Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
7 minut 7 sekund

5 rzeczy na których możesz zaoszczędzić inwestując w fotowoltaikę

Porównywarka fotowoltaiki to rozwiązanie zarówno dla wymagającego klienta, który sprawdza mocne i słabe strony ofert przed zakupem, jak i dla tego, który szuka sposobu na szybki zakup w dobrej cenie. Zaletą tego narzędzia jest to, że agreguje wiele propozycji firm, przez co pomaga zaoszczędzić czas na ich wyszukiwaniu. Poszczególne porównywarki różnią się między sobą zakresem prezentowanych informacji, ale także liczbą ofert. Pomagają wyszukać firmy głównie po popularności, czy cenie, rzadziej po jakości usług czy komponentów. Nic dziwnego, jednym z głównych kryteriów wyboru oferty przez inwestorów jest właśnie cena. Czy słusznie? Porównujesz oferty fotowoltaiki? Sprawdź, na czym możesz realnie zaoszczędzić.

Porównywarka fotowoltaiki – jak korzystać?

Porównywarka fotowoltaiki pozwala szybko porównać oferty największych dostawców rozwiązań OZE dla domu. Dzięki niej w łatwy sposób możemy znaleźć najbardziej odpowiadającą naszym preferencjom ofertę. Ale czy zawsze? By porównanie miało sens, oprócz takich kryteriów jak cena, porównywarka powinna uwzględniać parametry stosowanych komponentów czy też gwarancję. Może się bowiem okazać, że wyższa cena przełoży się na lepszą jakość montażu oraz poszczególnych elementów systemu. Lepszej jakości sprzęt to z kolei większa efektywność i dłuższa żywotność fotowoltaiki, a tym samym, mimo wyższej ceny, szybszy zwrot z inwestycji i większe oszczędności.

Na czym zaoszczędzić inwestując w fotowoltaikę?

Porównując oferty pamiętaj, że pozorne oszczędności nie przynoszą zysku i często doprowadzają do strat. Wybierając tańszą ofertę ryzykujesz tym, że zamiast cieszyć się długimi latami bezkosztowej pracy instalacji, będziesz ciągle dokładał do inwestycji – na serwis, dodatkowe rozwiązania czy modyfikację instalacji, tak by była ona gotowa na współpracę z innymi urządzeniami. Na rynku dostępne są także oferty, które posiadają dodatkowe rozwiązania mające zoptymalizować pracę instalacji. Warto je rozważyć, ponieważ dzięki nim Twoje oszczędności z fotowoltaiki mogą być jeszcze większe. 

Oto 5 rzeczy, na których możesz pewnie zaoszczędzić:

1. Gwarancja

Fotowoltaika ma działać przez ponad 30 lat, dlatego gwarancja systemu to jedna z najważniejszych kwestii na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze oferty. Ważne by była długa (minimum 10 lat) i obejmowała wszystkie komponenty instalacji. Gwarancja zapewnia bezpieczeństwo i spokój na lata, bez obaw o dodatkowe koszty związane z naprawą sprzętu. Zwróć uwagę również na gwarancję na sprawność paneli fotowoltaicznych, obecnie można spotkać się nawet z 30-letnim zabezpieczeniem, które zapewnia o efektywnej pracy instalacji. 

Często tańsza oferta wiąże się z krótszą lub niepełną gwarancją. Porównując oferty zwróć również uwagę na pozycję na rynku i doświadczenie firmy. Może się okazać, że mały, początkujący w branży instalator, nie będzie w stanie dotrzymać długiej gwarancji.

2. Bezpieczeństwo

Brak odpowiednich zabezpieczeń instalacji może Cię słono kosztować. Zagrożona jest nie tylko fotowoltaika, ale także Twój dom czy urządzenia elektryczne, które na skutek przepięć mogą ulec zniszczeniu. Skuteczny system zabezpieczeń nie tylko ochroni Twoją instalację przed awarią czy pożarem, ale także Twój portfel przed ich skutkami.  Wybierając ofertę zwróć uwagę na to jakie zabezpieczenia obejmuje. Ważne są takie elementy jak pełne uziemienie, osobne rozdzielnie zabezpieczeń AC i DC z ogranicznikami przepięć, inwerter z funkcją AFCI czyli systemem wykrywania łuku elektrycznego, rozwiązania ograniczające liczbę złącz MC4. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe elementy podnoszące standard bezpieczeństwa. W Columbus, oprócz wysoce rozbudowanego systemu zabezpieczeń w standardzie, mamy dodatkowe rozwiązania. Wspomagające bezpieczeństwo elementy to np. taśma samogasząca Columbus Safe, umieszczana w skrzynkach elektrycznych i na złączach MC4, która znacznie ograniczy ryzyko pożaru. Nie oszczędzaj na zabezpieczeniach, oszczędzaj inwestując w nie.

3. Technologia towarzysząca

Dzięki fotowoltaice zaoszczędzisz, ale czy wiesz, że możesz jeszcze bardziej obniżyć swoje rachunki za prąd dzięki dodatkowym narzędziom optymalizującym zużycie energii w Twoim domu? Przykładem może być HEMS, czyli system zarządzania energią domową. Moduł łączy ze sobą wszystkie urządzenia wykorzystujące energię, produkujące ją oraz magazynujące i na podstawie analizy przepływu i zużycia energii sugeruje najlepsze rozwiązania mające na celu poprawę efektywności energetycznej.

Zwróć uwagę na to, czy firma oferuje rozwiązania mające na celu ograniczenie skutków zbyt wysokiego napięcia w sieci. Dlaczego to ważne? Zbyt wysokie napięcie w sieci spowodowane np. dużą liczbą instalacji fotowoltaicznych w danej lokalizacji, może doprowadzić do wyłączenia się falownika czego konsekwencją jest spadek produkcji energii do zera. Często wyłączająca się instalacja może spowodować, że Twój rachunek mimo posiadania fotowoltaiki, nie będzie tak zadowalający jak sądziłeś. Sprawdź, czy w Twojej ofercie fotowoltaiki jest mowa o zabezpieczeniu przed tym zjawiskiem. Jeśli nie to w najgorszym przypadku wyłączenia produkcji będą Cię dotyczyć, a w najlepszym, instalator podniesie napięcie na falowniku przez co ograniczy wyłączenia. Druga opcja jest jednak nielegalna i może skutkować uszkodzeniem domowego sprzętu. Na szczęście są legalne i w pełni bezpieczne sposoby, które ograniczają skutki zbyt wysokiego napięcia w sieci. Columbus, w standardzie udostępnia swoim klientom regulator napięcia, który pozwala na redukcję częstotliwości wyłączeń inwertera i w rezultacie zwiększa produkcję danej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie strat, a w efekcie na zwiększenie zysków z fotowoltaiki. 

4. Ekosystem

Myślisz o nowoczesnym, inteligentnym domu? Nie zamykaj się na możliwości i wybierz firmę, której oferta nie kończy się na fotowoltaice. Zwróć uwagę czy dostawca daje Ci możliwość rozbudowy systemu PV o dodatkowe elementy, oraz to czy są one ze sobą w pełni kompatybilne. Fotowoltaika to pierwszy krok do oszczędzania. Jeśli chcesz zmaksymalizować zyski, a także zyskać większą niezależność, pomyśl o przyszłości i rozbudowie systemu o magazyn energii, HEMS czy pompę ciepła. Wybierając firmę która przygotuje Twoją instalację na dodatkowe elementy oszczędzasz na jej późniejszej modyfikacji.

5. Kompleksowa obsługa

Pomoc z załatwieniem formalności w tym finansowania inwestycji to oszczędność czasu i pieniędzy. Zazwyczaj profesjonalni dostawcy rozwiązań OZE mają podpisane umowy z bankami i mogą zaproponować swoim klientom wyjątkowo preferencyjne warunki kredytowe. Dzięki temu finalnie instalacja może Cię kosztować mniej, niż gdybyś załatwiał kredyt indywidualnie. Specjalista na spotkaniu przedstawi Ci także możliwości skorzystania z dotacji i doradzi najlepsze rozwiązanie. Wsparcie eksperta w pozyskaniu dofinansowania to większa pewność, że otrzymasz środki na swoją inwestycję, a więc zaoszczędzisz. Obecnie możesz liczyć nawet na kilka tysięcy złotych dotacji, nie pozwól aby taka okazja przeszła Ci koło nosa.

Jak wybrać najlepszą ofertę z porównywarką?

Gdy chcesz skorzystać z porównywarki pamiętaj o tym, że zawarte w niej dane mogą być niepełne. Warto więc zweryfikować wybraną ofertą także bezpośrednio w firmie, aby mieć pewność, że jest ona nadal aktualna. Nie sugeruj się tylko ceną instalacji, gdyż ta po pierwsze może świadczyć o niskiej jakości produktach i usłudze, a po drugie, często bywa sztucznie zaniżana, a dodatkowe koszty wychodzą w trakcie podpisywania umowy. Gdy wybierzesz już ofertę, pamiętaj by sprawdzić wiarygodność oraz doświadczenie wykonawcy. Niestety czasy są niepewne i niewielka firma, bez ugruntowanej pozycji na rynku, która dopiero zaczyna swoją przygodę z branżą OZE może szybko zniknąć, zostawiając Cię bez wsparcia i gwarancji.

Wybierając ofertę fotowoltaiki zwróć uwagę na:

  • jakość stosowanych komponentów,
  • długość i warunki gwarancji,
  • zabezpieczenia,
  • dodatkowe rozwiązania podnoszące opłacalność inwestycji,
  • komplementarność oferowanych produktów i usług.

“Nie stać Cię” na tanie rzeczy? Chcesz realnie zaoszczędzić na fotowoltaice, a nie tylko wydać mniej? Postaw na jakość i sprawdzonego dostawcę, który może zaoferować więcej. To nie tylko większa oszczędność, ale także spokój na lata i ochrona Twojego portfela przed niespodziewanymi wydatkami. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus