Pompa ciepła - od czego zależy cena?

Autor: Mateusz Konkiel

3 minuty czytania

Columbus Day

Pompa ciepła to urządzenie, które daje ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Może służyć do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Do tego jest najtańszym źródłem ciepła. Nic dziwnego, że mimo dość wysokiej ceny, staje się coraz bardziej popularna. Od czego zależy cena pompy ciepła?

Pompa ciepła – cena a rodzaj urządzenia

Cena pompy ciepła w głównej mierze zależy od dolnego źródła. Najdroższe pompy ciepła to te, w których źródłem energii jest grunt, czyli gruntowe pompy ciepła. Ich cena zależy m.in. od typu kolektora – może być on poziomy lub pionowy. Wykonanie kolektora to koszt około 15 tys. zł, do tego należy doliczyć cenę samego urządzenia. Pompy gruntowe są bardzo tanie w eksploatacji, jednak koszty inwestycyjne są dość wysokie.

Tańszą opcją są powietrzne pompy ciepła, które wykorzystują powietrze atmosferyczne jako źródło energii cieplnej. Zaletą wyboru tego typu urządzenia jest brak konieczności wykonywania dolnego źródła ciepła w postaci kolektora gruntowego czy sondy pionowej, dzięki czemu oszczędzamy około 15 tys. zł. Urządzenia te są bardzo wydajne w strefach cieplnych występujących w Polsce i z tego powodu, powietrzne pompy ciepła z roku na rok zyskują na popularności.

Pompa ciepła cena – co ma na nią wpływ?

Instalacja z pompą ciepła w każdym domu będzie wyglądała inaczej, stąd biorą się różnice w kosztach poszczególnych inwestycji. Na ostateczną cenę pompy ciepła wpływa wiele czynników, między innymi: powierzchnia i sposób użytkowania pomieszczeń, sposób ogrzewania w budynku (ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury zasilania niż tradycyjne grzejniki) oraz technologia budowania domu (rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej, występowanie mostków termicznych). Od tych zmiennych zależy moc pompy ciepła, a więc i cena urządzenia.

Cena pompy ciepła zależy także od producenta, oraz parametrów jakimi charakteryzuje się urządzenie czyli od mocy, stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilości pobieranej energii.

Pompa ciepła – niższa cena dzięki dofinansowaniom

Program „Czyste powietrze” daje beneficjentom możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Maksymalna kwota dotacji na powietrzną pompę ciepła w zależności od klasy energetycznej może wynieść nawet do 13,5 tys. zł (w przypadku pompy gruntowej jest to do 20 250 zł, a powietrze-powietrze do 9 tys. zł) do tego inwestor może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Takie dofinansowanie w połączeniu z ulgą pozwoli na pokrycie znacznej części kosztów związanych z inwestycją w urządzenie do pozyskiwania energii cieplnej z OZE.

Decydując się na zakup urządzenia postawmy na sprawdzonego dostawcę który zajmuje się także kompleksowym montażem, a także oferuje gwarancję. Dzięki temu mamy pewność, że unikniemy nieprzewidzianych kosztów spowodowanych błędami przy montażu.

udostępnij artykuł dalej .

podobne artykuły

interesuje Cię
ten temat?

zostaw kontakt do siebie