Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 24 sekund

Fotowoltaika dla biznesu – co może zyskać Twoja firma?

Wydatki przeznaczane na zakup energii elektrycznej należą do kosztów stałych każdego przedsiębiorstwa, przez co wszystkie firmy są narażone na podwyżki rachunków będące skutkiem rosnących cen prądu. Coraz więcej biznesów szuka jednak alternatywnych metod pozyskiwania energii elektrycznej, które będą bardziej opłacalne oraz pomogą im w zrównoważonym rozwoju. Jednym z rozwiązań, które wybierają, jest fotowoltaika.

Popularność fotowoltaiki

Rynek fotowoltaiki znajduje się obecnie w fazie wzrostu. Spowodowane jest to nie tylko stałym rozwojem techniki, która umożliwia pozyskiwanie energii ze słońca w coraz bardziej efektywny sposób. Dużo możliwości zapewniają również korzystne zmiany w prawie, które ułatwiają firmom zakup, budowę i utrzymanie własnej instalacji. Dzięki nowelizacji ustawy o OZE w 2023 r. zwiększono m.in. moc instalacji fotowoltaicznych, na które nie potrzeba pozwolenia na budowę (z 50 do 150 kW) oraz umożliwiono tzw. cable pooling, czyli podłączanie przynajmniej dwóch odnawialnych źródeł energii do tego samego przyłącza (np. farma wiatrowa i fotowoltaiczna) w celu efektywniejszego wykorzystania infrastruktury. To tylko kilka przykładów zmian prawnych, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą zwiększyć swój udział w produkcji zielonej energii. 

Warto również pamiętać, że postępujące zmiany przepisów w sprawie OZE nakładają na firmy także nowe obowiązki. Jednym z nim dotyczy konieczności instalacji fotowoltaiki na wszystkich obiektach komercyjnych i publicznych mających ponad 250 m² powierzchni użytkowej.

Co zyskuje Twoja firma, dzięki fotowoltaice od Columbus dla biznesu?

Panele fotowoltaiczne to innowacyjna technologia, która charakteryzuje się wysoką sprawnością i długą żywotnością, przez co możesz czerpać z niej korzyści przynajmniej przez trzy dekady. Instalacja PV złożona z wysokiej jakości komponentów jest bezawaryjna i bezobsługowa, a dodatkowo zasila Twój biznes bez szkody dla środowiska naturalnego, dzięki czemu redukujesz ślad węglowy swojego przedsiębiorstwa i procesu produkcyjnego. Tym samym tworzysz firmę, która dba o ekologię i przyczynia się do realizowania zielonej transformacji polskiej gospodarki.

Inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, są również doskonałym sposobem na wypracowanie wizerunku odpowiedzialnej i dojrzałej firmy, która funkcjonuje w zgodzie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Przedsiębiorstwa, które za cele stawiają sobie nie tylko pomnażanie zysków i ekspansję, ale skupiają się także na świadomości ekologicznej swoich działań, stają się jeszcze bardziej interesującym partnerem w oczach inwestorów, kontrahentów i klientów. Poprzez inwestycje w OZE organizacje te mogą poprawić także swoje wskaźniki ESG (Environmental, Social, Corporate Governance), których raportowanie staje się obowiązkowe dla coraz szerszego grona firm. 

Własna instalacja fotowoltaiczna to również niezależność. Firma zostaje zabezpieczona przed nieuchronnym wzrostem cen i przed opłatami, które są nakładane za przekroczenie mocy umownej w danym okresie rozliczeniowym. Dokładna opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy od odpowiedniego doboru jej mocy, dlatego zakup systemu PV należy zawsze poprzedzić kompleksowym audytem zużycia energii w firmie.

Gwarancją jakości i zabezpieczenia w razie ewentualnych awarii jest wybór instalacji od renomowanej marki. Columbus to firma, która na swoim koncie ma ponad 70 000 wykonanych instalacji, montowanych na terenie całej Polski przez profesjonalne ekipy montażowe. Działa również w Czechach, Słowacji i Ukrainie i prężnie się rozwija. Wybierając nasze usługi, zyskujesz najlepsze i najbardziej kompleksowe rozwiązania fotowoltaiczne dla Twojej firmy.

Jak korzystać z czystej energii?

Najpopularniejszym sposobem na wyposażenie swojej firmy w instalację fotowoltaiczną jest nabycie jej za środki własne lub za pośrednictwem leasingu. Nie są to jednak jedyne możliwości. Na polskim rynku coraz popularniejsze staje się korzystanie z zielonej energii dzięki dostępnemu systemowi umów PV as a service, które pozwalają na dzierżawę już istniejących instalacji fotowoltaicznych. Columbus oferuje każdą z wymienionych możliwości.

Instalacja fotowoltaiczna na własność

Sfinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej ze środków własnych pozwala na uniknięcie zobowiązań wobec instytucji finansowych. Jednorazowo poniesione koszty zwracają się już po kilku latach pracy instalacji. Wykorzystując ten sposób finansowania, można skorzystać ze zwrotu całości podatku VAT oraz rozliczyć kwotę netto jako koszt działalności gospodarczej.

Instalacja fotowoltaiczna w leasingu

W przypadku, kiedy przedsiębiorca nie dysponuje środkami na zakup instalacji, możliwe jest skorzystanie z leasingu. Dzięki temu przy niewielkim nakładzie finansowym można użytkować instalację, a po okresie leasingowania wykupić ją na własność.

Instalacja fotowoltaiczna w umowie PV as a service

Umowa PV as a service obliguje do stałej, miesięcznej opłaty za dzierżawę instalacji fotowoltaicznej. W zamian za to przedsiębiorca może korzystać z produkowanej energii, bez konieczności zakupu własnego systemu PV. Instalacja fotowoltaiczna, która wytwarza energię, jest własnością Columbus, a jej obsługa i serwis również pozostają po naszej stronie.

Jesteś zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę? Chcesz dowiedzieć się, jaka instalacja pokryje zapotrzebowanie energetyczne Twojego przedsiębiorstwa? Skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na Twoje pytania i przygotujemy ofertę skrojoną pod Twoje potrzeby

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus