5 minut 4 sekund

Kredyt na fotowoltaikę – czy warto?

Kredyt na fotowoltaikę.

Fotowoltaika to duże oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, ponieważ instalacja wytwarza darmową energię ze słońca. Miesięczna oszczędność w granicy kilkuset złotych, może rocznie dać już sporą sumę, która wystarczy np. na remont domu lub dotąd odkładany zakup. By pojawiły się oszczędności, konieczne jest najpierw zainwestowanie około kilkudziesięciu tysięcy złotych w instalację OZE. Nie każdego stać na taki wydatek. Co możesz zrobić jeśli nie masz wystarczających środków na sfinansowanie fotowoltaiki?

Jak sfinansować zakup instalacji fotowoltaicznej? 

Gotówka nie jest jedynym sposobem finansowania fotowoltaiki. Bardzo popularną opcją jest kredyt na fotowoltaikę. To doskonałe rozwiązanie, w momencie gdy nie posiadasz wystarczających środków lub chcesz je wykorzystać w inny sposób. Instalacja fotowoltaiczna przynosi realne oszczędności już od podłączenia. Zamiast więc płacić wysokie rachunki za prąd, możesz spłacać raty. Finansując zakup fotowoltaiki warto też pamiętać, że kredyt na fotowoltaikę można połączyć z dotacją. 

Co to jest kredyt na fotowoltaikę? 

Kredyt na fotowoltaikę to kredyt bankowy, zaciągnięty w celu sfinansowania zakupu paneli fotowoltaicznych oraz montażu instalacji. Kredyt możesz otrzymać ubiegając się o niego indywidualnie, w wybranym banku lub poprzez firmę wykonawczą (o ile oferuje takie rozwiązanie).

Kredyt indywidualny czy u dostawcy fotowoltaiki?

Decydując się na fotowoltaikę, możesz skorzystać indywidualnie z kredytu gotówkowego lub celowego możesz także skorzystać z oferty dostawcy rozwiązań OZE. Czym się różnią te kredyty i który najlepiej wybrać?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to oferta zadłużenia na dowolny cel. W zależności od wielkości kwoty, finansowanie można uzyskać dość szybko. Klient ma też pewność, że bank nie będzie w żaden sposób ingerować czy sprawdzać, jak pieniądze zostały wykorzystane. Maksymalna wysokość kredytu zależy od indywidualnej zdolności kredytowej. Oprocentowanie kredytu jest stałe lub zmienne i zależy od wartości wskaźnika stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz marży banku.

Kredyt celowy

Banki coraz częściej w swoich ofertach mają kredyt celowy – na fotowoltaikę. Jest to swego rodzaju kredyt inwestycyjny, pieniądze można wydać jedynie na instalację OZE. Warunki są zwykle korzystniejsze niż w przypadku kredytu na dowolny cel. 

Kredyt u dostawcy rozwiązań OZE

Najwięksi dostawcy fotowoltaiki współpracujący z bankami, mogą zaoferować kredyt na fotowoltaikę na wyjątkowo korzystnych warunkach. Zazwyczaj taki kredyt jest znacznie tańszy niż kredytu zaciąganego indywidualnie w banku, ponieważ firmy starają się wynegocjować dla swoich klientów jak najlepsze zasady. Dogodne opcje kredytowania inwestycji mają ułatwić zakup instalacji wszystkim zainteresowanym produkcją czystej energii ze słońca. Decyzja kredytowa jest szybka, otrzymujesz także pełne wsparcie specjalistów, którzy pomogą otrzymać Ci finansowanie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt na fotowoltaikę?

Wybór kredytu na fotowoltaikę czy na każdy inny cel to niełatwe zadanie. Na wysokość rat wpływa bowiem wiele czynników: wysokość oprocentowania, okres kredytowania, wysokość wkładu własnego, prowizja, kwota ubezpieczenia, a to nadal nie wszystko. Zanim zdecydujesz się na kredyt na fotowoltaikę, koniecznie sprawdź jaki będzie jego całkowity koszt. To najważniejszy parametr ponieważ to od niego zależy czas zwrotu inwestycji. 

Decydując się na kredyt zwróć uwagę na:

 • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna stopa Oprocentowania – dzięki temu wskaźnikowi dowiesz się jaki jest całkowity koszty kredytu, 
 • okres finansowania – koszt inwestycji rozkłada się w czasie, im dłuższy jest okres finansowania tym niższe są raty miesięczne, pamiętaj jednak, że im dłuższy jest okres kredytowania, tym więcej odsetek zapłacisz do banku,
 • raty stałe czy malejące – planując zaciągnąć kredyt, zastanów się, jaka rata będzie dla Ciebie najlepsza,
 • ubezpieczenie kredytu gotówkowego – nie jest obowiązkowe, ale często banki zachęcają do wykupienia takiej polisy, oferując w zamian np. niższe oprocentowanie lub prowizję, zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie policz czy to Ci się opłaci,
 • wcześniejsza spłata –  czy jest możliwa i z jakimi kosztami się wiąże,
 • konsekwencje nieterminowej spłaty – sprawdź, jaka jest wysokość odsetek karnych czy opłat za monity.

Pamiętaj – zanim podpiszesz umowę, zawsze dokładnie sprawdzaj wszystkie zapisy, a także tabele opłat i prowizji, w których widnieją wszystkie dodatkowe opłaty związane z zaciągnięciem kredytu. Dzięki temu, unikniesz dodatkowych kosztów i nic Cię nie zaskoczy. 

Zalety kredytu na fotowoltaikę

Fotowoltaika na kredyt jest łatwo dostępna. Nie musisz odkładać pieniędzy by szybko zacząć czerpać korzyści z darmowej energii ze słońca. Dla wielu jednak najważniejszą korzyścią jest możliwość uzyskania miesięcznej raty o niewiele większym niż rachunek za energię elektryczną wpływie na miesięczny budżet. 

Finansowanie w Columbus to:

 • brak konieczności angażowania środków własnych,
 • możliwe kredytowanie 100%, bez wkładu własnego,
 • niższe oprocentowanie niż w przypadku komercyjnych kredytów bankowych,
 • korzystne RRSO, bez ukrytych kosztów,
 • stała rata,
 • długi, nawet 10 letni okres spłaty,
 • szybka decyzja kredytowa.

Spłać kredyt na fotowoltaikę oszczędnościami

Ceny energii elektrycznej stale rosną, przy takiej dynamice może się okazać, że instalacja będzie sama spłacała swój koszt. Jeśli Twoje rachunki były wysokie, miesięczna, stała rata na podobnym poziomie nie nadszarpnie mocno Twojego budżetu. Z czasem, opłata dla banku może być też niższa, niż wynosiłaby Twoja opłata za prąd dla sprzedawcy energii. Dodatkowo, po spłacie zostajesz z instalacją, która będzie przynosić Ci oszczędności przez kolejne kilkanaście lat. 

Masz dodatkowe pytania? Chcesz wiedzieć jak wygląda finansowanie w Columbus? Wypełnij formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzielimy Ci niezobowiązującej konsultacji.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus