkuje bez konieczności zakupu własnej instalacji.

Dokładna wycena instalacji

Jak widzimy cena instalacji fotowoltaicznej zależy od bardzo wielu czynników. Chcąc poznać szacunkową kwotę za zestaw możemy posłużyć się np. kalkulatorami dostępnymi w internecie. Nie są one jednak precyzyjne i nie uwzględniają wielu czynników. Jeśli na poważnie myślimy o fotowoltaice najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą szczegółowy audyt. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że instalacja będzie w pełni zaspokajała nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Podczas spotkania doradca oprócz ceny fotowoltaiki, przedstawi również produkt oraz całą ofertę firmy. To doskonała okazja by dopytać o gwarancje na sprawność paneli czy ogólne gwarancje na komponenty, serwis i montaż.

Z pomocy doradcy możesz skorzystać niezależnie od tego czy potrzebujesz instalację dla swojego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Chcesz skorzystać? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer w formularzu i umów się na bezpłatną wizytę podczas której otrzymasz pełną wycenę oraz pakiet informacji.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Panele fotowoltaiczne na dachu
Panele fotowoltaiczne na dachu
Fotowoltaika na dachu to najpopularniejszy typ instalacji. System ten jest chętnie wybierany ze względu na to, że w odróżnieniu od instalacji na gruncie, nie zajmuje powierzchni użytkowej, jest szybszy i zazwyczaj tańszy ...
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Pompa ciepła to urządzenie, które daje ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Może służyć do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Do tego jest najtańszym ź...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fo...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
zapytaj o ofertę
Columbus