Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz

Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz
5 minut 21 sekund

Jaka moc pompy ciepła do domu 100 m2 a jaka do 250 m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 100 m2 a jaka do 250 m2? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o pompach ciepła
Ocena 1
1 (1)
1
1
1
jaka moc pompy ciepła 180 m2

Pompa ciepła to ekologiczna i oszczędna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania gazowego, czy na paliwo stałe. Choć jej montaż wiąże się z większymi kosztami, inwestycja dość szybko się zwraca, generując oszczędności przez co najmniej 20-25 lat. Nic dziwnego, że w dobie rosnących cen paliw urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii zyskują tak dużą popularność. Wielu przyszłych inwestorów zastanawia się, jaka pompa ciepła do ich domu będzie  odpowiednia. Jednym z kryteriów jest metraż budynku – 120 m2, 150 m2, 200 m2, 300 m2 – jednak to nie jedyne co należy wziąć pod uwagę. Ważne jest także rodzaj ocieplenia budynku, jego lokalizacja czy ilość domowników. Jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla małego domu? Czy urządzenie sprawdzi się przy dużym metrażu? Co jest istotne w doborze wielkości pompy ciepła?

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2?

Najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze mocy pompy ciepła, jest powierzchnia budynku. Inną moc pompy zaleca się zainstalować w domu o powierzchni 250 m2, a inną w domu o powierzchni 100 m2. Dlatego też, jednym z pierwszych pytań, które specjalista słyszy podczas spotkania z klientem jest – jaka pompa ciepła do domu 100m2 i ile to będzie kosztowało. Niestety, na to pytanie nie da się odpowiedzieć bez szczegółowego audytu, który określi zarówno specyfikę budynku jak i potrzeby jego mieszkańców.

Pompa ciepła działa wydajnie i oferuje pełen komfort termiczny jedynie wtedy, kiedy jest prawidłowo dobrana do warunków, w jakich ma pracować. Warto wiedzieć zatem, na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę, wybierając to urządzenie.

Dobierając moc pompy ciepła, należy kierować się danymi określającymi zapotrzebowanie danego domu na ciepło. Są to między innymi:

  • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
  • powierzchnia budynku do ogrzania – inna moc pompy ciepła będzie dla domu 120 m2, a inna dla 250 m2,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną budynku (rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu/zużycie paliwa),
  • roczne zużycie wody przez mieszkańców lub liczba mieszkańców,
  • rodzaj odbiornika ciepła.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku? 

Szacunkowe zapotrzebowanie domu na ciepło można określić w zależności od właściwości termoizolacyjnych budynku lub na podstawie informacji o zużyciu paliwa w istniejącej instalacji grzewczej. W bilansie cieplnym budynku należy uwzględnić także zapotrzebowanie mocy na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Szacunkowo można przyjąć, że moc potrzebna do przygotowania ciepłej wody w budynku mieszkalnym wynosi średnio 250 W na osobę. Zatem dla rodziny 4-osobowej będzie to dodatkowo ok. 1 kW. 

Jeśli chodzi o izolacje, im lepiej ocieplony dom, tym niższa moc grzewcza wystarczy by zapewnić ciepło. By wyliczyć zapotrzebowanie potrzebujemy znać współczynnik przenikania ciepła. Można go sprawdzić na podstawie obowiązujących w danych latach warunkach technicznych dla budownictwa lub na podstawie standardowych. 

Zapotrzebowanie można wyliczyć również na podstawie informacji o ilości zużywanego opału. Tu istotne są takie informacje jak wartość opałowa paliwa oraz sprawność urządzenia.

Warunki techniczne w latach 1955-2021 oraz zapotrzebowanie w oparciu o zużycie paliwa znajdziecie tutaj.

Poniżej przykłady jak obliczyć zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą w oparciu o współczynnik przenikania i metraż domu.

Jaka moc pompy ciepła do domu 120 m2?

Przykład: dom ze słabą izolacją cieplną o zapotrzebowaniu 120 W/m2 i powierzchni 120 m2, to 120 W/m2 x 120 m2 = 14 400 W = 14,4 kW

Gdy dom ma słabą izolację, zazwyczaj zaleca się wykonanie prac modernizacyjnych jak np. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie strychu lub izolację ścian zewnętrznych. Dzięki tym działaniom możemy znacznie obniżyć  zapotrzebowanie budynku na ciepło i zastosować pompę ciepła o mniejszej mocy niż przed termomodernizacją budynku.

Jaka moc pompy ciepła do domu 150 m2?

Przykład: nowy budynek z dobrą izolacją cieplną o zapotrzebowaniu 50 W/m2 i powierzchni 150 m2, to 50 W/m2 x 150 m2 = 7 500 W = 7,5 kW

Jaka moc pompy ciepła do domu 200 m2?

Przykład: dom z normalną izolacją cieplną o zapotrzebowaniu 70 W/m2 i powierzchni 200 m2, to 70 W/m2 x 200 m2 = 14000 W = 14 kW

Jaka moc pompy ciepła do domu 250 m2

Przykład: budynek niskoenergetyczny o zapotrzebowaniu 40 W/m2 i powierzchni 250 m2, to 40 W/m2 x 250 m2 = 10000 W = 10 kW

Oczywiście są to wartości szacunkowe. Określenie zapotrzebowania to złożony proces, który powinien być poprzedzony szczegółowym audytem.

Jaka pompa ciepła do domu powyżej 300 m2?

Właściciele dużych domów często mają wątpliwości co do tego czy pompa ciepła jest w stanie ogrzać duży metraż i czy zapewni wystarczający komfort cieplny. Uspokajamy – domy o powierzchniach, nawet powyżej 300 m2 nie stanowią już dziś żadnego wyzwania dla pomp ciepła. Co więcej, pompy ciepła ogrzewają już duże obiekty przemysłowe czy galerie handlowe. By urządzenie spełniało swoje zadanie wystarczy dobrać jego moc zgodnie z zapotrzebowaniem na energię danego budynku. Dodatkowo trzeba uwzględnić rodzaj odbiorników ciepła, strefę klimatyczną, czy ilość zużywanej wody, a komfort cieplny i ekonomiczny będzie zapewniony. 

Jaka moc pompy ciepła do domu 300 m2 lub powyżej? Na to pytanie najlepiej odpowie nasz doradca, który wskaże optymalne rozwiązanie dla Twojego domu. Szczegółowy audyt przeprowadzony przez specjalistę określi:

  • Czy dla efektywnej pracy urządzenia konieczne będzie wykonanie dodatkowych prac termomodernizacyjnych?
  • Jaka moc i rodzaj pompy ciepła będzie odpowiedni dla Twojego domu?
  • Jaki będzie szacunkowy koszt inwestycyjny?
  • Jakich oszczędności energii i kosztów eksploatacyjnych możesz się spodziewać?
  • Jaki zakres prac obejmie inwestycja?

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem przez właścicieli budynków mieszkalnych. Za ich wyborem przemawia tania eksploatacja, wygoda użytkowania oraz to, że urządzenia spełniają restrykcyjne normy co do emisji spalin. Trudno jednoznacznie określić, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia do domu o powierzchni 100 m2 czy 200 m2. Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. powierzchnię użytkową domu, jego lokalizację czy potrzeby mieszkańców budynku.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus