Powietrzna pompa ciepła - czy jest dla mnie?

10/04/2020

Autor: Sylwia Lewkowicz

9 minut czytania

powietrzna pompa ciepła

Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące instalacji i obsługi pomp ciepła powietrze – woda.

Powietrzna pompa ciepła – dla kogo?

Jeśli cenisz sobie komfort i wygodę użytkowania, a do tego ważne są dla Ciebie oszczędności – pompa ciepła jest dla Ciebie! Przy niskich kosztach urządzenie ogrzeje Twój dom i zapewni ciepłą wodę użytkową. Powietrzną pompę ciepła można zamontować zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku, nie trzeba ingerować w otoczenie domu, co na już zagospodarowanych posesjach jest bardzo dużą zaletą. Powietrzna pompa jest znakomitą alternatywą dla pomp gruntowych jest znacznie tańsza i przynosi pożądany efekt.

powietrzna pompa ciepła schemat
Powietrzna pompa ciepła

Czy pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepła w budynku?

Tak. Jeśli pompa została precyzyjnie dobrana do ogólnego zapotrzebowania na ciepło budynku w 100% wystarczy do ogrzewania i przygotowania wody użytkowej.

Co trzeba wziąć pod uwagę dobierając moc powietrznej pompy ciepła?

Dobierając moc należy ustalić zapotrzebowanie budynku na ciepło uwzględniając powierzchnię całkowitą, rodzaj instalacji grzewczej, straty energii w budynku, a także ilość energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Przy doborze mocy należy również uwzględnić obciążenie cieplne dla ogrzewanych pomieszczeń zgodnie z normą PN-EN 12831 dla temperatury minimalnej obowiązującej w danej strefie klimatycznej

Dobierając moc pompy ciepła przydatne będą także informacje na temat będzie ilości zużytych paliw w ostatnich latach, wieku budynku i materiałów użytych do ocieplenia.

Czy podgrzewanie wody pompą ciepła jest efektywne?

Pompa ciepła powietrze-woda może ogrzewać wodę użytkową przez cały rok, bez konieczności przyłączania kotła gazowego, olejowego czy na paliwo stałe. Urządzenie zapewnia wysoki komfort ciepłej wody nawet dla 4-5 osobowej rodziny. Pompa wyposażona jest w zasobnik, którego pojemność dobiera się określając dobowe zużycie ciepłej wody przez domowników. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu mocy urządzenia i wielkości zasobnika, ciepła woda w kranie dostępna jest cały czas.

Czy powietrzna pompa ciepła działa w zimie?

Temperatura wrzenia czynnika chłodniczego w krążącego w układzie urządzenia, w warunkach ciśnienia normalnego jest na poziomie kilkudziesięciu stopni poniżej 0 stopni Celsjusza. Dlatego powietrzna pompa działa efektywnie gdy na zewnątrz panuje niska temperatura nawet do -25 stopni Celsjusza. Dzięki temu nawet w zimie możemy ogrzać dom i wodę do optymalnej temperatury.

Czy powietrzna pompa ciepła działa w parze z fotowoltaiką?

Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Połączenie pompy z fotowoltaiką pozwala na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie energii ze słońca. Produkowany darmowy i ekologiczny prąd bilansuje się z energią zużywaną przez pompę ciepła, dzięki czemu rachunki za energię sprowadzają się do niewielkich opłat stałych. Połączenie tych dwóch urządzeń jest więc korzystne dla środowiska, jak i dla naszego portfela.

Czy mogę wymienić dotychczasowe źródło ogrzewania na powietrzną pompę ciepła?

Powietrzna pompa ciepła może być stosowana w modernizowanych domach. Należy jednak pamiętać, że jest to niskotemperaturowe źródło ciepła. Dlatego, aby osiągać najbardziej efektywną pracę systemu ważne jest, aby standard energetyczny domu i wielkość grzejników były zgodne z niskimi temperaturami zasilania. Termoizolacja warunkuje sprawność pompy, oznacza to, że nawet większy dom, ale o dobrej izolacji łatwiej ogrzać niż mniejszy, ale o gorszych parametrach przewodzenia ciepła.

Z jakimi odbiornikami ciepła działa powietrzna pompa ciepła?

Przy pompie ciepła najbardziej efektywne jest użycie niskotemperaturowych odbiorników jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne. Zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest to, że przekazywanie ciepła następuje przez bardzo dużą powierzchnię, dzięki czemu nie potrzeba wysokiej temperatury jak w przypadku punktowych źródeł ciepła. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe użycie grzejników ściennych, zarówno tradycyjnych żeberkowych jak i płytowych. Jeśli chodzi o grzejniki, najlepszym rozwiązaniem są płytowe ze względu na dużą wydajność energetycznej lub klimakonwektory, które dodatkowo mogą realizować aktywne chłodzenie.

Czy powietrzna pompa ciepła może chłodzić?

Tak. Pompy ciepła nie tylko grzeją w zimie, ale i mogą chłodzić latem.
System ten działa np. w parze z instalacją podłogową.

Co wziąć pod uwagę ustawiając krzywą grzewczą?

Parametr ten określa zależność pomiędzy temperaturą utrzymującą się na zewnątrz budynku, a tą utrzymywaną w instalacji centralnego ogrzewania. Prawidłowy dobór krzywej grzewczej jest jedyną drogą do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku w całym sezonie grzewczym. W procesie konfiguracji krzywej grzewczej należy uwzględnić to, że każdy system ogrzewania domu charakteryzuje się inną specyfiką. Krzywa grzewcza zależy m.in. od konstrukcji budynku, stopnia jego izolacji, mocy pompy, klimatu, a także rodzaju odbiorników ciepła.

Jak ustawić krzywą grzewczą dla nowych budynków?

Nowo postawione budynki przechodzą proces schnięcia, który trwa około rok. W tym czasie budynek zużywa znacznie więcej energii niż docelowo. Po tym czasie
system grzewczy wymaga niższej temperatury, trzeba więc ponownie wyregulować krzywą grzania oraz jej przesunięcie i zawory termostatyczne w budynku.

Jakiej obsługi wymaga powietrzna pompa ciepła, czy niezbędne są przeglądy?

Powietrzna pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa. W odróżnieniu od innych urządzeń grzewczych nie ma potrzeby jej czyszczenia, podkładania opału czy rozpalania. Jak każde urządzenie grzewcze, również pompy ciepła do prawidłowej pracy wymagają okresowej kontroli serwisowej, polegającej na ocenie poprawności działania całego systemu. Dzięki regularnym przeglądom zapewnimy urządzeniu długą, bezawaryjną, a także efektywną pracę urządzenia.

Jaka jest żywotność powietrznej pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe, a wszystkie komponenty znajdują się w układzie zamkniętym, który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Elementem najbardziej obciążonym w systemie jest sprężarka, która stanowi centrum całego układu. Jej żywotność przy prawidłowej eksploatacji szacowana jest na 20-25 lat pracy, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby działała dłużej.

Ile czasu trwa montaż powietrznej pompy ciepła?

Czas montażu pompy ciepła jest zależne od stopnia skomplikowania instalacji. Zazwyczaj prace trwają 1-3 dni, dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę czas potrzebny na pierwsze uruchomienie instalacji. Sprawdzenie zgodności wykonania instalacji z dokumentacją, a także wyregulowanie i zaprogramowanie automatyki urządzenia gwarantuje komfort i bezpieczeństwo, ale także ekonomiczną oraz bezawaryjną pracę.

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Montaż powietrznej pompy ciepła nie jest tak skomplikowany jak w przypadku modeli z gruntowym wymiennikiem ciepła. Jednak jest kilka kwestii na które należy zwrócić uwagę.

Do prawidłowego działania pompa potrzebuje swobodnego dostępu do powietrza, wentylator nie powinien znajdować się zbyt blisko innych elementów. Moduł zewnętrzny powinien być ustawiony na równej powierzchni w zalecanej przez producenta odległości od budynku, tak by nie przenosiły się drgania. Należy również zapewnić swobodne odprowadzanie wody, np. za pomocą właściwego drenażu lub korytka. Pompa powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości tak by zimą, śnieg nie utrudniał pracy wentylatora.

Powietrzna pompa ciepła – split a monoblok

Pompy ciepła powietrze woda mogą funkcjonować w układzie split lub monoblok.

 • Powietrzna pompa ciepła typu split
  – system ten składa się z dwóch modułów. Pierwszy instalowany na zewnątrz. W układzie zewnętrznym zachodzą procesy z pobieraniem energii, wytwarzeniem ciepła i jego transportem. W jednostce tej znajduje się znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Na
  moduł wewnętrzny
  składają się skraplacz, elektryczny, grzałka oraz pompa obiegowa c.o. Oba układy są połączone rurami chłodniczymi.
 • Powietrzna pompa ciepła typu monoblok
  – zawiera jeden moduł, który montowany jest na zewnątrz budynku.
  Urządzenie
  zewnętrzne składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, grzałki oraz pompy obiegowej. W obudowie znajduje się
  moduł hydrauliczny
  zasilający instalację grzewczą.
Pompa ciepła monoblok i split

Czy powietrzne pompy ciepła mogą być stosowane do obiektów przemysłowych?

Tak. W układach przemysłowych stosuje się kaskadowy układ pomp. Jeśli zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku wzrasta, kolejne pompy uruchamiają się automatycznie. Powietrzna pompa ciepła dla biznesu to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Za jej wyborem stają takie cechy jak ekonomia, wysoka wydajność i zapewnienie pełnego komfortu cieplnego. Coraz częściej pojawiającym się wśród przedsiębiorców argumentem jest też ekologia. Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie bez szkody dla środowiska. Wybór tego sposobu pozyskiwania ciepła to dla firmy opłacalne i efektywne rozwiązanie, wzmacniające jej wizerunek jako świadomej ekologicznie.

***

Teraz w Columbus możesz skorzystać z kompleksowej usługi i kupić fotowoltaikę również z pompą ciepła. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia najwyższej jakości, szwedzkiej firmy Nibe. Jesteś zainteresowany?

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej