Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 46 sekund

Jaką pompę ciepła wybrać?

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wybór pompy ciepła to poważna decyzja, urządzenie ma bowiem służyć latami i być ekonomiczne. Warto postawić na wysokiej jakości produkt o dużej wydajności energetycznej, którego koszt szybko się zwróci, a następnie przez lata będzie generował oszczędności. Decydując się na pompę należy uwzględnić swoje preferencje, ale przede wszystkim warunki montażu. Nie każdy rodzaj pompy będzie możliwy do zamontowania na danym terenie. Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu – powietrze-woda, gruntową a może wodną? Sprawdź najpopularniejsze rozwiązania na rynku.

Pompa ciepła powietrze-woda – wybór niemal dla każdego

Pompy ciepła powietrze-woda to najpopularniejszy rodzaj, który cieszy się rosnącym powodzeniem. Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2021 roku sprzedano w Polsce 79 tys. sztuk pod ciepła typu powietrze-woda, co stanowi wzrost o 88%. w stosunku do wyniku sprzedaży z 2020 roku. Dlaczego ten typ pompy cieszy się takim powodzeniem?

Pompa ciepła powietrze-woda jest:

 • wielofunkcyjna – może ogrzewać dom i wodę,
 • możliwa do montażu praktycznie w każdym domu,
 • tańsza od gruntowej czy wodnej (brak konieczności wykonywania kosztownych prac ziemnych),
 • czerpie energię ze zmiennego źródła, ale ma bardzo szeroki zakres prac i może pracować nawet w temperaturze do – 20 stopni Celsjusza,
 • podlega dofinansowaniu z różnych programów w tym “Czyste Powietrze” czy “Moje Ciepło.

Gruntowa pompa ciepła – wybór dla posiadaczy dużych działek 

Według danych PORT PC w 2020 roku Polacy kupili ich 5530 sztuk, a rok później ok. 6200 sztuk. Gruntowa pompa ciepła, zwłaszcza ta z wymiennikiem poziomym wymaga dużej działki, ale i odpowiedniego jej zagospodarowania. Grunt nad kolektorami powinien być wolny od zabudowań i najlepiej jak najmniej zacieniony, tak by ziemia mogła się nagrzewać. Z kolei w przypadku kolektorów poziomych konieczne jest wykonanie odwiertów na wprowadzenie sondy. Zazwyczaj odwiert wykonuje się do głębokości 150 m, w zależności od warunków geologicznych. Niestety, prace ziemne są kosztowne, a w przypadku kolektora poziomego wiążą się z ingerencją w trawnik. 

Gruntowa pompa ciepła:

 • czerpie energię ze stabilnego źródła ciepłą – temperatura gruntu poniżej temperatury przemarzania wynosi zawsze powyżej 0 st. Celsjusza, 
 • bardziej wydajna, jednak droższa od wersji powietrze-woda,
 • nie zawsze możliwa do zamontowania (w zależności od wielkości działki i warunków geologicznych),
 • działanie pompy ciepła powoduje obniżenie temperatury gruntu, co może zakłócać wegetację roślin,
 • podlega dofinansowaniu z różnych programów w tym “Czyste Powietrze”, “Moje Ciepło czy “Mój Prąd”, jednak pomimo wyższej dotacji w kalkulacji kosztów ostatecznie przegrywa z typem powietrze-woda.

Wodna pompa ciepła – wybór dla działki z dostępem wody

Pompa ciepła wykorzystująca jako dolne źródło wodę jest najmniej popularna. Głównym powodem są wymagania montażowe. Wody podziemne czy powierzchniowe znajdują się na niewielu posesjach. Jeśli mamy na swojej działce dostęp do wody, musimy pamiętać, że nie zawsze będzie się ona nadawała do montażu pompy. Woda zanieczyszczona może powodować nawarstwianie się lodu (woda gruntowa), z kolei duża ilość żelaza w wodach podziemnych może ograniczać przepływ ciepła przez wymiennik.

 • woda gruntowa utrzymuje w ciągu roku temperaturę od 7°C do 12°C co sprzyja wysokiej efektywności urządzenia,
 • poziom zwierciadła jak i stopień zanieczyszczenia wody gruntowej może się zmieniać rzutując na pracę pompy,
 • podlega dofinansowaniu z programu “Czyste Powietrze”.

Szybki zwrot z inwestycji – jaką pompę ciepła wybrać?

Niezależnie od tego, jaką pompę wybierzesz, warto wiedzieć, że koszt ogrzewania będzie zdecydowanie niższy niż w przypadku innych metod (np. ogrzewanie gazem czy olejem opałowym). Co więcej, w związku z podwyżkami cen tradycyjnych surowców, różnica to wciąż się powiększa – na korzyść pompy ciepła. 

Chcesz wiedzieć czy pompa ciepła powietrze-woda sprawdzi się w Twoim domu? Sprawdź nasz kalkulator opłacalności i porównaj koszty najpopularniejszych metod ogrzewania.

Ze względu na niższą cenę, dostępne dotacje oraz wysoką efektywność pracy najszybciej zwróci się inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda. To dobra wiadomość ponieważ ten rodzaj urządzenia jest najbardziej dostępną opcją z pozostałych, ze względu na niewielkie wymagania montażowe. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus