Leasing na fotowoltaikę, a może umowa PV as a service? Sprawdź możliwości finansowania.

30/11/2020

Autor: Sylwia Mańkowska

3 minuty czytania

leasing fotowoltaiki

Fotowoltaika to coraz bardziej popularny sposób na uzyskanie niezależności energetycznej i obniżenie rachunków za prąd. Obecnie, z takiego rozwiązania korzystają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa. Jakie możliwości finansowania takiej inwestycji dostępne są dla firm?

Najpopularniejszymi rozwiązaniami finansowania instalacji fotowoltaicznych dla biznesu są środki własne, leasing fotowoltaiki i pożyczki leasingowe. Nie należy jednak zapominać o możliwościach, jakie dają dotacje, np. Energia Plus, a także o umowach jak PV as a service

Finansowanie za pomocą własnych środków

Można powiedzieć, że gotówka to najbardziej pewny sposób na sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę. Przy zaangażowaniu środków własnych firmy, unikamy zobowiązań wobec instytucji finansowych. Jest to jednorazowy wydatek, który zwróci się już po kilku latach pracy instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie daje kilka dodatkowych korzyści: całość podatku VAT z zakupu jest zwracana przez Urząd Skarbowy, a kwota netto jest kosztem działalności gospodarczej.

Leasing na instalację fotowoltaiczną

Leasing paneli fotowoltaicznych to forma finansowania, w której nie trzeba angażować własnych środków. Firmy mogą korzystać z oferty leasingu operacyjnego, w którym zakup instalacji jest realizowany przez leasingodawcę. Możliwa jest również pożyczka leasingowa, która jest dedykowana instalacjom fotowoltaicznym. Oferty te skierowane są do działalności, w których moc instalacji nie przekroczy 50 KWp, co oznacza, że mogą ubiegać się o nią małe i średnie przedsiębiorstwa, a także gospodarstwa rolne.

Leasingna fotowoltaikę, a pożyczka leasingowa

Wspomniane formy finansowania, choć brzmią podobnie, to jednak różnią się możliwościami oraz wymaganiami. W przypadku leasingu operacyjnego zwykle konieczne jest wniesienie wkładu własnego. Instalacja, która została w ten sposób sfinansowania, nie może być modernizowana, zmieniana, a elementy nie mogą być wymieniane bez zgody finansującego. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku pożyczki leasingowej, która jest przeznaczona dla rolników i wysokość wkładu własnego wynosi zwykle min. 10%. Instalacją, pozyskaną w ten sposób, można dowolnie dysponować, unowocześniać, czy wymieniać jej elementy.

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej bez angażowania własnych środków

Sfinansowanie instalacji to nie jedyna możliwość, aby móc korzystać z zielonej energii. Columbus dla biznesu oferuje również rozwiązanie – umowę PV as a service. Obliguje ona do stałej, miesięcznej opłaty za czynsz lub dzierżawę instalacji. W zamian za to przedsiębiorca korzysta z mocy, którą ona produkuje. Instalacja fotowoltaiczna należy do GoBiznes, a na podstawie umowy PV as a service jest dzierżawiona przedsiębiorcy, który może korzystać wytworzonej energii. 

Więcej na temat tej umowy możesz znaleźć w innym wpisie na naszym blogu -> Umowa PV as a service

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej