Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 54 sekund

Współczynnik COP – jak porównać wydajność pomp ciepła?

wspołczynnik COP

Współczynnik COP to jeden z najistotniejszych parametrów do oceny wydajności pomp ciepła. Zasada jest prosta – im wyższy jest ten wskaźniki, tym lepsza i bardziej ekonomiczna jest pompa.  Należy pamiętać, że COP zależy nie tylko od samej konstrukcji pompy, ale także od warunków jej pracy. Co oznacza współczynnik wydajności COP? Gdzie znaleźć jaki COP ma urządzenie?

COP – co oznacza?

COP (ang. Coefficient of Performance – współczynnik wydajności) określa sprawność pompy ciepła. Wylicza się go dzieląc wartość wytworzonej energii cieplnej przez pobraną moc elektryczną. Im mniejsza jest różnica temperatur dolnego i górnego źródła, tym wartość COP jest wyższa. 

Dla przykładu COP = 5 oznacza, że przy pobraniu 1 kWh energii elektrycznej i 4 kWh energii cieplnej z otoczenia uzyskamy 5 kWh ciepła przekazywanego do budynku przez pompę. Sprawność urządzenia w takim przypadku można określić na 500%. 

Od czego zależy wartość współczynnika COP?

Współczynnik COP określa jej sprawność w określonych warunkach. Nie jest to wartość stała, ale zmienna i to w szerokim zakresie. W przypadku pomp ciepła powietrze-woda im wyższa różnica między temperaturą powietrza na zewnątrz, a tą jaką chcemy osiągnąć, tym COP jest niższy. 

Sprawność pomy ciepła z ogrzewaniem podłogowym jest większa niż z tradycyjnymi grzejnikami, bo ogrzewanie podłogowe ma dużą powierzchnię, dlatego temperatura wody zasilającej nie musi być tak wysoka jak przy grzejnikach (35°C w porównaniu do 55°C). 

Na COP wpływa także technologia w jakiej zostało wykonane urządzenie. Im bardziej energochłonne są poszczególne komponenty, tym efektywność pompy jest niższa.

COP – porównanie sprawności

Porównywanie wartości współczynnika COP bez podania warunków, w których został on zmierzony, nie ma sensu. Producenci w materiałach reklamowych produktów często podają maksymalną wartość jaką COP jaką osiąga urządzenie, bez podania warunków, w jakich wartość ta została osiągnięta. Warto zajrzeć w karty katalogowe produktu i zobaczyć COP dla różnych wartości temperatury powietrza i temperatur wyjściowych. Zwykle znajdziesz tam wartość dla standardowych warunków – temperatury dolnego źródła (powietrza) równej 7 stopni Celsjusza i wyjściowej wody równej 35 stopni Celsjusza. Ale często producenci podają współczynnik sprawności także dla niższych temperatur, jakie mamy w zimie (np. -15/-7/-2/0/2°C).

Należy pamiętać, że obniżenie wartości temperatury dolnego źródła przy zachowaniu stałej temperatury wody na wyjściu pompy ciepła powoduje obniżenie wartości współczynnika COP. Dlatego zasadne jest porównanie parametrów przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Może się bowiem okazać, że model z podanym niższym COP maksymalnym, lepiej radzi sobie przy niskich temperaturach, niż ten z wysokim. 

Jeżeli porównamy COP dwóch pomp dla warunków +7/35°C, czyli +7°C (źródło dolne) oraz 35°C (źródło górne), to wyższy COP jednej z nich świadczy o tym, że w takich konkretnie warunkach pracuje ona lepiej. Nie daje nam to jednak pewności, że to urządzenie nadal będzie lepsze gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 czy – 10 stopni Celsjusza, lub gdy podniesiemy temperaturę wody dla zasilania instalacji grzewczej. 

Porównując parametr COP:

  • patrz na ten sam typ pomp – gruntowe mają zazwyczaj wyższe COP niż powietrzne, 
  • nie patrz na wartość COP bez podanych parametrów dolnego i górnego źródła,
  • sprawdź współczynnik efektywności dla różnych warunków, w jakich został zbadany,
  • rób to dla tych samych warunków w jakich został zbadany (temperatura górnego i dolnego źródła), 
  • zwróć uwagę czy porównywane parametry zostały określone według tej samej metodologii – wyliczenia zgodne ze starą normą PN-EN 255, w porównaniu z normą PN-EN 14511, wynosić mogą nawet kilka procent,
  • pamiętaj, że maksymalny COP, podany dla najkorzystniejszych warunków, nie świadczy o tym, że pompa sprawdzi się także przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Pamiętaj – zanim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie zakupu pompy ciepła, skonsultuj  się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie. Doradca na miejscu wykona szczegółowy audyt i na podstawie zapotrzebowania na ciepło, ocenie warunków montażowych i poznaniu Twoich preferencji, zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Zainteresowany pompą ciepła dla swojego domu? Wypełnij formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą by przedstawić Ci dostępne rozwiązania.

Współczynnik COP

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus