Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
5 minut 35 sekund

Czy da się przygotować na podwyżki cen prądu, albo przed nimi uchronić?

jak chronić się przed podwyżkami cen energii

Cena energii elektrycznej zależy od wielu czynników, takich jak koszt jej wytworzenia, zwiększony popyt po pandemii, koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, aktualna sytuacja geopolityczna, a także wysoka inflacja. Szczególnie istotne są rosnące ceny węgla, który od lat stanowi podstawę polskiej energetyki. Wzrost wydatków na energię jest nieunikniony – na początku 2022 r. URE poinformował o podniesieniu cen prądu o 24% względem poprzedniego roku. Według zapowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w 2023 roku,  taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej może wzrosnąć nawet o 50%. Czy da się ochronić przed tak drastycznymi podwyżkami?

Jak przygotować się na podwyżki cen prądu?

Przeciętny Kowalski nie ma wpływu na czynniki, które przyczyniają się do wzrostu cen energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas może podjąć pewne działania, aby zoptymalizować koszty ponoszone we własnym gospodarstwie domowym i skupić się na bardziej świadomym wykorzystywaniu energii elektrycznej. Co robić a czego unikać?

Wymień domowe urządzenia na energooszczędne modele

W każdym gospodarstwie domowym można zidentyfikować sprzęty, które pochłaniają największą ilość energii – płyta indukcyjna, bojler elektryczny, piekarnik, lodówka czy zmywarka. Warto więc zadbać, by właśnie te sprzęty miały jak najwyższą klasę energetyczną. Im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie energii.

Wyłączaj urządzenia, gdy z nich nie korzystasz

Włączasz telewizor w salonie, po czym idziesz do kuchni gotować obiad? A może po sprawdzeniu skrzynki mailowej na laptopie po prostu go zamykasz, bez wyłączania? Większość z nas zna te i podobne sytuacje z własnego życia. Pozostawianie sprzętu w trybie stand by skutkuje niepotrzebnym zużyciem energii – pamiętaj więc, by poświęcić kilka sekund na wyłączenie urządzeń, z których już nie korzystasz. Twój portfel Ci za to podziękuje!

Wymień żarówki

Oświetlenie znajduje się we wszystkich pomieszczeniach i jest przez nas intensywnie użytkowane każdego dnia. Wymiana starych świetlówek na żarówki typu LED to jeden z najważniejszych kroków w stronę energooszczędności. Pamiętaj jednak, że mimo, że żarówki tego typu zużywają mało energii, nadal ją pobierają, pamiętaj więc, by gasić światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Natomiast jeśli planujesz oświetlić dom od zewnątrz, wybierz instalację reagującą na ruch.

Odłączaj ładowarki

Spieszysz się, więc łapiesz swój telefon, odpinasz go od kabla i wychodzisz z domu. Brzmi znajomo, prawda? A ładowarka pozostaje w gniazdku, skąd nadal czerpie prąd. Ilość pobieranej energii nie jest zbyt duża, ale gdy kilka ładowarek pozostaje podłączonych przez długi czas, możesz się spodziewać, że odbije się to na Twoich rachunkach.

Korzystaj z trybu eco

Jeśli zerkniesz na swoją pralkę lub zmywarkę bardzo możliwe, że zauważysz w jej ustawieniach napis “eco”. Czy korzystanie z tych programów rzeczywiście ma sens? Jak najbardziej! Tryby eco zazwyczaj trwają znacznie dłużej niż pozostałe, ale wcale nie pobierają więcej prądu. Wręcz przeciwnie – pomogą Ci zaoszczędzić zarówno energię, jak i wodę, jednocześnie zapewniając efektywne czyszczenie naczyń lub ubrań.

Odrzuć złe nawyki

Częste zaglądanie do piekarnika, gdy jest włączony, gotowanie bez użycia pokrywek, uruchamianie częściowo wypełnionej zmywarki, wkładanie ciepłego jedzenia do lodówki czy przygotowywanie nadmiernej ilości wody w czajniku – to tylko niektóre ze złych nawyków, które przyczyniają się do zwiększonego poboru prądu i wyższych rachunków. Jeśli chcesz być bardziej odpowiedzialnym użytkownikiem, zadbaj o to, by ograniczyć te zachowania.

Zmień dostawcę prądu i/lub taryfę

Wzrost rachunków może spowolnić zmiana dotychczasowego dostawcy energii – porównaj oferty różnych sprzedawców i zobacz czy możesz zaoszczędzić. Sprawdź również, czy taryfa, którą jesteś objęty, rzeczywiście pasuje do sposobu, w jaki korzystasz z energii. Dla niektórych gospodarstw korzystniejsza może okazać się np. taryfa “nocna” lub “weekendowa”.

Jak uchronić się przed podwyżkami cen prądu?

Przedstawione wyżej działania z pewnością mogą pomóc nam zużywać mniej prądu i sprawić, że wzrost jego cen nie odbije się zbyt mocno na domowym budżecie. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami, które w znaczący sposób przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, a także w dużej mierze zapewniają niezależność od podwyżek cen prądu. Jednym z nich jest fotowoltaika, która umożliwia produkcję darmowego prądu na własny użytek. 

Fotowoltaika – produkuj własny prąd i oszczędzaj

Panele absorbują promieniowanie słoneczne i zmieniają je na energię elektryczną. Trafia ona do inwertera, który przekształca prąd stały w zmienny. Taka energia kierowana jest do domowych gniazdek, skąd możemy czerpać energię do zasilania sprzętów. Jak wiemy, promieniowanie słoneczne jest powszechnie dostępne, dzięki czemu pozwala na produkcję darmowej energii. Jedynym wydatkiem, z jakim musisz się liczyć, jest zakup i montaż instalacji. Inwestycję można jednak znacznie obniżyć, korzystając z programów dotacyjnych i odpisując wydatki od podatku. Fotowoltaika to gwarantowane oszczędności na rachunkach za energię elektryczną przez minimum 30 lat i większa niezależność od podwyżek cen prądu.

Pompa ciepła – ogrzewaj dom tanio i ekologicznie

Jeśli ogrzewasz swój dom kotłem elektrycznym rozważ zastąpienie go pompą ciepła. Dlaczego? Koszty ogrzewania standardowym urządzeniem na prąd są bardzo wysokie i sięgają nawet kilku tys. złotych miesięcznie. Kocioł elektryczny, o ile byłby w 100% zasilany prądem pochodzącym z OZE, również stanowiłby instalację wysoce ekonomiczną. W rzeczywistości jednak, pobór energii przez tego rodzaju urządzenie jest bardzo wysoki. Standardowej wielkości, przydomowa instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania na prąd domowych sprzętów oraz kotła elektrycznego. Pompa ciepła potrzebuje zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż kocioł żeby działać. Wariant, który jako dolne źródło wykorzystuje powietrze z 1 kWh energii elektrycznej, jest w stanie wyprodukować nawet 5 kWh energii cieplnej. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie domu i wody. 

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących zalet fotowoltaiki i uchronić się przed rosnącymi cenami energii? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem, który odpowie na Twoje pytania.

 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus