Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
7 minut 26 sekund

Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?

Pompa ciepła to urządzenie, które daje ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Może służyć do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Do tego jest najtańszym źródłem ciepła. Nic dziwnego, że mimo dość wysokiej ceny inwestycyjnej, staje się coraz bardziej popularna. Od czego zależy cena pompy ciepła? Czy koszt urządzenia to najważniejszy parametr, którym powinniśmy się kierować przy wyborze?

Pompa ciepła – cena a rodzaj urządzenia

Cena pompy ciepła w głównej mierze zależy od dolnego źródła. Najdroższe pompy ciepła to te, w których źródłem energii jest grunt, czyli gruntowe pompy ciepła. Ich cena zależy m.in. od typu kolektora – może być on poziomy lub pionowy. Wykonanie kolektora to koszt około 15 tys. zł, do tego należy doliczyć cenę samego urządzenia. Pompy gruntowe są bardzo tanie w eksploatacji, jednak koszty inwestycyjne są dość wysokie.

Inną opcją są wodne pompa ciepła. W przypadku wodnej pompy ciepła, ciepło przenoszone do domu jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda z istniejącego w pobliżu budynku zbiornika wodnego, lub specjalnie wykonanych studni głębinowych. System taki może z powodzeniem działać cały rok, niestety, wykonanie takiej instalacji jest bardzo skomplikowane i kosztowne. Wodna pompa ciepla musi być wyposażona w dodatkowe układy kontrolne oraz filtry, które potrzebują okresowej wymiany.

Tańszą opcją od pompy gruntowej lub wodnej są powietrzne pompy ciepła, które wykorzystują powietrze atmosferyczne jako źródło energii cieplnej. Zaletą wyboru tego typu urządzenia jest brak konieczności wykonywania dolnego źródła ciepła w postaci kolektora gruntowego czy sondy pionowej, a także przekopów do cieków wodnych czy wykonywania studni głębinowych, dzięki czemu oszczędzamy około 15 tys. zł. Urządzenia te są bardzo wydajne w strefach cieplnych występujących w Polsce i z tego powodu, powietrzne pompy ciepła z roku na rok zyskują na popularności.

Pompa ciepła cena – co ma na nią wpływ?

Instalacja z pompą ciepła w każdym domu będzie wyglądała inaczej, stąd biorą się różnice w kosztach poszczególnych inwestycji. Na ostateczną cenę pompy ciepła wpływa wiele czynników, między innymi: powierzchnia i sposób użytkowania pomieszczeń, sposób ogrzewania w budynku (ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury zasilania niż tradycyjne grzejniki) oraz technologia budowania domu (rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej, występowanie mostków termicznych). Od tych zmiennych zależy moc pompy ciepła, a więc i cena urządzenia.

Cena pompy ciepła zależy także od producenta, oraz parametrów jakimi charakteryzuje się urządzenie czyli od mocy, stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilości pobieranej energii. Im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym lepszą ma wydajność. Może się to wiązać ze wzrostem ceny jednak należy pamiętać o tym, że na dłuższą metę rozwiązanie to będzie bardziej korzystne, ponieważ tańsza będzie jej eksploatacja, a tym samym koszty ogrzewania.

Podsumowując, cena pompy ciepła zależy m.in. od:

  • rodzaju pompy – np. gruntowa będzie droższa niż powietrze-woda,
  • typu pompy – split czy monoblok,
  • mocy pompy – im wyższa, tym urządzenie będzie droższe,
  • technologia urządzenia – im bardziej zaawansowana tym koszt inwestycji będzie większy, jednak niższy będzie koszt eksploatacji,
  • dodatkowych komponentów – zasobnika, bufora itd.,
  • gwarancji – rozszerzona gwarancja zwykle jest dodatkowo płatna.

Pompa ciepła – niższa cena dzięki dofinansowaniom

Program „Czyste powietrze” daje beneficjentom możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Kwota dotacji na powietrzną pompę ciepła, w podstawowym poziomie dofinansowania może wynieść nawet do 19 400 tys. zł do tego inwestor może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Takie dofinansowanie w połączeniu z ulgą pozwoli na pokrycie znacznej części kosztów związanych z inwestycją w urządzenie do pozyskiwania energii cieplnej z OZE.

Decydując się na zakup urządzenia postawmy na sprawdzonego dostawcę który zajmuje się także kompleksowym montażem, a także oferuje gwarancję. Dzięki temu mamy pewność, że unikniemy nieprzewidzianych kosztów spowodowanych błędami przy montażu.

Czy koszt pompy ciepła to jedyny wyznacznik?

Decydując się na zakup, niski koszt pompy ciepła nie powinien być priorytetem. Ważniejsze od ceny inwestycji są bowiem parametry urządzenia. Przy wyborze pompy ciepła należy zwrócić uwagę na współczynniki wydajności COP i SCOP. Pierwszy z nich – COP (coefficient of performance) jest podstawowym parametrem pracy pompy ciepła. Określa on ile energii elektrycznej trzeba dostarczyć bo otrzymać określoną ilość energii. Im wyższy współczynnik COP tym pompa jest tańsza w eksploatacji. Dla przykładu, powietrzna pompa ciepła o COP na poziomie ~5, oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej otrzymamy 5 kW ciepła. Kolejnym ważnym parametrem jest SCOP (seasonal coefficient of performance). Odnosi się on do całego sezonu grzewczego. Im wyższa jest wartość, tym większa jest oszczędność energii. SCOP.

Koszt pompy ciepła a moc

Oprócz parametrów, ważne by mieć na uwadze prawidłowy dobór mocy urządzenia. Im wyższa, tym droższa będzie pompa ciepła. Moc powinna być dopasowana tak, by odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Dobór wielkości urządzenia należy poprzedzić starannym audytem, podczas którego doradca określi nie tylko kubaturę budynku, ale i jakość izolacji cieplnej, rodzaj ogrzewania czy preferencje użytkowników. W przypadku pomp ciepła lekkie niedowymiarowanie łatwo zniwelować, włączając przy dużym mrozie inne źródło ciepła. Jednak jej przewymiarowanie oprócz znacznego zwiększenia kosztów inwestycji i wydłużenia okresu zwrotu, obniża także sprawność działania urządzenia. Przy za dużej mocy, w umiarkowanych temperaturach, pompa ciepła może się często wyłączać, co będzie miało niekorzystny wpływ na jej trwałość.

Montaż pompy ciepła – cena

Jak już wspomnieliśmy również montaż i stopień jego skomplikowania ma wpływ na ostateczne koszty jakie poniesiemy inwestując w pompę ciepła. Dla pompy gruntowej lub wodnej koszt montażu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Składa się na to zarówno dodatkowy osprzęt jak i cena robocizny – dodatkowe przekopy. Najtańszy montaż jest w przypadki pompy ciepła powietrze woda. Tu nie potrzebujemy przekopywania ogrodu, wystarczy ustawić jednostkę pobierającą ciepło na zewnątrz budynku i połączyć ją z instalacją ogrzewania. W zależności od rodzaju – monoblok lub split, montuje się jedną jednostkę zewnętrzną lub dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną.

Koszty ogrzewania pompą ciepła

Koszty ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody pompą ciepła są w porównaniu do innych metod, najniższe. Dodatkowo, gdy zdecydujemy się połączyć pompę i instalacje fotowoltaiczną, możemy ogrzewać budynek i mieć ciepłą wodę użytkową praktycznie za darmo.

pompa ciepła cena ogrzewania

Pompa ciepła – czy warto?

Ogrzewanie pompą ciepła jest najtańszą opcją pozyskiwania ciepła w budynku. Jej komfort można porównać do tego jaki daje kocioł gazowy – jest ona bezobsługowa, nie wymaga każdorazowego uruchamiania, czy czyszczenia, cały system sterowany jest automatycznie. Co więcej, w przypadku ceny pompy ciepła powietrze woda, często jest ona zbliżona do tej jaką ma kocioł gazowy.

Warto pamiętać o tym, że im lepiej zaizolowany dom, bez nadmiaru mostków termicznych tym lepiej. Budynek powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego. W takiej sytuacji zasadność korzystania z instalacji OZE jest jak najbardziej uzasadniona. W innych przypadkach pompa ciepła również będzie spełniać swoją funkcję, może jednak okazać się, że jest mniej wydajna i nie pracuje w zakresie podanym przez producenta.

Jeśli chodzi o pompę i instalację ogrzewania , urządzenie najlepiej funkcjonuje w niskotemperaturowych układach płaszczyznowych. Najlepiej więc gdy posiadamy lub planujemy np. ogrzewanie podłogowe. Jednak tradycyjne wysokotemperaturowe grzejniki nie wykluczają użycia pompy, rozwiązaniem w takim przypadku może być zmiana grzejników na niskotemperaturowe lub wysokotemperaturowa pompa ciepła. Ostateczny koszt ogrzewania domu przy starszej instalacji może być wyższy, jednak zawsze jest to w porównaniu do innych źródeł ciepła, korzystna opcja.

Pompa ciepła z powodzeniem ogrzeje dom o każdej powierzchni. Urządzenie może zasilać w ciepło również duże budynki komercyjne. Prawidłowy dobór mocy gwarantuje ciepło i komfort przez cały rok.

 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.  Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęście...
Pompa ciepła powietrze – woda – jak działa?
Pompa ciepła powietrze – woda – jak działa?
Popularność powietrznych pomp ciepła na polskim rynku rośnie z roku na rok. Ich największą zaletą jest to, że są dostępne praktycznie dla każdego budynku mieszkalnego, niezależnie od tego czy modernizujesz istniejący dom czy budujesz...
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła zapewni maksymalny komfort cieplny budynku, bez konieczności stosowania innych źródeł ciepła. To także gwarancja długiej żywotności systemu, niskich kosztów eksploatacji i szybszy zwrot inwestycji. ...
Ogrzewanie elektryczne w domu – cena instalacji i koszty roczne
Ogrzewanie elektryczne w domu – cena instalacji i koszty roczne
Ogrzewanie elektryczne jest uznawane za jedną z najdroższych metod pozyskiwania energii cieplnej w domu. Jednak ogrzewanie elektryczne to tak naprawdę wiele różnych systemów, grzewczych. Jedne są drogie w utrzymaniu, inne...
Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co wybrać?
Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co wybrać?
Pompa ciepła jak i ogrzewanie elektryczne, by produkować ciepło, potrzebują prądu. Jakie są różnice w poborze energii elektrycznej i które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne? Podpowiadamy, co wybrać by ograniczyć koszty ogrzewania ...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
zapytaj o ofertę
Columbus