3 minut 39 sekund

6 mitów powstrzymujących Cię przed zakupem fotowoltaiki na raty

fotowoltaika na raty

Uważnie obserwujemy rynek i wiemy, że rosnące stopy kredytowe i wysoka inflacja to obecnie największe bariery, które uniemożliwiają nowym prosumentom inwestycję w różne produkty OZE. Jednocześnie, jest to czas, gdy każdy z nas chce zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne i dążyć do obniżenia rachunków za energię. Nie jesteś przekonany czy kredyt na fotowoltaikę to dobry pomysł? Poniżej rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami powstrzymującymi Cię przed zakupem instalacji PV na raty.

1. Kredyty są teraz bardzo drogie, nie opłaca się ich brać.

Tak, kredyty są teraz znacznie droższe niż jeszcze kilka miesięcy lub lat temu, ale wcale nie oznacza to, że już zawsze takie pozostaną. W takiej sytuacji niezwykle korzystny staje się wybór zmiennego oprocentowania, które obniży płacone przez Ciebie raty, gdy tylko stopy procentowe wrócą do normy.

2. Ani stałe ani zmienne oprocentowanie nie jest korzystne.

Obie opcje oprocentowania kredytu mogą być korzystne, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Wybierając stałe oprocentowanie, masz pewność, że nie zmieni się ono przez cały okres obowiązywania umowy, co chroni Cię przed potencjalnymi podwyżkami. Oczywiście, rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w okresie, gdy stopy procentowe są na niskim poziomie. A zmienne oprocentowanie? Nie jest stabilne. Zależy od wartości WIBOR, a wartość ta może się zwiększać lub zmniejszać w trakcie spłaty kredytu hipotecznego, jednak w dłuższej perspektywie może być bardziej opłacalne.

3. Nie opłaca się brać rat przy tak wysokim RRSO.

Inflacja konsumencka w Polsce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a w marcu 2023 r. wyniosła aż 16,1%. W takich warunkach każdy kredyt z oprocentowaniem niższym niż inflacja jest opłacalnym rozwiązaniem. Im większa różnica między inflacją a oprocentowaniem kredytu, tym większe Twoje oszczędności.

4. Nie opłaca się teraz kupować instalacji fotowoltaicznej, bo nie będzie produkować prądu a raty trzeba płacić.

Rzeczywiście, instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii w okresie od wiosny do jesieni, gdy towarzyszy nam słoneczna pogoda. Ale to wcale nie oznacza, że uzyski w zimniejszych miesiącach są zerowe. Co więcej, znaczne wzrosty cen energii elektrycznej, które czekają nas już niedługo, mogą skutkować kolejnym boomem na fotowoltaikę. Zwiększone zainteresowanie tym rozwiązaniem sprawi, że termin oczekiwania na przyłączenie instalacji będzie dłuższy, a jej ceny wzrosną. Możesz wyprzedzić tę sytuację i już dzisiaj zadbać o własną przydomową elektrownię słoneczną.

5. Lepiej zainstalować fotowoltaikę po zimie, wtedy produkcja z instalacji będzie wystarczająca.

Należy pamiętać o niezbędnych formalnościach, takich jak montaż instalacji, zgłoszenie jej do Zakładu Energetycznego i wymiana licznika na dwukierunkowy. Wcześniejsze podpisanie umowy oznacza, że zdążysz ze wszystkim przed nadejściem słonecznej pogody, zwłaszcza że większość Zakładów Energetycznych wraz z zainstalowaniem fotowoltaiki i wymianą licznika zmienia okresy rozliczeniowe na 6 lub 12 miesięcy.

6. Fotowoltaika będzie tanieć, lepiej się wstrzymać z jej zakupem.

Wręcz przeciwnie – wysoka inflacja wpływa także na funkcjonowanie firm produkujących komponenty fotowoltaiczne i montujących instalacje, co oznacza, że koszt zakupu tego rozwiązania może tylko rosnąć w przyszłości. Drożejący prąd również podnosi koszty stałe tych firm i będzie przyczyniał się do wzrostów cen ich produktów i usług.

RATATA to kwartał bez rat i najniższe RRSO na rynku

W Columbus doskonale zdajemy sobie sprawę z barier, jakie obecnie stoją przed osobami chcącymi zainwestować w odnawialne źródła energii. Właśnie dlatego przygotowaliśmy nową, atrakcyjną ofertę finansowania produktów Columbus.

Co zyskasz dzięki ofercie RATATA?

  • pełne wsparcie w pozyskaniu finansowania,
  • odroczenie płatności o 3 miesiące – kupując wybrany produkt Columbus dzisiaj, oszczędzasz od razu, a spłacać raty zaczniesz dopiero po wakacjach,
  • korzystne finansowanie z niskim RRSO,
  • okres finansowania nawet do 150 miesięcy.

Dzięki ofercie RATATA możesz zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii już teraz, a pierwszą ratę zapłać dopiero po 3 miesiącach. Dodatkowo zyskasz niskie RRSO i możliwość wyboru stałego lub zmiennego oprocentowania.

Jesteś zainteresowany naszą nową ofertą finansowania? Nie czekaj i skontaktuj się z Doradcą Columbus już dziś!

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus