Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
8 minut 1 sekund

Ogrzewanie elektryczne w domu – cena instalacji i koszty roczne

Ogrzewanie elektryczne jest uznawane za jedną z najdroższych metod pozyskiwania energii cieplnej w domu. Jednak ogrzewanie elektryczne to tak naprawdę wiele różnych systemów, grzewczych. Jedne są drogie w utrzymaniu, inne zaś wyjątkowo ekonomiczne. Czy warto ogrzewać dom prądem? Jaki system grzewczy wybrać by koszty eksploatacji nie zrujnowały domowego budżetu?

Ogrzewanie elektryczne – rodzaje

Ogrzewanie elektryczne domu to nie tylko kocioł elektryczny czy grzejniki na prąd, to również inne systemy jak np. pompa ciepła, które oprócz wysokiej wydajności, charakteryzują się wyjątkowo niskimi kosztami eksploatacji. Czym charakteryzują się wybrane systemy grzewcze?

Kocioł elektryczny

Kocioł elektryczny może być jednofunkcyjny i ogrzewać budynek lub dwufunkcyjny i ogrzewać również wodę użytkową. Ma prostą budowę, źródłem ciepła jest w nim najczęściej jedna lub wiele, uruchamianych sekwencyjnie grzałek. Ich instalacja jest niedroga, nie wymagają przyłącza gazowego, budowy komina czy kotłowni. Łatwa regulacja i szybkie nagrzewanie powodują, że urządzenia te są komfortowe w użytkowaniu. Jedynym minusem są wysokie koszty eksplatacji, które rosną wraz z podwyżkami cen energii.

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne 

Ten system ogrzewania jest ściśle związany zdwutaryfową instalacją elektryczn. Kotły akumulują czyli gromadzą ciepło w okresach, gdy prąd jest sprzedawana odbiorcom po niższej cenie (najczęściej w nocy), a następnie oddają ciepło w zależności od potrzeb w ciągu dnia. Ten system jest tańszy w eksploatacji niż zwykły kocioł elektryczny, jednak jesteśmy uzależnieni od tańszej taryfy.

Grzejniki konwektorowe

Najczęściej są to przenośne grzejniki elektryczne, które można ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Służą głównie do dogrzewania. Elektryczne grzejniki konwektorowe zasysają zimne powietrze, ogrzewaj je, a następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie za ich pomocą jest kosztowne, dlatego zazwyczaj wykorzystywane są jako system towarzyszący lub wyjście awaryjne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ten system ogrzewania polega na tym, że w podłodze umieszczone są przewody grzejne np. w formie specjalnych mat, kabli lub folii, które przekazują przez podłogę ciepło do pomieszczenia. Ten system ogrzewania jest wygodny, łatwy w sterowaniu, a jego wykonanie jest stosunkowo tanie. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest wydajne oraz trwałe. Niestety, minusem jest wysoki koszt późniejszej eksploatacji.

Ogrzewanie na podczerwień

W ostatnich latach dość popularne stało się ogrzewanie na podczerwień, które emituje promieniowanie podczerwone. W odróżnieniu od innych systemów grzewczych, ten nie ogrzewa pomieszczenia. Energia podczerwieni zmienia się w ciepło dopiero w chwili jej absorpcji przez organizmy żywe i przedmioty. Ogrzewanie to jest komfortowe i proste w montażu. Niestety nie może być stosowane do podgrzewania wody, a by było skuteczne dom musi być dobrze zaizolowany. Co prawda, grzanie podczerwienią generuje nieco niższe koszty niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne jednak nadal są one na dość wysokim poziomie w granicach 3-5 zł/m2 na miesiąc.

Pompa ciepła

Wśród instalacji zasilanych energią elektryczną znajdują się również pompy ciepła. Od wymienianych wyżej systemów grzewczych różnią się tym, że oprócz prądu, do ogrzewania wykorzystują również odnawialne źródła energii jak np. powietrze. Urządzenia te są wysoce wydajne. Dla przykładu powietrzna pompa ciepła przy współczynniku SCOP~5, z 1 kWh energii elektrycznej jest w stanie wytworzyć 5 kWh energii cieplnej. Koszty użytkowania pompy ciepła przy wysokim współczynniku SCOP są na dużo niższym poziomie niż w pozostałych przypadkach systemów ogrzewania prądem, ale także innych instalacji jak systemów na gaz czy paliwa stałe. By praca urządzenie była jak najbardziej wydajna bardzo ważny jest właściwy dobór mocy pompy ciepła.

ogrzewanie elektryczne - pompa ciepła

Koszty ogrzewania elektrycznego

Na wstępie należy zaznaczyć, że koszty ogrzewania domu prądem elektrycznym będą tak naprawdę różne dla każdego budynku. Można je określić orientacyjnie, jednak wpływa na nie bardzo dużo czynników. Najważniejsze z nich to:

 • ocieplenie domu – im lepiej zaizolowany budynek, tym lepiej, przez złe ocieplanie ścian zewnętrznych traci się nawet do 30% ciepła. Ocieplenie budynku pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania,
 • rodzaj stolarki okiennej i drzwiowejinwestycja wokna i drzwi o lepszych parametrach da w przyszłości oszczędności na rachunkach za ogrzewanie,
 • dachucieka nawet do 20% ciepła,
 • wentylacja – może być źródłem nawet 50% strat energii cieplnej w domu,
 • kubatura budynku i zapotrzebowanie na ciepło – określa jego pojemność całkowitą,
 • indywidualne preferencje termiczne – szacuje się, że wzrost temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza to o ok. 6% wyższe koszty,
 • sposoby przygotowywania c.w.u. i ilości domowników.

Przykład:

Dom jednorodzinny wybudowany w latach 2014-2016, ogrzewana powierzchnia 150 m2, liczba mieszkańców – 4, preferowana temperatura 20 stopni Celsjusza. Cena jednostkowa paliwa – 0,65 zł/kWh.

System zasilany energią elektryczną (sprawność urządzenia – 1):

Koszt roczny – 12660 zł

c.o. – 7788 zł

c.w.u.- 4952 zł

Ilość paliwa – 19477 kWh

Pompa ciepła powietrze woda- SCOP 5:

Koszt roczny – 3430 zł

c.o. – 2933 zł

c.w.u. – 990 zł

Ilość paliwa – 5277 kWh

Ogrzewanie domu prądem – cena instalacji

Cena instalacji ogrzewania elektrycznego będzie różna w zależności od systemu, mocy czy producenta. Należy jednak pamiętać, że nie powinien to być wyznacznik przy wyborze instalacji. Im niższa cena urządzenia tym zazwyczaj niższa jego wydajność, a więc wyższe koszty eksploatacji. Instalacja grzewcza to wybór na lata, decydując się na dany system należy wziąć pod uwagę jego efektywność, koszty użytkowania, funkcjonalność i żywotność. Przy inwestowaniu w ogrzewanie liczy się odpowiednia kalkulacja i branie pod uwagę czynników jakościowych.

Ogrzewanie elektryczne a fotowoltaika

Koszty ogrzewania elektrycznego zmniejsza do minimum posiadanie instalacji fotowoltaicznej. Własny, darmowy prąd z paneli fotowoltaicznych może ograniczyć koszty ogrzewania do minimum. Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej i wysoce wydajny system ogrzewania jak pompa ciepła, to gwarancja taniego w utrzymaniu domu na dziesiątki lat, a także niezależność od podwyżek cen energii.

Ogrzewanie elektryczne zalety

Ogrzewanie domu energią elektryczną ma wiele zalet, do których należą:

 • bezpieczeństwo użytkowania – nie ma ryzyka zaczadzenia lub pożaru;
 • możliwość sterowania i regulacji temperaturą w pomieszczeniu – sterowanie ogrzewaniem elektrycznym jest łatwe. Bez problemu można dopasować temperaturę do preferencji użytkowników;
 • ekologiczne – jeśli zainwestujemy w fotowoltaikę, mamy pewność, że prąd, który ogrzewa nasz dom jest „czysty”;
 • ogólna dostępność energii elektrycznej – praktycznie w większości miejsc w Polsce jest dostęp do prądu, czego nie można powiedzieć o gazie;
 • uniwersalność – ogrzewanie elektryczne możemy zastosować zarówno w nowym jak i modernizowanym budynku;
 • małe wymagania – decydując się na ogrzewanie elektryczne unikniemy budowy komina, realizacji przyłącza gazowego, czy wyznaczenie miejsca na składowanie opału;
 • komfort użytkowania – wystarczy ustawić optymalny plan grzewczy dopasowany do preferencji mieszkańców i na tym koniec. Nie trzeba kupować opału, rozpalać, ani usuwać popiołu. Ogrzewanie elektryczne jest czyste i wygodne w użytkowaniu.

Jak widać ogrzewanie domu prądem ma wiele zalet. Największa z nich to komfort jaki daje ten sposób pozyskiwania energii. Elektryczny system grzewczy jest bezobsługowy i całkowicie bezpieczny dla domowników. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na montaż pompy ciepła, jest on również tani w użytkowaniu.

Ogrzewanie elektryczne wady

Ogrzewanie elektryczne oprócz wielu zalet ma swoje wady, a właściwie jedną, najważniejszą – wysokie koszty eksploatacji. Coroczne podwyżki, dodatkowe opłaty za ilość pobranej energii, sprawiają, że koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego rosną z roku na rok. Ogrzewanie domu prądem jest więc często odrzucane jako metoda na pozyskiwanie ciepła w domu, na rzecz tańszych w użytkowaniu systemów. Czy słusznie?

Owszem, tradycyjne ogrzewanie elektryczne jak kotły czy grzejniki, mogą zwłaszcza w sezonie grzewczym znacząco nadszarpnąć nasz budżet. Jeśli chcemy postawić na komfortowe, czyste i tanie ogrzewanie, najlepszym wyborem będzie pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. Inwestując w obie instalacje OZE, zyskujemy darmową energię elektryczną, a przy tym i cieplną, bowiem to energia ze słońca zasila nasz system grzewczy.

Jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego wybrać?

Dokonując wyboru metody ogrzewania należy przede wszystkim uwzględnić, który ze sposobów zapewni nam odpowiednią, komfortową dla nas temperaturę, przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Mimo, że nie jest to stricte ogrzewanie elektryczne, system ten można zaliczyć do tej grupy, ponieważ do działania potrzebuje prądu. Pompa ciepła oprócz tego, że jest najtańszym źródłem ciepła, jest też wysoce funkcjonalna. Jej głównym zadaniem jest ogrzewanie budynków i ciepłej wody użytkowej, ale z powodzeniem może służyć również do chłodzenia pomieszczeń latem. Do tego, jest to urządzenie wysoce zaawansowane technologicznie. Większość pomp ciepła ma możliwość zdalnego monitoringu i sterowania za pomocą dedykowanej aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu możemy w każdej chwili sprawdzić temperaturę w naszym domu i stan urządzenia. W przypadku wystąpienia zakłóceń otrzymamy powiadomienie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową. Dodatkowo pompa wyposażona jest w system, który umożliwia zdalne przeprowadzenie diagnostyki pracy urządzenia, a tym samym obniżenie kosztu usług serwisowych.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.  Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęście...
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Pompa ciepła to urządzenie, które daje ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Może służyć do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Do tego jest najtańszym ź...
Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co wybrać?
Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co wybrać?
Pompa ciepła jak i ogrzewanie elektryczne, by produkować ciepło, potrzebują prądu. Jakie są różnice w poborze energii elektrycznej i które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne? Podpowiadamy, co wybrać by ograniczyć koszty ogrzewania ...
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego wpływa na k...
Pompa ciepła powietrze – woda – jak działa?
Pompa ciepła powietrze – woda – jak działa?
Popularność powietrznych pomp ciepła na polskim rynku rośnie z roku na rok. Ich największą zaletą jest to, że są dostępne praktycznie dla każdego budynku mieszkalnego, niezależnie od tego czy modernizujesz istniejący dom czy budujesz...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła zapewni maksymalny komfort cieplny budynku, bez konieczności stosowania innych źródeł ciepła. To także gwarancja długiej żywotności systemu, niskich kosztów eksploatacji i szybszy zwrot inwestycji. ...
zapytaj o ofertę
Columbus